Jak naprawić krzesło ogrodowe?
Spis treści:
Naprawa krzesła do ogrodu będzie różnić się w zależności od tego, z jakiego materiału dany mebel jest wykonany oraz jak wygląda uszkodzenie. Innych narzędzi będzie trzeba użyć, gdy mebel jest metalowy niż w przypadku, gdy restaurujemy krzesła ogrodowe drewniane. Pierwsza czynność, jaką należy wykonać, to ocena uszkodzenia. Jeśli widzisz, że krzesło jest połamane w kilku miejscach, a konstrukcja jest mocno naruszona lub powyginana, może okazać się, że krzesła nie da się naprawić.
W jaki sposób naprawić krzesło ogrodowe?
Natomiast w wielu przypadkach można podjąć się naprawy i jest to prostsze, niż może się wydawać na początku. Co zrobić, aby ograniczyć maksymalnie możliwość uszkodzeń krzeseł ogrodowych? Najlepsze będzie tutaj profilaktyczne dbanie o nie. Raz na jakiś czas warto odnowić krzesła. Raz na sezon warto pomalować krzesła ogrodowe metalowe farbą antykorozyjną, z uwzględnieniem elementów, które mocno pracują, gdy mebel jest rozkładany.
Krzesła ogrodowe drewniane bardzo często dają po sobie poznać, że w niedalekiej przyszłości mogą ulec uszkodzeniu. Najczęściej takie krzesło jest rozchwiane, jedna z jego nóg rusza się bardziej, gdy reszta sztywno osadzona jest na miejscu. Podłokietnik, który się rusza oraz chyboczące się oparcie również świadczą o tym, że warto krzesło naprawić, zanim któryś ze wspomnianych elementów odpadnie bądź, co gorsze, połamie się.
Jeśli widzisz, że jedna z drewnianych części może niebawem odpaść, pomóż jej to zrobić. Energicznie, ale z wyczuciem, szarpnij elementem w tym kierunku, w którym nie doprowadzisz do złamania go, a jedynie do wyciągnięcia z drugiej części, w której był osadzony. Następnie należy wyczyścić ze starego kleju fragmenty, które były spasowane ze sobą. W tym celu użyj nożyka, który usunie stary klej z wyżłobionych dziur, oraz papieru ściernego, którym pozbędziesz się go z wyjętego elementu.
Usuń pył pochodzący ze szlifowania i nałóż klej stolarski na łączone na nowo elementy. Klej dobrze rozprowadź. Kolejny etap to zespolenie dwóch klejonych fragmentów. Dobijaj element wchodzący za pomocą młotka, ale uderzaj przez drewnianą listwę, tak, aby nie uszkodzić części mebla. Zamontuj ściski stolarskie, które zapewnią mocne trzymanie sklejonych fragmentów. Zaciski montuj również nie bezpośrednio na łączone elementy, a na płaskie listewki, które przyjmą siłę ściskającą. Po 24 godzinach klejone części powinny być już dobrze połączone.
Krzesła ogrodowe metalowe zazwyczaj uszkodzone są na łączeniu spawów. Metalowe pręty przy oparciu czy połączenie nogi z siedziskiem to najczęściej rozchodzące się części. Naprawa takiego krzesła polega na ponownym przyspawaniu rozłączonych elementów. W tym celu należy wyczyścić stary spaw za pomocą brzeszczota do metalu lub pilnika. Łączone elementy należy odpowiednio ukosować, celem stworzenia ścianki rowka w płaszczyźnie, którą będziemy łączyć z drugim fragmentem pod innym kątem niż 90 stopni.
Polecane krzesła ogrodowe
Przed spawaniem należy upewnić się, że zostały usunięte fragmenty starego spawu, jak również rdza oraz farba. Spawana powierzchnia powinna być czysta, odtłuszczona, pozbawiona farby bądź lakieru. Przy spawaniu zachowaj szczególną ostrożność. Koniecznie użyj maski do spawania chroniącej oczy i twarz przed iskrami. Po wykonaniu połączenia dwóch elementów odczekaj, aż spoina wystygnie. Następnie pomaluj łączony element farbą do metalu, która zabezpiecza przed rdzą.
Krzesła ogrodowe aluminiowe to bardzo wygodny rodzaj mebla ogrodowego. Ich zaletą jest dość duża trwałość, przy niewielkiej wadze, oraz odporność na rdzę, co daje im przewagę nad krzesłami metalowymi. Podobnie jak w przypadku krzeseł z metalu, najczęstsza usterka polega na puszczeniu spawu, który łączy dwa elementy mebla. Naprawa przebiega podobnie jak przy krzesłach metalowych. Chociaż aluminium nie rdzewieje, warto zabezpieczyć nowy spaw i najbliższą okolicę farbą przeznaczoną do malowania powierzchni tego rodzaju.
Krzesła ogrodowe plastikowe najczęściej dotyka uszkodzenie, jakim jest pęknięcie fragmentu powierzchni. Naprawa, jaką w większości przypadków można wykonać samodzielnie, polega na sklejeniu pękniętej części. Najlepszym rozwiązaniem jest użycie uniwersalnego kleju. Klej dobierz do plastikowego materiału, z jakiego jest wykonane krzesło. Bardzo często tworzywo sztuczne wykonane jest z materiału ABS lub PP, czyli polipropylenu.
Pierwszym etapem jest przygotowanie powierzchni pod klejenie. Nożykiem natnij rowki pod kątem 45 stopni z obydwu stron, po całej długości pęknięcia. Następnie papierem ściernym o dużym numerze, powyżej 260, przeszlifuj obszar, na którym będzie rozprowadzany klej. Odtłuść z opiłków plastiku szlifowaną powierzchnię za pomocą ścierki z detergentem. Po zapoznaniu się z instrukcją użytkowania kleju możesz przystąpić do klejenia powierzchni.
Wprowadź klej do przygotowanej uprzednio szczeliny, a następnie rozprowadź go po najbliższym obszarze. Po zaschnięciu możesz go wyszlifować papierem ściernym tak, aby powstała gładka powierzchnia. Po przetarciu gładkiej powierzchni warto przemalować ją odpowiednio dobraną farbą w sprayu, dopasowaną do koloru krzesła. Farba w aerozolu najlepiej sprawdzi się, gdy chcesz pomalować krzesła ogrodowe plastikowe. Przy malowaniu sprayem nie zapomnij o rękawiczkach ochronnych. Nanieś farbę na świeżym powietrzu.
Co potrzeba do naprawienia krzesła ogrodowego?
W zależności od tego, z jakiego materiału wykonane jest krzesło ogrodowe, będziesz używać innych narzędzi do naprawy. Na pewno w każdym przypadku przydadzą się rękawiczki ochronne, papier ścierny, ścierka z wodą. Do sklejenia krzesła drewnianego należy przygotować klej stolarski, pędzelek, ściski, drewnianą listewkę oraz młotek. Jeśli zamierzasz naprawiać krzesła ogrodowe aluminiowe bądź wykonane z metalu, to przyda się brzeszczot, okrągły pilnik, spawarka.
Do naprawy krzesła z plastiku będziesz potrzebował noża, odpowiedniego kleju do danego rodzaju tworzywa, kartusza do wyciskania kleju oraz papieru ściernego o większej gradacji do szlifowania. Dodatkowo przyda się farba w sprayu, która pokryje klejoną powierzchnię pod kolor mebla. Ogólnie zaleca się, aby każda naprawiana powierzchnia, już po wykonaniu prac, została zabezpieczona odpowiednią farbą bądź lakierem.
Od czego krzesło ogrodowe się psuje?
Krzesło ogrodowe narażone jest na warunki zewnętrzne takie jak promieniowanie słoneczne oraz wilgotność. Jeśli nie zostanie zabezpieczone odpowiednio zimą, narażone jest na minusowe temperatury. To wszystko po dłuższym czasie działa destrukcyjnie na strukturę mebla. Dodatkowo niszczy się przez samo użytkowanie. Krzesła ogrodowe składane to meble, które są składane i rozkładane wielokrotnie w sezonie. Na jego śruby i sprężyny działają różne siły o nierównym natężeniu. Z czasem pewne mechanizmy zaczynają być rozregulowane.
Czy każde krzesło ogrodowe można samemu naprawić?
Często można podjąć się naprawy krzesła samodzielnie. Są sytuacje, w których uszkodzenie jest na tyle poważne, że nie da się go naprawić bez specjalistycznej wiedzy oraz narzędzi. Mocno pęknięte krzesło plastikowe można naprawić poprzez zgrzewanie plastiku. Umiejętne zgrzewanie tworzywa wymaga doświadczenia i specjalistycznego sprzętu. Drewniane krzesło, połamane w kilku miejscach, bywa niemożliwe do naprawy, gdyż konstrukcja, nawet po sklejeniu, będzie zbyt osłabiona, aby dalej mogła spełniać swoją funkcję jako mebel wypoczynkowy.
Jak zabezpieczyć krzesło ogrodowe?
Krzesła ogrodowe składane bardzo często pokryte są materiałem, który stanowi zabezpieczenie konstrukcji przed otarciami i powstawaniem zmian w strukturze. Kupno materiałowych pokrowców to dobry sposób na ochronę siedziska oraz oparcia przed działaniem promieni słonecznych i zarysowaniami powstającymi przy normalnym użytkowaniu. Woskowanie krzeseł wykonanych z plastiku chroni wierzchnią warstwę tworzywa przed warunkami atmosferycznymi. Raz w sezonie warto zaimpregnować drewniane meble specjalnymi lakierami bądź olejem.
Znajdziesz w Morele
Krzesła ogrodowe - Fotele ogrodowe - Sofy ogrodowe - Stoły ogrodowe - Ławki ogrodowe
Komentarze (0)