Jak odrdzewić narzędzia?

| 0 Komentarzy
Rdza najczęściej atakuje te metalowe narzędzia, po które nie sięgamy przez dłuższy czas.

Nieużywane i pozostawione same sobie stają się jej łatwym łupem, zwłaszcza jeśli znajdują się w wilgotnym miejscu. Jak jednak nadać im drugie życie i pozbyć się rudego nalotu?

Popularne środki do napraw i zabezpieczenia

Działaj, gdy zauważysz pierwsze oznaki korozji

Duża wilgotność powietrza zwykle panująca w garażach i warsztatach, gdzie przechowywane są narzędzia, stwarza warunki sprzyjające rozwojowi rdzy. Stopniowo niszczy ona metalowy przedmiot, sprawiając, że z czasem przestaje on być użyteczny. Wykwity stają się bowiem na tyle duże, iż jego trwałość pozostawia wiele do życzenia. Tak „osłabione” narzędzie nie powinno być wykorzystywane, gdyż negatywnie wpływa na wygodę i bezpieczeństwo pracy.

Dlatego jeżeli zauważymy pierwsze oznaki korozji w postaci rudawego nalotu, powinniśmy działać, zanim rdza całkowicie zniszczy nasz sprzęt. Co więcej, im mniej zaawansowane wykwity, tym łatwiej je usunąć, zyskując gwarancję, iż rdza nie uszkodziła narzędzia na tyle, aby niemożliwe było przywrócenie mu pełnej sprawności.

Zanim jednak przejdziemy do usuwania wykwitów korozji, warto zadbać o bezpieczeństwo wykonywania tej czynności. Koniecznie załóżmy zatem rękawiczki, i to niezależnie od tego, czy do pozbycia się rdzy używamy silnych i skoncentrowanych preparatów dostępnych na rynku czy też wykorzystujemy domowe środki. Zbyt długi kontakt z substancjami usuwającymi rdzę i hamującymi jej rozwój może doprowadzić do bolesnych poparzeń dłoni, a tego na pewno chcemy uniknąć.

Co do zasady, korozją możemy usunąć na trzy sposoby:

  • mechanicznie,
  • wykorzystując domowe środki,
  • używając preparatów przemysłowych.

To, na jaką metodę ostatecznie się zdecydujemy, zależy nie tylko od naszych preferencji czy też dostępności wykorzystywanych substancji i akcesoriów, ale przede wszystkim od stopnia zaawansowania korozji. Im więcej rdzy, tym bardziej agresywne metody musimy zastosować, aby się jej pozbyć i przywrócić narzędziom sprawność.

Mechaniczny sposób usuwania rdzy

Jeżeli mamy do czynienia jedynie z niewielkim nalotem, możemy pozbyć się go mechanicznie, zwyczajnie zeskrobując go z powierzchni narzędzia. W tym celu przydatne mogą okazać się następujące akcesoria:

  • druciana szczotka,
  • papier ścierny,
  • szlifierka.

Gdy zależy nam jedynie na delikatnym starciu rdzy, zdecydujmy się na papier ścierny lub drucianą szczotkę. Jeżeli zaś wykwity są większe, przydatna może okazać się szlifierka. Pamiętajmy jednak, iż musi być ona wyposażona w osprzęt do szlifowania metalu. W przeciwnym razie możemy zniszczyć nie tylko samą końcówkę roboczą, ale i całe elektronarzędzie.

Po usunięciu korozji warto jeszcze raz użyć papieru ściernego. Tym razem do wyrównania powierzchni narzędzia. Wówczas zachowamy komfort jego użytkowania. Mechaniczne usuwanie rdzy należy przeprowadzać cyklicznie, za każdym razem zabezpieczając narzędzia odpowiednim preparatem po skończeniu zabiegu. Środek powinien wykazywać właściwości hamujące rozwój rdzy.

Domowe sposoby odrdzewiania narzędzi

Rdzę możemy usunąć, wykorzystując produkty, które znajdziemy praktycznie w każdej kuchni. Charakteryzują się one dobrą skutecznością oraz szeroką dostępnością. Są również bezpieczniejsze dla środowiska w porównaniu z silnie działającymi preparatami przemysłowymi. Do usunięcia rdzy wykorzystać możemy:

  • ocet – może on być wykorzystywany zarówno do małych, jak i dużych powierzchni pokrytych rdzą. Skutecznie i bezpiecznie usuwa rude wykwity. Skorodowane narzędzia należy zamoczyć w occie na całą noc. Jeśli jednak sprzęt jest za duży, aby zmieścić się w naczyniu wypełnionym środkiem, należy go owinąć szmatką nasączoną w occie,
  • sodę oczyszczoną – to substancja o szerokim spektrum zastosowania, która doskonale radzi sobie z usuwaniem rdzy z metalowych powierzchni. Aby pozbyć się rudego nalotu, należy umyć narzędzie, a następnie posypać je sodą oczyszczoną. Woda utworzy wraz z substancją mieszaninę, która przyklei się do rdzy. Tak „przygotowane” narzędzie należy pozostawić na godzinę, dwie lub trzy – w zależności od ilości rdzy. Po upływie tego czasu, należy zeskrobać nalot przy pomocy szczotki drucianej. I gotowe!
  • mieszaninę soli z sokiem z sokiem z cytryny – połączenie to doskonale sprawdza się podczas usuwania rdzy z narzędzi, nawet jeśli nalot jest niezwykle uporczywy. Substancje te należy połączyć w takich proporcjach, aby utworzyły gęstą, acz dobrze rozprowadzającą się pastę. Specyfik należy nałożyć na zardzewiałe narzędzia i pozostawić na przynajmniej godzinę. Po upływie tego czasu przedmiot wystarczy przetrzeć szmatką.

Wykorzystanie preparatów przemysłowych

Jeżeli jednak mechaniczne sposoby usuwania rdzy i domowe preparaty okażą się nieskuteczne, ekspert sklepu Budujesz.pl radzi, aby wykorzystać preparaty przemysłowe. Wykazują one silne i skoncentrowane działanie, jednak jeśli zachowamy wszystkie środki ostrożności przewidziane przez producenta na opakowaniu produktu, są one w pełni bezpieczne.

Ich głównym atutem jest wysoka efektywność. Usuwają one rdzę natychmiast po aplikacji, dzięki czemu narzędzie jest gotowe do użytku już po paru chwilach, a nie tak jak w przypadku domowych środków – po paru, a czasem i po kilkudziesięciu godzinach. Są również proste w użyciu i mają poręczne opakowania, ułatwiające bezpieczną aplikację.

Wśród polecanych preparatów przemysłowych wymienia się przede wszystkim:

1. WD-40 – to dobrze znany środek, którego spektrum użycia jest o wiele większe niż usuwanie rdzy. Ten uniwersalny spray ma działanie wypierające wodę oraz smarujące. Doskonale penetruje wszelkie szczeliny i służy między innymi do:

  • wykręcania śrub,
  • rozluźniania połączeń i zawiasów,
  • usuwanie zabrudzeń,
  • pozbycie się gumy do żucia z włosów,
  • usuwanie zarysowań z podłogi
  • czyszczenie toalety,
  • czyszczenie tablic rejestracyjnych,
  • usuwanie plam z herbaty.

Preparat WD-40 ma jak widać wiele nietypowych zastosowań. Nas jednak interesuje jedno – usuwanie rdzy i zapobieganie korozji. Jego podstawową zaletą jest to, iż możemy być stosowany na wszystkich rodzajach narzędzi.

Środek ten głęboko wnika w skorodowane części, co pozwala na łatwe usunięcie rdzy. Co więcej, dzięki natychmiastowemu wysychaniu preparat tworzy warstwę, która chroni narzędzie przed korozją i szkodliwym działanie wody,

2. Kwas cytrynowy – to kolejny silnie działający środek przemysłowy, który doskonale radzi sobie z usuwaniem rdzy z powierzchni metalowych. Problematyczne jest jednak to, że wraz z rdzą usuwa farbę. W przypadku narzędzi nie jest to jednak aż tak bardzo kłopotliwe.

Dwie łyżeczki kwasu cytrynowego należy rozpuścić w gorącej wodzie, a następnie zanurzyć w mieszaninie pokryte rdzą narzędzia. Po upływie kilku godzin można zeskrobać rdzę przy pomocy drucianej szczotki,

3. Preparaty z siarczkiem molibdenu – wyróżniają się podobną skutecznością co preparaty na bazie kwasów (penetratory), do których zaliczamy wspomniany wcześniej WD-40. Są łatwe w aplikacji i sprawdzają się nawet wtedy, gdy warstwa rdzy jest znacząca. Ich dodatkowym atutem jest to, iż opóźniają procesy korozyjne. Warto je zastosować zatem w celu zabezpieczenia powierzchni narzędzi, gdy rdzę usuwaliśmy domowymi metodami.

W usuwaniu rdzy z narzędzi przydatna okazać się może również nafta oraz benzyna. Substancje te mają jednak dość intensywny zapach, który nie każdemu może odpowiadać. Innym produktem pozwalającym pozbyć się rudych wykwitów jest płyn czyszczący Elektrosol.

Podsumowując, rdzę z narzędzi możemy usunąć mechanicznie, o ile jest to niewielki nalot, oraz przy pomocy domowych środków. Najlepsze rezultaty przynoszą jednak dostępne na rynku specjalistyczne preparaty przemysłowe, w tym dobrze znany WD-40. To, na jaką metodę się zdecydujemy, zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania korozji, ale również naszych indywidualnych preferencji. Na koniec warto zabezpieczyć narzędzie preparatem antykorozyjnym lub zdecydować się na ochronne niklowanie czyszczonej powierzchni.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 15:06
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.