Jak odmierzyć 100 gram mąki – najdokładniejsze wagi kuchenne

| 0 Komentarzy
W nowoczesnej kuchni liczy się precyzja. Jak dokładnie odmierzyć 100 g mąki? Potrzeba precyzyjnej wagi.

Jak odmierzyć mąkę bez wagi? To trudne, a niekiedy niemożliwe. Bardzo przyda się dokładna waga kuchenna. Jakie urządzenia warto kupić? Podpowiadamy! W nowoczesnej kuchni warto być precyzyjnym. Trochę za dużo mąki lub cukru, a cała konsystencja ciasta może być zupełnie inna, niż wynikałoby to z przepisu. W takim przypadku niezwykłego znaczenia nabiera w kuchni obecność wagi kuchennej. Jest to jednak tylko jeden z wielu powodów, dla których powinniśmy ją mieć. Często w programach telewizyjnych widzimy znanych kucharzy, którzy, korzystając z różnych , dodają składniki „na oko”. Będąc jednak nieco mniej doświadczonym, warto korzystać wprost z dokładnych opisów produktów oraz tego, jak dużo powinniśmy ich dodawać.

Polecane wagi kuchenne

W kuchni liczy się precyzja

Waga kuchenna ma też duże znaczenie w sporcie – restrykcyjne sportowe diety sporządzane są w oparciu o bardzo precyzyjnie wyliczoną ilość białek, węglowodanów, cukrów. By osiągnąć odpowiednio zbilansowane wartości swoich posiłków niezbędne jest właściwe wyliczanie ilości poszczególnych składników dania. Jak policzyć, ile powinniśmy zjeść mięsa, a ile ryżu, by dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość składników odżywczych? Między innymi właśnie do tego służy waga kuchenna. Na jakie wagi warto zwrócić uwagę? Które urządzenia warto kupić? Podpowiadamy!Oczywiście można dodawać składniki dania „na oko”, żaden sposób nie będzie tak skuteczny, jak po prostu odmierzenie wszystkiego wagą kuchenną Sencor. Już podstawowe, najtańsze modele takie, jak . To jeden z tańszych modeli wag kuchennych, kosztujący niemal 18 zł. Urządzenie waży z dokładnością do 1 g, a maksymalna możliwa do zmierzenia waga wynosi 5 kg. Cięższe dania będą wymagały innych urządzeń. Co ciekawe, istnieją w sklepach wagi, które mogą zmierzyć produkty nawet do 15 kg. Takim modelem jest duża waga kuchenna ADE. Rzadko kupowana jest ona do celów domowych, najczęściej można ją spotkać w restauracjach i kuchniach dużych stołówek. Dzięki tego typu wadze z powodzeniem odmierzymy właściwą ilość składników w zastosowaniach przemysłowych lub restauracyjnych. W modnych restauracjach z kolei wagi służą do precyzyjnego, a nie masowego odliczania składników poszczególnych dań. Kucharze mają najczęściej dokładnie określone ilości, używane do przyrządzenia posiłków. Używają ich, by zrealizować najbardziej wymyślne, kuchenne pomysły. Posiadanie dobrej wagi kuchennej w gastronomii to absolutny obowiązek, który realizują kucharze na całym świecie. Bez tego nie da się efektywnie przyrządzać dań dla gości restauracji. A w takich miejscach precyzja i czas wykonania posiłku ma wyjątkowo duże znaczenie. Zakup wagi kuchennej w restauracji jest oczywistością znaną w zasadzie każdemu.

Na co zwracać uwagę kupując wagę kuchenną?

W kuchni liczy się precyzja, ale by ją osiągnąć niejednokrotnie trzeba popisać się znajomością różnych systemów miar. Wagi kuchenne elektroniczne dopuszczają możliwość zmiany jednostek z kilogramów, na funty lub uncje. Dwie ostatnie jednostki używane są w kuchniach anglosaskich. Dobrze jest znać podstawowe założenia przeliczania jednostek, jednak niektóre urządzenia elektroniczne stosowne wyliczenia zrobią za nas. Czasem bardzo pomocne są już same naczynia, które dokładnie wskazują na to, ile wsypaliśmy mąki w kilogramach, funtach czy uncjach. Takim właśnie rodzajem wagi jest . Dzięki niej już nigdy nie pomylisz się w dokładnych proporcjach poszczególnych składników dania. Miarka posłuży do bardzo precyzyjnego odmierzenia zarówno artykułów sypkich, jak i płynów, takich jak mleko czy woda. Ten model wagi jest bardzo praktyczny. Dołączona do zestawu miarka, równie dobrze może posłużyć za oddzielne naczynie, w którym przygotujemy na przykład ciasto na naleśniki. Waga kuchenna Trevi PR158 posiada z kolei bardzo wytrzymałe, szklane naczynie, którego waga na pusto odliczona jest od wagi mierzonych artykułów.

Co ciekawe, waga kuchenna jest także bardzo ciekawym elementem wystroju wnętrza. Niektóre modele retro potrafią wnieść do wnętrza kuchni wiele uroku i wcale nie ma potrzeby ukrywania ich w szafkach. Taką właśnie ciekawą wagą w stylu retro jest Orion 130532. Jej nietuzinkowy wygląd przywołuje wspomnienia rodem z PRL. Firma Orion produkuje takie wagi od wielu lat, a kiedyś, żadna gospodyni domowa nie wyobrażała sobie bez niej swojej kuchni. Co ciekawe, jest to waga w pełni mechaniczna. Nie ma w niej elektroniki, a złośliwi powiedzą, że dzięki temu nie ma tam się co zepsuć. Jest w tym trochę prawdy. W wadze Oriona nie trzeba wymieniać baterii. Trzeba jedynie dbać o jej odpowiednią kalibrację. Nie jest to wcale takie trudne i z pewnością każdy poradzi sobie z tym zadaniem samodzielnie. Waga kosztuje 149,99. Nie jest to więc cena zbyt wygórowana, jak za urządzenie, które zawsze będzie do naszej dyspozycji i jest naprawdę niewielka szansa na to, że nas zawiedzie. Warto wziąć te parametry pod uwagę w czasie całego procesu decyzyjnego, związanego z zakupem wagi.

Domowe sposoby odmierzania wagi

Lata temu gospodynie domowe nie używały żadnych wag. Tych elektronicznych w ogóle nie było, a te wagi kuchenne mechaniczne były zdecydowanie towarem deficytowym. Dlatego też trzeba było opracować własne systemy odmierzania odpowiedniej ilości płynów i artykułów sypkich, jak mąka, cukier czy sól. Jednym z najprostszych i jednocześnie najstarszych sposobów jest odmierzanie za pomocą łyżki stołowej. Mieści się na niej mniej więcej 15 ml płynu. W przypadku produktów sypkich, jedna stołowa łyżka odpowiada mniej więcej 12 g cukru lub mąki. Innym sposobem odmierzania jest korzystanie z tradycyjnych szklanek. W jednej możemy zmieścić 250 ml płynów i mniej więcej 200 gram cukru lub mąki.

Oczywiście, korzystając z podanych sposobów bez wagi istnieje pewne ryzyko błędu. Z łyżek i szklanek korzystać mogą przede wszystkim doświadczeni kucharze, którzy są w stanie ocenić „na oko” ilość, jaka znajduje się w szklance. Nie zawsze bowiem da się nasypać do niej idealnie 100 lub 150 gram mąki. A nawet niewielkie różnice w stosunku do przepisu mogą znacząco wpłynąć na konsystencję przygotowywanej potrawy.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 19:22
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.