Jak podłączyć bojler dwupłaszczowy? Schemat, poradnik krok po kroku

| 0 Komentarzy
Jak podłączyć bojler dwupłaszczowy? Schemat przedstawiony poniżej zawiera praktyczne wskazówki.

Bojler dwupłaszczowy to urządzenie składające się z dwóch zbiorników umieszczonych jeden w drugim. Wewnętrzny zbiornik zawiera wodę, która jest podgrzewana za pomocą elementów grzewczych np. grzałek elektrycznych. Zewnętrzny zbiornik pełni rolę osłony i izolacji termicznej, chroniąc wewnętrzny zbiornik przed utratą ciepła. Bojlery dwupłaszczowe są popularne ze względu na wysoką wydajność, niezawodność i oszczędność energii. Stosowane są w budynkach, w których potrzebna jest stała i ciepła woda. Jeśli szukasz wskazówek, jak podłączyć bojler dwupłaszczowy, to zapoznaj się z przedstawionym schematem.

Polecane bojlery

Jak podłączyć bojler dwupłaszczowy? Schemat krok po kroku

Wśród dostępnych na rynku bojlerów można wymienić bojler dwupłaszczowy, bojler elektryczny i bojler z wężownicą. To właśnie ten pierwszy w ostatnim czasie jest dość popularnym rodzajem bojlerów. Ogrzewacz wody wyposażony w podwójną wężownicę może być połączony z dwoma źródłami ciepła – na przykład kolektorami słonecznymi i piecem C.O. Schemat podłączenia bojlera do instalacji może się różnić w zależności od rodzaju i modelu zbiornika. W poradniku przedstawiamy ogólne zasady, dlatego przed rozpoczęciem pracy, należy zapoznać się z instrukcją producenta.

Gdzie umieścić bojler dwupłaszczowy?

Bojler dwupłaszczowy powinien być umieszczony w miejscu, które spełnia warunki bezpieczeństwa i funkcjonalności. Przy wyborze miejsca należy zwrócić uwagę na dostęp do źródła zasilania. Biorąc pod uwagę ten aspekt, ogrzewacz wody najczęściej umieszczany jest w kotłowniach lub pomieszczeniach gospodarczych. Dodatkowo warto zadbać o odpowiednią przestrzeń wokół urządzenia, która zapewni łatwy dostęp do bojlera podczas serwisowania i konserwacji. Nie można dopuścić do sytuacji, w której brak dostępu będzie uniemożliwiał naprawę urządzenia.

Montaż bojlera dwupłaszczowego

Poziomy bojler dwupłaszczowy należy zamontować na ścianie. Przy montażu warto pamiętać, że bojler napełniony wodą jest o wiele cięższy niż pusty zbiornik, dlatego ściana musi być solidna i wytrzymała. Urządzenie montuje się za pomocą wsporników, które powinny być dołączone do zestawu. Warto w tym momencie wspomnieć, że bojler dwupłaszczowy występuje również w postaci pionowej, czyli stojącej. Poza tym dostępne są też wiszące pionowe zbiorniki dwupłaszczowe, które charakteryzują się ograniczoną pojemnością. Wracając do montażu zbiornika, w kolejnym kroku zawieszamy bojler pionowy na zamontowanych wspornikach. Na koniec warto upewnić się, że całość jest wystarczająco stabilna.

Podłączenie bojlera do wody

Kolejny etap polega na podłączeniu rur. W przypadku bojlera dwupłaszczowego można używać tylko sztywnych połączeń. To dzięki nim możliwe jest podłączenie pieca C.O do bojlera. Przy tym kroku warto kierować się schematem dołączonym do urządzenia. Gdy podłączenie zostanie wykonane, można wpuścić wodę do obiegu. Proces napełniania należy wykonać powoli, obserwując, czy nie pojawiają się jakieś nieszczelności układu. W przypadku wycieku odcinamy dopływ wody i dokładnie sprawdzamy źródło. Ostatnim etapem jest podłączenie bojlera do źródła zasilania. Podłączenie bojlera elektrycznego jest dość proste. Więcej problemów może sprawić bojler elektryczny z wężownicą lub bojlery gazowe.

Czy warto dowiadywać się jak podłączyć bojler dwupłaszczowy? Schemat czy fachowiec?

Montaż bojlera dwupłaszczowego powinien być wykonany zgodnie z zaleceniami producenta. W przypadku braku doświadczenia w takiej pracy należy skorzystać z usług specjalisty, który zapewni prawidłowy montaż bojlera oraz bezpieczne podłączenie do sieci zasilającej. Poza tym warto pamiętać, że często warunkiem zachowania gwarancji jest montaż i podłączenie bojlera przez autoryzowanych serwisantów. Dlatego przed rozpoczęciem prac, warto dokładnie sprawdzić warunki udzielonej gwarancji. Odpowiednie podłączenie bojlera ma kluczowe znaczenie dla jego bezpiecznej i efektywnej pracy. A niedokładny lub nieprawidłowy montaż może prowadzić do wycieku wody albo awarii urządzenia i narazić nas na dodatkowe koszty oraz niepotrzebny stres.

Bojler elektryczny z wężownicą czy bojler dwupłaszczowy – co lepsze?

Wybór między bojlerem elektrycznym z wężownicą a bojlerem dwupłaszczowym zależy od wielu czynników, takich jak preferencje, potrzeby i warunki techniczne. Bojlery elektryczne dzięki wężownicy mogą zostać podłączone do zewnętrznego źródła ciepła – na przykład kolektora słonecznego. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić na kosztach energii elektrycznej. Ostateczna decyzja zależy przede wszystkim od potrzeb i budżetu. Jeśli posiadamy piec centralnego ogrzewania i panele słoneczne, to bojler elektryczny z wężownicami może być dobrym wyborem. W przeciwnym wypadku bojler dwupłaszczowy może być bardziej uniwersalnym rozwiązaniem, ponieważ zapewnia niższe koszty eksploatacji. Jeśli chodzi o sposób montażu, to schemat podłączenia bojlera elektrycznego może okazać się prostszy od instalacji bojlera dwupłaszczowego. Wszystko zależy od modelu i producenta.

5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 10:15
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.