Udostępnij
Skomentuj

Jak parzyć herbatę w żeliwnym czajniku?

Ciepła herbata to jeden z najlepszych leków na poprawę nastroju. Dowiedz się, jak starannie ją zaparzyć.

Herbata od wieków była bardzo cenionym napojem, dlatego opracowywano różne metody zaparzania, aby uzyskać jak najlepszy smak. Do tego celu stworzono specjalne akcesoria, takie jak zestaw żeliwny do herbaty, który nadaje piciu naparu jeszcze więcej wyjątkowości. Został stworzony przed wiekami w Japonii, a w ostatnim czasie zyskał dużą popularność. Nikogo nie powinno to dziwić, ponieważ czajnik żeliwny z czarkami sprawia, że parzenie napoju wygląda jak ceremonia. Zestaw trzeba odpowiednio przygotować, a sam proces jest dosyć czasochłonny.

Polecane czajniki

Jak zaparzyć herbatę w czajniku żeliwnym?

Aby przygotować napój w czajniku żeliwnym, wsyp herbatę do zaparzacza w formię sitka. Im więcej jej dodasz, tym intensywniejszy smak będzie miał napój. Garść listków herbacianych powinna być wystarczające na jedną filiżankę, ale możesz zmniejszyć porcję, jeśli preferujesz delikatniejszy posmak. Następnie zalej wodą o temperaturze 100 stopni Celsjusza. Jej ilość zależy od liczby szklanek, które chcesz napełnić. Jeśli masz gości i chcesz uraczyć ich wyjątkowym napojem, to możesz zalać cały czajnik żeliwny z czarkami i pozostawić do zaparzenia.

Czas zaparzania również zależy od Twoich preferencji. Jeśli wolisz mocniejszą herbatę, to możesz parzyć ją nawet przez dwadzieścia minut. Optymalny czas to kwadrans, aby susz mógł całkowicie się otworzyć i uwolnić swój głęboki aromat. Przed rozlaniem napoju do filiżanek, kubków albo specjalnych czarek, musisz wyciągnąć zaparzacz. Jak sam widzisz, ten proces nie jest wcale taki skomplikowany. Tradycyjny imbryk z Japonii umożliwiał zagotowanie wody, natomiast dzisiejsze czajniki Amica oraz czajniki Orion pozwalają na zaparzenie listków herbaty.

Polecane czajniki

Co wyróżnia żeliwne czajniki do herbaty?

Żeliwny czajniczek do parzenia herbaty nie bez powodu jest tak popularny. Ceni się go przede wszystkim za długą, niezwykłą historię, która wyróżnia urządzenie spośród zwykłych czajników do parzenia herbaty. Pierwsze modele powstały bardzo dawno, czyli w XII wieku, dlatego żeliwny imbryk śmiało można nazwać ponadczasowym. Prototypy zostały stworzone z rudy żelaza wydobytej na japońskiej wyspie Honsiu. Mieszkańcy tak bardzo je cenili, że szybko rozprzestrzeniły się na terenie całego kraju. Z czasem dotarły również do Europy.

Fani takich urządzeń, jak czajniki Amica lub czajniki Tadar twierdzą, że napar, który przygotowują w żeliwnym zestawie do herbaty, nabiera zupełnie innego niepowtarzalnego smaku. Co więcej, uważają, że zwykły czajnik stalowy nie jest w stanie nadać herbacie takiego aromatu. Kolejnym parametrem, który wyróżnia żeliwne czajniki, jest wyjątkowy design. Bardzo charakterystyczna, szorstka powierzchnia przywodzi na myśli orient i przypomina łuski. To jeden z ulubionych motywów dekoracji w Japonii, który wykorzystuje się do dziś.

Warto wyposażyć się w tradycyjne czarki, które znakomicie prezentują się w komplecie z żeliwnym czajnikiem. Będą bardzo elegancko wyglądały na stole w kuchni lub w salonie. Zestaw żeliwny do herbaty to przedmiot z duszą i wspaniały dodatek, który zaskoczy i przyciągnie wzrok Twoich gości. Tak duża oryginalność przypadnie do gustu osobom, które preferują niekonwencjonalny wystrój wnętrz. Jak wiadomo, walory estetyczne są równie ważne jak praktyczne, dlatego czajniki Tadar będą idealnym wyborem nie tylko dla smakoszów herbaty.

O czym należy pamiętać przy parzeniu herbaty w czajniku żeliwnym?

Kupując czajniki Ambition lub czajniki Klausberg, musisz być świadomy, że trzeba je odpowiednio pielęgnować, jeśli chcesz, aby wydajnie służyły Ci przez wiele, wiele lat. Regularne mycie wystarczy, aby wydłużyć żywotność czajniczka. Dopiero co zaopatrzyłeś się w żeliwny zestaw i chcesz go po raz pierwszy użyć? Zanim to zrobisz, koniecznie musisz go wyparzyć. Do tego celu podgrzej wodę w osobnym czajniku do temperatury 100 stopni Celsjusza i zalej urządzenie. Odczekaj chwilę, a następnie dokładnie powtórz proces.

Dwukrotnie wyparzony żeliwny imbryk osusz miękką ściereczką. Dopiero gdy wykonasz wszystkie te kroki, możesz przystąpić do przyrządzania herbaty. Pamiętaj, aby po każdym użyciu wypłukać go gorącą wodą. Lepiej nie pozostawiać czajnika do wyschnięcia na suszarce, tylko wytrzeć go samodzielnie. Dzięki temu masz pewność, że materiał nie ulegnie korozji – w końcu żeliwo jest na nią szczególnie podatne. Nie wkładaj imbryka do zmywarki, ponieważ najlepiej myć imbryk ręcznie. Nie używaj detergentów ani twardych czyścików.

Tak naprawdę do mycia czajniczka wystarczy woda i gąbka. Warto zadbać o to, aby była delikatna, ponieważ myjka typu druciak może porysować powierzchnię. Co więcej, czajniki Ambition zostały stworzone do parzenia herbaty, dlatego przystosowano je do bardzo wysokich temperatur. Nie są odporne na chłód, więc nagłe obniżenie temperatury mogłoby uszkodzić warstwę ochronną. Z tego powodu nie powinieneś wkładać ich do lodówki ani wlewać do nich zimnych napojów. Istnieje inny sposób na przyrządzenie mrożonej herbaty. Wystarczy wrzucić do czarki lód.

Przede wszystkim musisz pamiętać o tym, aby nie stawiać ich na palniku ani płycie grzewczej. Kontakt z tak mocnym źródłem ciepła jak ogień skończyłby się uszkodzeniem powierzchni czajnika, który został pokryty specjalnymi antykorozyjnymi powłokami. Gwałtowne podgrzanie za pomocą mikrofalówki lub płyty indukcyjnej może doprowadzić do pęknięcia takiej powłoki. Zostawianie imbryków, takich jak czajniki Florina na ostrym słońcu jest podobnie niebezpieczne, dlatego najlepiej trzymać je w przewiewnym, zacienionym miejscu.

Czy warto kupić czajnik żeliwny?

Czajniki Klausberg znajdują się na czołowym miejscu najbardziej polecanych zestawów do parzenia herbaty, ponieważ oferują użytkownikom wiele zalet. Przede wszystkim żeliwo, z którego zostały wykonane, jest niezwykle solidnym i odpornym na uszkodzenia mechaniczne materiałem. To tworzywo powstało z takich składników, jak fosfor, krzem czy mangan oraz ze stopu węgla i żelaza. Żeliwne naczynie nie ulega deformacjom, dlatego wygięcie go jest niemożliwe. Na pierwszy rzut oka czajnik wygląda na ciężki i to wrażenie nie mija się z prawdą.

Żeliwny czajniczek do parzenia herbaty ma grube ścianki oraz dno, dzięki czemu jest bezpieczny – trudniej zrzucić go ze stołu. Niżej osadzony środek ciężkości zapewnia większą stabilność – nie wywróci się tak łatwo jak zwykły dzbanek. Nawet jeśli imbryk upadnie, nie potłucze się, tylko obije. Dodatkowo materiał naprawdę dobrze przewodzi ciepło, dlatego napar przygotowany w nim znacznie wolniej wystygnie.

Warto wspomnieć o szczególnych właściwościach żeliwa. Żelazo, które wytrąca się podczas parzenia herbaty w czajniku z tego tworzywa, to bardzo cenny pierwiastek, który wpływa korzystnie na odporność i zdrowie. Jak sam widzisz, opłaca się zainwestować w to naczynie, abyś mógł cieszyć się gorącym napojem o niezwykłym aromacie i korzystnych właściwościach. Tak oryginalny zestaw do parzenia herbaty na pewno zachwyci Twoją rodzinę i znajomych.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 00:42
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.