Jak pielęgnować owczarka szkockiego collie?

| 0 Komentarzy
Owczarek szkocki to rasa psa o majestatycznej gęstej sierści. Jak wygląda pielęgnacja owczarka collie?

Rasa owczarek szkocki collie jest obecnie znana przede wszystkim ze słynnej książki i filmu pt. „Lassie wróć”. To dzięki historii o wiernym psie, który przemierzył tysiące kilometrów, aby wrócić do właściciela collie, zyskały na popularności, a wiele z nich odziedziczyło imię głównej bohaterki – Lassie. Jednocześnie jest to bardzo szykownie prezentująca się rasa psa, czego zasługą jest przede wszystkim długa i lśniąca sierść. Chcąc zadbać o zdrowie i wygląd swojego pupila, właściciele muszą mieć świadomość, jak odpowiednio zajmować się psem konkretnej rasy. Czym zatem karmić owczarka szkockiego i jak pielęgnować sierść psa długowłosego? Cenne wskazówki otrzymasz w tym poradniku.

Owczarek szkocki w pigułce

Owczarek szkocki jest dość nietypową i oryginalną rasą. Wynika to z długiej majestatycznej sierści, która dodaje psu elegancji. Niemniej jednak nie odbiera im to możliwości bycia psem pracującym. Korzenie rasy sięgają średniowiecza, pierwsze owczarki szkockie pochodzą najprawdopodobniej z obszarów Wysp Brytyjskich, gdzie były hodowane jako psy pasterskie, do strzeżenia stad owiec.

Obecnie rasa jest ceniona jako pies towarzyszący, ale nadal używa się osobników tej rasy jako psy pracujące – stróżujące, pasterskie, a nawet w dogoterapii. Najczęściej występują w umaszczeniu rudo-białym, czyli tzw. śniade z białym, często spotykane są również czarne lub trójkolorowe. Mniej znane, ale również występujące umaszczenia to blue-merle i sobolowy merle.

Najbardziej popularny owczarek szkocki ma długą, miękką sierść, ale występuje również w odmianie krótkowłosej. Często właśnie collie krótkowłose są wykorzystywane do pracy, bo z reguły są silniejsze psychicznie i bardziej pewne siebie. Długowłose collie to najczęściej psy do towarzystwa, choć również wśród nich zdarzają się osobniki pracujące.

Owczarek szkocki collie – kwestie zdrowotne

Collie żyją przeciętnie 14-16 lat i są rasą charakteryzującą się dość dobrym zdrowiem. Są jednak osobniki, które mają predyspozycje do zapadania na choroby, charakterystyczne dla owczarków szkockich. Najczęściej występującym schorzeniem jest choroba oczu, przekazywana genetycznie u collie. Choroba ta nosi nazwę: anomalia oka collie, bo jest mocno związana z rasą. Polega na niedorozwoju naczyniówki i postępującym zaniku siatkówki. Kupując collie z hodowli, warto zapytać, czy rodzice byli badani pod kątem tej choroby i są „czyści” genetycznie. Aby wzmocnić odporność pupila, możemy włączyć w dietę witaminy i suplementy dla zwierząt.

Zdarzają się również problemy skórne lub z łapami. Niektóre owczarki szkockie mają tendencję do alergii pokarmowych, np. na mięso drobiowe lub zboża. Owczarki, jako duże psy (waga samic waha się między 18-25 kg, samców – 20-29 kg), od szczeniaka powinny mieć zapewnioną suplementację na kości i stawy, żeby na starość nie podupadły na zdrowiu.

Warto dbać o zęby collie, bo dość często obserwuje się u nich szybkie pojawianie się kamienia nazębnego. Z powodu mutacji genowej czasem wykazują też nadwrażliwość na niektóre leki, antybiotyki oraz narkozę. Warto wziąć to pod uwagę przed planowanym zabiegiem czy rozpoczęciem leczenia.

Pielęgnacja sierści owczarka szkockiego długowłosego

Aby collie cieszył się pełnym zdrowiem, nie można zapominać o jego pielęgnacji. Sierść, aby wyglądała równie imponująco co na zdjęciach, wymaga regularnego wyczesywania. Bez tego zbija się i tworzy kołtuny, a gęsty podszerstek utrudnia jego usunięcie. Szczególnie w okresie linienia, kiedy pies wymienia okrywę na letnią lub zimową, trzeba wyczesywać psa niemal codziennie. U suczek poza linieniem związanym ze zmianą pór roku może wystąpić również dodatkowa, intensywna wymiana sierści kilka miesięcy po cieczce.

Do wyczesywania dobrze sprawdzi się metalowy grzebień z długimi ząbkami oraz szczotka z włosia, które nie będą wyrywać włosa, a delikatnie go rozczesze. Kąpiel warto zafundować psu raz na 4-6 miesięcy; częściej, jeśli zajdzie taka potrzeba. Nie powinno się obcinać sierści długowłosego owczarka szkockiego na krótko. Sierść przy odrastaniu może tracić swoją strukturę, przez co zamiast być gładka i miękka, będzie bardziej kołtuniąca się i napuszona.

Dodatkowo warto wycinać psu włoski wyrastające w uszach i na łapach, pomiędzy poduszeczkami. Włoski w uszach mogą zbierać bakterie i brud, w efekcie prowadzić do nawracających stanów zapalnych ucha. Sierść między poduszeczkami przeszkadza przede wszystkim w zimie, bo zbiera na sobie śnieg, który tworzy grudki i utrudnia chodzenie. Jednak również w ciepłe miesiące może przeszkadzać, łapiąc rzepy i trawy.

Owczarek collie – jak dbać o oczy, uszy i łapy?

Poza sierścią trzeba pamiętać o dbaniu o uszy i zęby owczarka szkockiego. 1-2 razy na tydzień warto przyjrzeć się wnętrzu ucha. Jeśli zaobserwujemy zbierający się brud lub dużą ilość woskowiny – należy ucho wyczyścić. Do tego celu można stosować różnego rodzaju płyny, które rozpuszczają woskowinę i zabijają bytujące w uchu bakterie. Z gromadzącego się brudu warto też oczyścić ucho z zewnątrz.

O stan uzębienia psa collie pomogą zadbać specjalne gryzaki, które dzięki wypustkom oczyszczają zęby. Można przyzwyczaić psa również do mycia zębów szczoteczką przy pomocy specjalnej pasty dla psów. W sklepach internetowych i zoologicznych są dostępne także płyny zapobiegające powstawaniu kamienia i dbające o świeży oddech.

Ze względu na genetyczne predyspozycje do chorób oczu u owczarków szkockich collie należy też regularnie przyglądać się oczom pupila, a w razie wątpliwości wybrać się na wizytę do weterynarza. Jeśli oczy łzawią lub są zaczerwienione, warto je przemywać lub zakraplać (specyfikami przeznaczonymi dla zwierząt lub po uzgodnieniu z weterynarzem).

W zimie szczególną uwagę trzeba zwrócić na łapy psa, a dokładniej na poduszki. Podczas dużych mrozów są narażone na pękanie, często też może podrażnić je sól rozsypywana na ulicach i chodnikach. Można je wtedy pielęgnować, smarując wazeliną bądź innym środkiem nawilżającym. Dla uniknięcia kontaktu łap z solą drogową można też kupić specjalne buty dla psa.

O stawy owczarka szkockiego najlepiej dbać stosując profilaktykę. Szczeniaka nie wolno przemęczać, a dorosły pies rasy collie powinien mieć zapewnioną zdrową aktywność. Od czasu do czasu warto podać też preparaty wzmacniające kości i stawy.

Jak karmić collie?

Owczarki szkockie z reguły nie są wybredne, ale miewają dość delikatne żołądki. Dlatego powinno się wybierać karmy dobrej jakości, o składzie odpowiednim dla gatunku mięsożernego. Najlepsze będą te z dużą ilością mięsa, wzbogacone witaminami i z minimalną zawartością zbóż. Lepiej zdecydować się na jeden rodzaj – karmę suchą lub mokrą. Mieszanie nie jest wskazane, ponieważ może wywołać u psa rewolucje żołądkowe.

Psa rasy collie można karmić również dietą surową (tak zwany BARF) lub jedzeniem gotowanym (mięso z ryżem lub innym wypełniaczem i warzywami). Jeśli jednak decydujemy się na podawanie własnoręcznie przygotowanego pokarmu, trzeba pamiętać o suplementacji i podawać psu preparaty witaminowe. Gotowane lub surowe mięso nie dostarczy wszystkich potrzebnych do zdrowia substancji odżywczych.

Jeśli mamy collie, który jest wysterylizowany bądź wykastrowany – jego żywienie nie różni się niczym od osobnika, który nie został poddany takim zabiegom. Należy uważać jedynie na ilość karmy, bo zdarza się, że psy wykastrowane szybciej przybierają na wadze, jednak przy odpowiedniej ilości ruchu nie powinno się to zdarzać. Można, ale nie trzeba wybrać karmę przeznaczoną dla kastratów.

Ile razy karmić owczarka szkockiego collie? Najlepiej podawać pokarm dwa razy dziennie – rano i popołudniu lub wieczorem. Karmienie raz dziennie może obciążać żołądek i zwiększać ryzyko skrętu żołądka. Naturalnie ilość jedzenia należy dostosować zgodnie z wiekiem psa. Dieta owczarka szkockiego szczeniaka będzie się znacznie różniła od racji żywnościowych dorosłego osobnika. Przy psach w podeszłym wieku również należy podchodzić w bardziej indywidualny sposób.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 10:10
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.