Jak odnowić ławkę ogrodową?
Spis treści:
Na każdym podwórku i przy każdej posesji powinna znajdować się praktyczna ławka, która będzie wygodnym miejscem do odpoczynku na świeżym powietrzu. Jak ją samodzielnie odnowić?
W jaki sposób odnowić ławkę ogrodową?
Ławkę ogrodową można postawić przed wejściem, a także w ogrodzie. Idealnie sprawdzi się również na patio, tarasie czy nawet na balkonie w mieszkaniu. Nie wiesz, jak odrestaurować stary zniszczony, zużyty mebel? Podpowiadamy Ci w kilku prostych krokach, jak możesz dać mu drugie życie.
Ławki ogrodowe drewniane to najczęściej spotykane modele takiego rodzaju. W pielęgnacji każdej z nich niezwykle ważne jest, aby pamiętać i dbać o cykliczną renowację i odświeżanie. Szczególnie po sezonie zimowym warto przygotować ją na wiosenny i letni czas. Po kilku latach użytkowania, intensywnych opadach deszczu, śniegu, niekorzystnych warunkach atmosferycznych, konieczna jest odnowa. Nie musisz wyrzucać starego mebla. Z łatwością jesteś w stanie przerobić go na bardziej nowoczesny styl albo postawić na klasykę. To również niezwykle ekologiczne rozwiązanie – po co kupować nowe meble, gdy można dać starym drugą szansę?
Odnawianie polega głównie na ponownym pomalowaniu. Możesz dowolnie wybrać kolory, dopasowując mebel do aranżacji całej posesji. Biała farba to oryginalny, ciekawy i stylowy pomysł, który w mało skomplikowany sposób zamieni nawet najprostszy model w dekorację dodającą niesamowitego delikatnego klimatu do Twojego ogrodu. Biel wygląda pięknie wśród zielonych czy kwitnących drzew. Klasyczne barwy to także bordo i przede wszystkim naturalne odcienie drewna.
Renowacja i konserwacja odbywa się w kilku prostych krokach i każdy jest w stanie wykonać je samodzielnie. Potrzebne są jednak odpowiednie sprzęty, preparaty, dobrane odpowiednio do rodzaju tworzywa. Gdy będziesz postępować zgodnie ze wskazówkami producenta, na pewno efekt będzie bardzo zadowalający. Dodatkowo możesz podziałać wyobraźnią, kreatywnością i dokonać małych poprawek. Dotychczasowe ławki ogrodowe bez oparcia mogą wzbogacić się o kolejne elementy, pozwalające na większą wygodę i komfort.
Renowacja ławki ogrodowej metalowej
Żeliwne meble to klasyka i elegancja. Niekorzystne warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechanicznie niestety powodują, że metalowe dodatki ogrodowe nie wyglądają już tak samo dobrze, jak kiedyś. Podobnie, jak ławki ogrodowe drewniane można je bez problemu odnowić i pomalować. Większość modeli jest produkowana z dwóch rodzajów materiałów. Wiele z nich to połączenia drewnianego siedziska z oparciem oraz metalowymi nóżkami.
Ławki ogrodowe metalowe lub z drewna świetnie nadają się także do parków czy na place zabaw dla dzieci. W takim przypadku długość 100 cm będzie wystarczająca, natomiast trzeba zwrócić uwagę na wysokość, tak, aby maluchy nie miały problemu ze swobodnym korzystaniem. Przy renowacji trzeba pamiętać o korzystaniu tylko i wyłącznie z bezpiecznych preparatów i farb.
Żeliwne ławki ogrodowe z oparciem zachwycają bogatymi elementami dekoracyjnymi. Do ich pomalowania potrzebny będzie mniejszy pędzel i nieco więcej cierpliwości, tak, aby starannie pokryć farbą każdy szczegół. Jednak zdecydowanie warto poświęcić dużo czasu oraz energii, ponieważ metalowe meble, np. krzesła ze stolikiem wyglądają niesamowicie elegancko.
Polecane ławki ogrodowe
Renowacja ławki ogrodowej drewnianej
Na samym początku powinno się zastanowić, jaki efekt chce się uzyskać. W zależności od tego, czy przedmiot będzie przez cały rok stał na zewnątrz, czy będzie chowany na okres zimowy, należy dobrać odpowiedni sprzęt oraz preparaty zabezpieczające. Przede wszystkim drewno musi być chronione przed wilgocią, czyli deszczem i śniegiem, a także promieniowaniem UV oraz przed różnymi uszkodzeniami mechanicznymi. Nie można dopuścić, aby powstawały pęknięcia, rysy i butwienie, które spowodują, że w przyszłości ławka będzie do wyrzucenia.
Całą pracę zaczyna się od zerwania starej poprzedniej warstwy lakieru czy farby. Trzeba pozbyć się wszystkich wystających, poszarpanych elementów, po to, aby przygotować powierzchnię do ponownego malowania. Za pomocą gruboziarnistego papieru ściernego można usunąć brzydkie, zniszczone drewno z zarysowaniami i wgnieceniami. Następnie należy je dodatkowo dokładnie wygładzić z każdej strony. Warto przygotować przestrzeń na pył i zachlapania. Otaczającą podłogę, ziemię najlepiej jest zabezpieczyć folią lub dużym papierem.
Kolejnym krokiem jest staranne umycie i odtłuszczenie wygładzonej warstwy. Do czyszczenia z pyłu i brudu użyj wilgotnej ściereczki. Benzyna ekstrakcyjna przyda się natomiast do odtłuszczenia, a także usunięcia śladów żywicy. Bardzo ważne jest, aby trzymać się zasad i zaleceń producenta wszystkich preparatów. W przypadku, kiedy zauważysz pleśń albo oznaki biokorozji, użyj specjalnego środka biobójczego. Jeżeli rysy i zniszczenia były zbyt głębokie, pomocna może się okazać masa naprawcza do drewna.
Ostatnim etapem jest pomalowanie. Dobrze przygotowana, wygładzona i oczyszczona nawierzchnia może zostać pokryta farbą w dowolnym kolorze lub specjalnymi bezbarwnymi produktami zabezpieczającymi ją na najbliższe lata. Warto poszaleć trochę z wyobraźnią, spróbować malować dowolne wzory czy postawić na oryginalne pastelowe kolory, które sprawią, że będzie to własny, niespotykany nigdzie indziej projekt. Takie unikalne ławki ogrodowe drewniane ozdobią każdy ogród i posesję, z pewnością robiąc wrażenie na wszystkich gościach.
Co potrzeba do odnowienia ławki ogrodowej?
Przed przystąpieniem do renowacji, należy porządnie przemyśleć swój plan oraz przygotować wszystkie niezbędne rzeczy. Używane preparaty i farby powinny być przystosowane do rodzaju materiału, z którego dana rzecz jest wykonana. Warto również zwrócić uwagę, jakie środki zostały użyte poprzednim razem lub podczas produkcji. Nieodpowiednie czynności, wbrew zaleceniom producentów, mogą skutkować trwałymi zniszczeniami, a naprawienie ich może okazać się dużo trudniejsze.
Do odnowienia ławki ogrodowej na pewno należy przygotować gruboziarnisty papier ścierny lub elektryczną szlifierkę. Będą one przydatne w pierwszym najtrudniejszym etapie wygładzania i zdzierania poprzednich warstw. Przyda się także kawałek szmatki oraz pędzle do nałożenia impregnatów i farby do drewna. Możesz zaopatrzyć się również w narzędzia, które mogą przydać się do chwilowego usuwania i rozkręcania metalowych elementów, np. śrub.
Jeżeli nie chcesz kupować gotowych klasycznych zestawów ogrodowych lub tarasowych z technorattanu, możesz w tani sposób zrobić meble samodzielnie z palet. Taka budowa nie jest trudna, wymaga jedynie chwili cierpliwości, czasu oraz odrobiny zdolności majsterkowicza. Jest to też świetna okazja do wykazania się wyobraźnią i kreatywnością przy tworzeniu projektu czy wybieraniu kolorów. Samemu zrobisz coś, czego nie znajdziesz w żadnym sklepie.
Czego będziesz potrzebować? Ławki ogrodowe bez oparcia będą wymagać na pewno mniej materiałów. W zależności od tego, jaką wybieramy docelową długość, przydadzą się palety z wybranego rodzaju drewna. Klasyczne wymiary to 120-140 cm Przygotuj także śruby, wszystkie niezbędne elementy i sprzęty do ich zamontowania. Niezbędne będą też materiały na nogi, czyli postawę całego mebla. Ławki ogrodowe z oparciem po bokach i na plecy będą wymagały więcej pracy oraz wysiłku.
Kiedy odnawiać ławki ogrodowe?
Po okresie zimowy zawsze nadchodzi długo wyczekiwana ciepła wiosna i upalne lato. Jest to idealny czas na spędzanie wolnych chwil na świeżym powietrzu. Ogromnym plusem jest posiadanie własnego, nawet najmniejszego ogródka czy tarasu, gdzie można spokojnie wypocząć i cieszyć się piękną pogodą. Bujana ławka ogrodowa to idealne rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy uwielbiają kołysanie na huśtawkach, a w szczególności dla najmłodszych domowników.
Specjalne ławki ogrodowe z oparciem lub nawet bez niego, świetnie sprawdzą się jako praktyczny element na balkonie w mniejszym mieszkaniu. Przyjemny relaksujący czas na świeżym powietrzu, możesz spędzić, nawet nie mając własnego podwórka. Dodatkowo masz możliwość wyboru opcji spełniającej kilka funkcji jednocześnie. Model ze skrzynią to praktyczne rozwiązanie, pozwalające dodatkowo na przechowanie różnych przedmiotów. Dla urozmaicenia dodaj jeszcze ciekawe dodatki w formie kolorowych poduszek i narzuty.
Odnawianie ławki może zająć nawet kilka dni, ze względu na konieczność nakładania kilku warstw impregnatów lub farby. Wszystkie produkty muszą dokładnie wyschnąć przed pomalowaniem kolejny raz. Wysuszone drewno zdecydowanie lepiej wchłania, dlatego bardzo ważne jest, aby wcześniej wystawić mebel na słońce i dobrze go wysuszyć. Należy unikać wilgoci, dlatego najlepszą porą będzie gorący dzień bez deszczu.
Czym zaimpregnować ławkę ogrodową?
Na rynku jest wiele dostępnych środków do impregnacji mebli ogrodowych. Szeroka paleta zawiera lakierobejcę, lakiery, oleje i farby. Można wybrać środek bezbarwny, który pozwoli na zachowanie naturalnego koloru tworzywa lub zdecydować się na jednoczesne pokrycie kolorem. Wszystkie produkty gwarantują ochronę na najbliższy czas, jednak nie każdy impregnat daje zadowalający efekt wizualny na dłuższą metę.
Kilka warstw oleju lub lakieru sprawiają, że drewno staje się błyszczące i przyjemne w dotyku. Lakierobejca to często wybierany produkt, natomiast może szybko odpryskiwać, a kolor blaknąć, przez co nie chroni dostatecznie dobrze i nie wygląda wystarczająco estetycznie. Najbardziej rekomendowanym środkiem do impregnacji są oleje, z których łatwo jest zebrać wodę, powierzchnia po nich wygląda pięknie oraz jest zadbana na kolejne lata.
Nie można zapomnieć o preparatach biobójczych, służących do pozbycia się lub zapobiegania rozwojowi pleśni i biokorozji. Jest to niesamowicie istotne, szczególnie w przypadku rzeczy narażonych na czynniki zewnętrzne i wilgoć. Dobrze zaimpregnowane i odnowione meble drewniane, ławki ogrodowe bez oparcia, większe siedziska, czy stoły to podstawy wyposażenia każdego ogrodu. Staranna dbałość o przedmioty pozwoli cieszyć się nimi przez długi czas.
Znajdziesz w Morele
Ławki ogrodowe - Huśtawki ogrodowe - Leżaki ogrodowe - Krzesła ogrodowe - Hamaki
Komentarze (0)