Zdążysz przed pierwszą gwiazdką!

Gwarancja dostawy przed Świętami!

Więcej informacji

Jak ostrzyć wiertła do metalu, drewna i betonu?

| 0 Komentarzy
Dobór odpowiednich wierteł jest niezwykle istotny. Niemniej, nawet najlepsze z nich w końcu mogą się zużyć.

Stajemy wtedy przed dwiema możliwościami – albo wiertło wyrzucimy i zakupimy nowe albo postaramy się je naostrzyć. W jaki sposób się do tego zabrać?

Polecane wiertła

Jak ostrzyć wiertła?

Proces ten wykonać możemy na kilka sposobów – wykorzystując przy tym specjalistyczne narzędzia bądź urządzenia dostępne w szafie każdego majsterkowicza. Najdokładniejszym oraz najbezpieczniejszym sposobem będzie skorzystanie ze specjalnych ostrzałek lub przystawek ostrzących.

W tym celu musimy jednak zakupić osobne urządzenie, dlatego wiele osób decyduje się na skorzystanie ze zwykłej szlifierki. Niezależnie od wybranego narzędzia, przed ostrzeniem powinniśmy dokładnie zbadać kondycję wiertła. Wszelkiego rodzaju wykruszenia czy pęknięcia należy usunąć – to samo tyczy się ewentualnych wiórów czy zabrudzeń. Odpowiednie przygotowanie wiertła pozwoli naostrzyć je w sposób prawidłowy.

Dlaczego ostrzenie wierteł jest ważne?

Funkcjonalność wierteł, zwłaszcza w przypadku wykonywania prac częstych lub profesjonalnych, ma ogromne znaczenie. Uzależniona jest ona jednak od stanu ostrzy – powinny być one więc ostrzone regularnie.

Bardzo często stawiane jest jednak pytanie, kiedy należy naostrzyć wiertło? Najlepiej obserwować jego pracę. Jeżeli zauważymy jakiekolwiek nieprawidłowości, należy przystąpić do działania. O jaki nieprawidłowościach jednak mowa? Wspomnieć można między innymi o pogorszeniu gładkości wierconych otworów oraz zwiększeniu dźwięku generowanego przez wiertło podczas pracy.

Nie należy zwlekać z ostrzeniem wierteł. Ich nadmierne stępienie może bowiem skończyć się uszkodzeniem ostrza, a nawet złamaniem całego wiertła.

Ostrzenie wiertła szlifierką

W ramach tego procesu wykorzystywana jest najczęściej szlifierka ze ściernicą elektrokorundową. Gwarantuje ona ostrzenie bez obawy o zniszczenie wiertła.

Jak ręcznie ostrzyć wiertła za pomocą szlifierki? Gdy kamień urządzenia już pracuje, bardzo powoli przykładamy do niego wiertło – najlepiej trzymać je obiema rękami, dzięki czemu zachowamy odpowiednią stabilność. Wiertło przykładamy do wierzchołka kamienia, a następnie powoli obracamy wiertło w dół. Pamiętajmy przy tym, iż podczas ostrzenia musimy również w sposób płynny obracać wiertło wzdłuż jego osi (koniecznie w kierunku wiercenia!). Tylko w ten sposób naostrzymy narzędzie w sposób odpowiedni.

Oczywiście nie wykonamy wszystkiego za jednym razem. Wiertło bardzo szybko się bowiem nagrzewa, dlatego co pewien czas musimy przerwać całą operację, aby się  schłodziło. Jeżeli tego nie przypilnujemy, doprowadzimy do powstania uszkodzeń na powierzchni ostrza, co w efekcie skończy się złamaniem wiertła. Podczas ostrzenia, bardzo ważne jest również zachowanie odpowiedniego kąta. Dostosowywany jest on jednak do materiału, w którym wiercimy.

Jaki kąt ostrzenia wiertła będzie więc prawidłowy? W przypadku materiałów miękkich, nie może on przekraczać 50 stopni. Jeżeli chodzi natomiast o materiały twarde, takie jak na przykład stal, kąt ostrzenia będzie oscylował wokół granicy 88 stopni. Nieco innymi wartościami wyróżniają się natomiast wiertła do pogłębiania (w ich przypadku kąt ostrzenia powinien wynieść około 40 stopni).

Ostrzenie wiertła szlifierko-ostrzałką

Jest to specjalne urządzenie, które zagwarantuje nam znacznie większą dokładność w porównaniu do zwykłej szlifierki. Przede wszystkim charakteryzuje się ono bardzo sprawną i płynną regulacją prędkości obrotowej, dzięki czemu możemy dostosować pracę urządzenia do naszych potrzeb.

Podkreślić należy również fakt, iż szlifierko-ostrzałka umożliwia ostrzenie wierteł o różnej średnicy. Bez problemu możemy pracować zarówno z narzędziami krótkimi (od 3 mm), jak i wyróżniającymi się średnicą około 20 mm. Co więcej, konstrukcja omawianego narzędzia gwarantuje tłumienie drgań oraz zastosowanie wysokiej jakości prowadnic posuwu, dzięki czemu praca okaże się nie tylko prostsza, ale i dokładniejsza.

Ponadto szlifierko-ostrzarka posiada specjalny zbiorniczek na chłodziwo oraz umożliwia łatwe dostosowanie kąta ostrzenia. Jedynym minusem urządzenia jest jednak jego stosunkowo wysoka cena – kosztuje ono bowiem od 100 złotych wzwyż.

Ostrzenie wiertła za pomocą przyrządu

Mowa o specjalnym uchwycie (nazywanym również przystawką), który montowany jest do ostrzałek lub szlifierek. Posiada on wbudowany wspornik, gwarantujący precyzyjne ustawienie przyrządu. Wiertło montowane jest w uchwycie, który utrzymuje je stabilnej pozycji. Dzięki temu możemy mieć pewność, iż wiertło zostanie naostrzone w sposób dokładny. Sama przystawka gwarantuje ponadto obsługę przyrządów o zróżnicowanej średnicy.

Ostrzenie za pomocą uchwytu odbywa się w kilku krokach:

1. Na samym początku musimy ustawić odległość uchwytu od kamienia szlifującego.

2. Kolejnym krokiem będzie określenie kątów. Do większości przyrządów dołączane są specjalne szablony ustawień, na których wypisane zostają prawidłowe kąty ostrzenia, dostosowane do rodzaju wiertła i materiału, w którym pracuje.

3. Po tych czynnościach, możemy w uchwycie umiejscowić wiertło. Konstrukcja urządzenia zdecydowanie ułatwia jego prawidłowe ułożenie.

4. Przed ostrzeniem powinniśmy ustawić również głębokość szlifowania. Odbywa się to zazwyczaj za pomocą specjalnej śruby.

5. Dzięki blokadzie, wiertło zostanie zeszlifowane tylko na taką głębokość, jaką ustawiliśmy. Po naostrzeniu jednej krawędzi, możemy obrócić uchwyt w celu dostosowania pozostałych krawędzi.

Jak dobrze ostrzyć wiertła?

Oczywiście najlepszym wyjściem z sytuacji będzie zlecenie wykonania całego procesu profesjonalnej firmie. Tego typu usługi jednak kosztują, dlatego warto spróbować naostrzyć wiertła na własną rękę, korzystając z przedstawionych wyżej sposobów.

Pamiętać musimy jednak o tym, iż niektóre z nich okażą się niewskazane w przypadku wierteł do konkretnych materiałów. Każde z nich wymaga bowiem indywidualnego podejścia:

  • ostrzenie wiertła do betonu – jak wiadomo, beton to materiał bardzo twardy, dlatego do wiercenia w nim używane są narzędzia specjalne, które charakteryzują się specyficzną budową. Najczęściej stosowane są wiertła widiowe, które wyróżniają się ostrzem z węglików. Czy można ostrzyć wiertła widiowe? Tak, jednak należy pamiętać, iż pracują one w trybie wiercenia udarowego, dlatego bardzo ważne jest zachowanie prawidłowych kątów ostrzenia oraz głębokości szlifowania. Wszystko to sprawia, że zaleca się skorzystanie z profesjonalnych przyrządów do ostrzenia, które zagwarantują nam odpowiednią precyzję pracy. Warto użyć przy tym tarczy diamentowej, która zagwarantuje największą jakość ostrzenia. Odpowiadając więc na pytanie, jak ostrzyć wiertła do betonu, powinniśmy odrzucić metody ręczne,
  • ostrzenie wiertła do metalu – wyposażone jest ono w ostrze ze stali, które wymaga odpowiedniego dostosowania prędkości szlifowania. W przypadku materiału wolframowo-molibdenowego, powinniśmy szlifować z prędkością nie większą niż 25 m/s. Jeżeli natomiast mamy do czynienia z wiertłem ze stali kobaltowej, nasza szlifierka powinna działać o około 6 m/s wolniej. Ostrzenie wiertła kobaltowego zbyt szybko może bowiem doprowadzić do zniszczenia jego powłoki.
  • ostrzenie wiertła do drewna – wspomnieć należy o tym, iż wiertła do drewna występują w kilku odmianach. Wymienia się między innymi wiertła kręte, piórkowe, spiralne, płaskie oraz specjalistyczne. Wszystko to sprawia, że każde narzędzie powinno być ostrzone w inny sposób. W przypadku modeli spiralnych, piórkowych i płaskich, bez problemu możemy skorzystać ze szlifierki. Ostrzenie wiertła krętego oraz specjalistycznego może być jednak trudniejsze, dlatego warto skorzystać z odpowiedniego uchwytu,
  • ostrzenie wiertła stopniowego – ze względu na jego specyficzną, stożkową budowę, ostrzenie musi być realizowane przy użyciu specjalistycznych urządzeń. Nie warto więc realizować tego procesu na własną rękę.

Jak ostrzyć małe wiertła?

Narzędzi o średnicy 2 mm, 1,5 mm, a nawet poniżej 1 mm nie powinno ostrzyć się za pomocą zwykłej szlifierki, gdyż w łatwy sposób doprowadzimy do ich zniszczenia. Najlepszym rozwiązaniem będzie zakup specjalistycznej szlifierko-ostrzałki bądź przystawek przystosowanych właśnie do takich niewielkich wierteł. Nie zapomnijmy również o dobraniu właściwej tarczy.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 11:56
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.