Jak oznaczyć elektronarzędzia?

| 0 Komentarzy
Znakowanie elektronarzędzi to dobry pomysł, jeśli mamy dużo sprzętu i chcemy sprawnie nim zarządzać.

Pozwala to również rozwiązań problem narzędzi znikających w niewyjaśnionych okolicznościach. Jak zatem oznaczyć elektronarzędzia?

Jakie korzyści płyną ze znakowania elektronarzędzi?

Znakowanie elektronarzędzi to praktyka coraz powszechniejsza, zwłaszcza w dużych warsztatach, gdzie liczba sprzętu i pracowników, którzy go wykorzystują, jest duża. Działanie to ma bowiem wiele zalet:

  • ułatwia lokalizację urządzeń,
  • umożliwia sprawne zarządzanie majątkiem firmy,
  • wprowadza system szczegółowej ewidencji sprzętu,
  • eliminuje problem „ginących elektronarzędzi” – pracownika można bowiem rozliczyć za sprzęt, za który odpowiadała,
  • ułatwia kontrolowanie stanu technicznego urządzeń – już nie przegapimy żadnego terminu przeglądu,
  • sprawia, że elektronarzędzi są bardziej szanowane i należycie przechowywane.

Jeżeli zatem zależy nam na obniżeniu kosztów eksploatacyjnych oraz chcemy zatroszczyć się o posiadany sprzęt, warto zdecydować się na trwałe znakowanie. Przyniesie ono firmie oszczędności, a także sprawi, że narzędzia dłużej pozostaną w pełni sprawne.

Jak można oznaczyć elektronarzędzia?

Istnieje co najmniej kilka sposobów znakowania sprzętu, w tym:

1. Znakowanie mikropunktowe

To pierwsza metoda pozwalająca trwale oznaczyć elektronarzędzia. Polega ono na wygniataniu na obudowie sprzętu punktów przy pomocy igły, która jest napędzana elektrycznie lub pneumatycznie – w zależności od typu znakowarki.

Metodę tę można stosować do znakowania dowolnych materiałów, począwszy od stosunkowo miękkich tworzyw sztucznych, a na hartowanej stali zakończywszy. Na obudowę elektronarzędzia możemy nanieść dowolne dane, w tym numer seryjny, nazwę firmy czy też datę przeglądu. Znakowarki przystosowane są do pracy na powierzchniach płaskich, jak i nierównych, wypukłych i zaokrąglonych.

Na rynku dostępne są znakowarki przenośne i stołowe. To, na jaki model się zdecydujemy zależy przede wszystkim od naszych potrzeb i preferencji.

2. Znakowanie rytujące

Podobnie jak znakowanie mikropunktowe ten rodzaj znakowania wykonywany jest przez igłę, z tym że jest ona napędzana wyłącznie pneumatycznie i jest wykonana ze specjalnego stopu lub ma diamentową końcówkę.

Kolejną cechą charakterystyczną znakowania rytującego jest sposób poruszania się igły. Odbywa się on po dwóch osiach X i Y przy wykorzystaniu silników krokowych, zaś dane znakowane są linią ciągłą. Podczas czynności występują duże siły, stąd też jeżeli wybieramy tę metodę znakowania, musimy zadbać o solidne zamocowanie obrabianego materiału.

3. Znakowanie laserowe

To niezwykle trwała i wydajna metoda oznaczania narzędzi. Jej atutem jest przede wszystkim znacznie większa szybkość w porównaniu z dwoma poprzednimi sposobami. Wśród innych zalet znakowania laserowego wymienia się także:

  • nieusuwalność oznaczenia,
  • duża estetyka znaku,
  • precyzja, pozwalająca na znakowanie nawet niewielkich powierzchni.

Na rynku dostępne są różne typy znakowarek laserowych, w tym sprzęt jedno- i dwuczęściowy. Wybierając optymalne urządzenie, zwróćmy uwagę przede wszystkim na korzystny stosunek ceny do jakości.

Polecane elektronarzędzia

Do znakowania elektronarzędzi możemy również wykorzystać grawerownicę, jednak zwykle praca tym narzędziem jest niezwykle czasochłonna. Narzędzie to jest bardziej przydatne do zdobienia przedmiotów. Niemniej, warto wiedzieć, iż taka opcja jest dostępna na rynku.

Oznakowanie elektronarzędzi przy pomocy kodu kreskowego

Jeżeli zależy nam nie tylko na znakowaniu elektronarzędzi, ale również wprowadzeniu zautomatyzowanej ewidencji komputerowej, która ułatwia nadzorowanie sprzętu, musimy zdecydować się na bardziej zaawansowane metody, takie jak znakowanie urządzeń przy pomocy etykiet  z kodem kreskowym.

Podstawowym atutem tej metody są niskie koszty wdrożenia. Na jej popularność wpływa również niska cena skanerów odczytujących kody oraz ich powszechna dostępność. Jeżeli jednak posiadamy wiele elektronarzędzi, tego typu znakowanie może okazać się niezbyt pomocne. Oto najpoważniejsze ograniczenia tego sposobu znakowania sprzętu:

  • pozwala na odczyt tylko pojedynczego kodu kreskowego,
  • wymusza konieczność celowania laserem w etykietę z kodem,
  • wymaga zaangażowania pracownika, którego zadaniem będzie sczytywanie kodów.

Ograniczenia te wydłużają proces ewidencji i analizy stanu technicznego elektronarzędzi. Co więcej, metoda ta nie pozwala na pracę w trudnych warunkach, czyli bez należytego oświetlenia i w zapylonym środowisku. Nie występuje również możliwość edycji danych i sterowania nimi, a sprzęt pozostaje bez należytego zabezpieczenia. Wystarczy bowiem skaner, aby odczytać kod, który zresztą bardzo łatwo podrobić.

Wszystko to sprawia, że jest to sposób znakowania, który nie do końca sprawdza się w przypadku elektronarzędzi. Z powodzeniem jednak można go stosować  w przypadku półfabrykatów czy też półek magazynowych.

Jeżeli jednak, z uwagi na niskie koszty wdrożenia systemu, chcemy wprowadzić ten sposób znakowania elektronarzędzi, koniecznie zwróćmy uwagę na to, czy etykiety:

  • charakteryzują się wysoką wytrzymałością i odpornością na uszkodzenia,
  • zostały zadrukowane drukarką termotransferową, co gwarantuje dobry jakościowo kod,
  • będą umieszczone w takim miejscu elektronarzędzia, które jest najmniej podatne na uszkodzenia, wilgoć czy też promieniowanie słoneczne.

Zastosować możemy również dodatkowe zabezpieczenie w postaci przeźroczystych etykiet. Zwiększą one trwałość i wytrzymałość kodu kreskowego, dzięki czemu przez długi czas prezentuje będzie się on nienagannie.

Metoda RFID – jak skutecznie ewidencjować elektronarzędzia?

To bardziej nowoczesna i zaawansowana metoda znakowania elektronarzędzi. Pozwala ona wdrożyć zautomatyzowaną ewidencję komputerową i sprawdza się doskonale w przypadku elektronarzędzi. Może być zatem z powodzeniem wykorzystywana w różnego rodzaju warsztatach i firmach budowlanych dysponujących dużą ilością różnorodnego sprzętu.

Metoda ta polega na umieszczeniu chipu (tagu) RFID na elektronarzędziu, najlepiej w miejscu najmniej narażonym na ewentualne uszkodzenia oraz działanie szkodliwych czynników, takich jak iskry czy też wilgoć. Chip może znajdować się:

  • na zewnątrz urządzenia – wówczas mamy dwie możliwości: znakowanie przy pomocy tagu lub opaski zaciskowej. Sposób ten pozwala na dokonanie szybkiej identyfikacji wzrokowej oznaczenia,
  • wewnątrz urządzenia – znakowanie następuje poprzez wklejenie tagu. Jego wielkość odpowiada ilości dostępnego miejsca. Wśród zalet tego rozwiązania wymienia się przede wszystkim to, iż nie przeszkadza ono w codziennej pracy

Wśród podstawowych zalet metody RFID wymienia się:

  • unikalność oznaczenia,
  • krótszy czas ewidencjonowania elektronarzędzi,
  • wygodę znakowania i odczytu danych,
  • trwałość,
  • możliwość dokonywania odczytów w każdych warunkach, niezależnie od jakości oświetlenia czy też stopnia zapylenia pomieszczenia,
  • brak błędów ewidencyjnych, ewentualnie łatwa możliwość ich korygowania,
  • brak konieczności stosowania specjalistycznego sprzętu do znakowania.

Metoda ta doskonale zabezpiecza elektronarzędzia, uniemożliwiając podrobienie oznaczenia. Pozwala również w szybki sposób ewidencjonować urządzenia i odczytywać dane, co jest niezwykle pożądaną cechą. Sposób ten ma jednak pewne ograniczenia, w tym dwa główne:

  • kosztowność znakowania niewielkich przedmiotów,
  • konieczność doboru odpowiedniego tagu do typu znakowanej powierzchni.

Podsumowując, jeżeli borykamy się z problemem często „ginących” elektronarzędzi, warto je odpowiednio oznakować. Najlepsze rezultaty przynosi wdrożenie zautomatyzowanego systemu komputerowego ewidencjonowania sprzętu. Pozwoli to na kontrolowanie elektronarzędzi i sprawne zarządzanie majątkiem firmy. Obniży również koszty eksploatacyjne i poprawi ogólne poszanowanie urządzeń.

5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:57
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.