Jak podłączyć taśmę LED bez lutowania?

| 0 Komentarzy
Nie musisz mieć lutownicy, by używać oświetlenia LED. Do instalacji wykorzystaj proste złączki!

Jeśli kupowałeś taśmy LED do dekoracji salonu, domu lub urządzeń, pewnie zastanawiałeś się, jak podłączyć taśmę świetlną bez lutownicy i podpiąć ją do zasilacza lub sterownika. Lutowanie jest wprawdzie najlepszą metodą łączenia elementów elektrycznych i zapewnia pewne i stabilne działanie obwodu, ale nie każdy ma w domu kolbę lutowniczą. Co zrobić, jeśli chcesz po prostu zasilić z sieci swoje nowo zakupione taśmy LED RGB.

Jak zamontować taśmy LED bez lutowania?

Lutowanie nie jest skomplikowane, ale może być niebezpieczne dla „niedzielnych majsterkowiczów”. Jeśli kupiłeś nowe taśmy LED Phillips, bo za ich pomocą chcesz oświetlić podjazd, telewizor czy łazienkę, to zapewne nie chcesz nabywać drogiej lutownicy, a dodatkowo uczyć się użycia, stosowania spoiwa i topnika ani zasad BHP. Dlatego warto kupić taśmy LED, które można łączyć ze sobą bez konieczności stosowania dodatkowych urządzeń.

Każde źródło światła, nawet najdroższa taśma LED Osram, potrzebuje zasilania. Musisz zaplanować, jak połączysz listwy LED ze sobą oraz z siecią, by zrobić to szybko i bezpiecznie. Zamiast lutownicy, warto sięgnąć po specjalne złącza, dzięki którym doprowadzisz zasilanie do systemu oświetlenia. Zatrzaskowe szybkozłączki do taśm pozwalają na bezpieczne połączenie jednego paska z drugim. W ten sposób możesz tworzyć długie, dekoracyjne odcinki świateł.

Polecane taśmy LED

Jakie są sposoby na łączenie taśm bez lutowania?

Na rynku są dostępne specjalne złączki do węży LED, dzięki którym bez konieczności lutowania możesz połączyć dwa odcinki każdej taśmy LED: Phillips, Osram, czy Kanlux. To małe elementy zaciskowe, które zatrzaskuje się na końcu paska. Nie musisz mieć lutownicy, wystarczy tylko kupić kilka takich tanich złączy. Takie połączenia wykorzystasz też do podpięcia taśmy do zasilacza lub odbiornika zdalnego sterowania.

Szybkozłączki są bardzo proste w użyciu, wymagają tylko jednego ruchu, by je zapiąć. Większość z nich jest też wyposażona w specjalną silikonową powłokę uszczelniającą połączenie. Odpowiednio dobrane konektory pozwalają na układanie pasków LED w krzyżowe wzory, tworzenie narożników. Elastyczne złączki przewodowe łatwo wygiąć, co sprawi, że np. taśma LED Ledvance będzie bardziej elastyczna, a Ty utworzysz z niej skomplikowany układ.

Złączki i kostki muszą pasować do Twojej taśmy. Jednokolorowe LED-y wymagają na przykład innych konektorów niż wielobarwne taśmy LED RGB. Kupując zestaw złączek, pamiętaj, że muszą one pasować do szerokości paska, do którego je podepniesz oraz do natężenia i mocy jego diod. Wielu producentów oferuje zestawy z już przygotowaną taśmą, zasilaczem i kompletem złączek. Możesz też łatwo zebrać taki komplet sam, przycinając taśmę, jeśli wiesz, jak podłączyć taśmę LED bez lutowania.

Mamy dwa podstawowe rodzaje złączek pozwalających nam na spinanie pasków LED razem bez stosowania lutownicy. Pierwszy łączy po prostu taśmę z taśmą, przedłużając ją. To bardzo użyteczne, jeśli źle oszacowałeś cięcie i Twoja droga taśma LED Kanlux jest za krótka. Złączki w kształcie litery T lub X tworzą rozgałęzienia w obwodzie. Drugi rodzaj konektora łączy pasek świetlny z przewodem, co daje przerwę między dwoma wężami LED, umożliwiając Ci tworzenie narożników.

Co przyda się do podłączenia taśm LED bez lutowania?

Musisz na początek dobrze oszacować długość paska świetlnego. Zbyt długie taśmy trzeba przycinać, a za krótkie – łączyć ze sobą. Jeśli użyjesz zbyt długiego fragmentu do oświetlenia, będzie on świecił nierównomiernie, dlatego warto go skrócić do długości 10 metrów. Pamiętaj jednak, że każda wąż diod, czy droga taśma LED Sonoff, czy tańsza, może być przecięty tylko w miejscach oznaczonych przez producenta. Krojąc pasek LED właśnie w oznaczonym miejscu, stworzysz styki, do których podepniesz przewody.

Aby wykorzystać najbardziej powszechną dwużyłową złączkę typu „click”, wystarczy otworzyć ją, wsunąć do środka taśmę LED tak, aby miedziane styki dotykały odpowiednich przewodów i zatrzasnąć złącze z powrotem. Nie korzystaj wtedy z taśmy LED RGB. Pamiętaj za to o podstawowej zasadzie: plus do plusa, minus do minusa. Czerwony kabelek zawsze jest dodatni, więc podłącz go do bieguna oznaczonego na styku taśmy jako „+”. Czarny oczywiście należy zamontować do ujemnego styku.

Istnieje wiele innych rodzajów złączy. Większość z nich jest równie prosta w użyciu co te typu „click”. Czterożyłowe złączki do taśm RGB mają cztery kable, a każdy „plusowy” przewodzi energię do innego koloru. Działają jednak tak samo. Jeśli korzystasz z silikonowych taśm LED, jak popularna taśma LED Polux, możesz znaleźć szybkozłączki, które mają ostre bolce, przebijające z łatwością gruby silikon i wbijające się w bieguny. Takie rozwiązanie jest nieco droższe, ale bardzo stabilne.

Kiedy spinasz tymi szybkozłączkami taśmy LED RGB albo jednokolorowe, sprawdź, czy rozmiar Twojej taśmy (wymiary samego paska oraz rodzaj diod LED podany za pomocą czterech cyfr w formacie SMD xxxx) pasuje do złączki. Jeśli tak nie jest, bieguny na pasku LED mogą znajdować się w niewłaściwym miejscu. Zbyt gruby lub za szeroki pasek nie zmieści się do konektora. Możesz wtedy spróbować użyć noża, by zdrapać warstwę ochronną, odsłaniając bieguny.

Niejeden producent taśmy LED: Osram, Phillips, Ledvance sprzedaje zestawy, w których skład wchodzi tak zwane „złącze-matka”, czyli jednostronna złączka. Dzięki niej właśnie podepniesz oświetlenie do zasilacza. Światła LED potrzebują na ogół napięcia 12 lub 24 V, dlatego potrzebują odpowiedniego konwertera, który przetworzy prąd zmienny z sieci na prąd stały o odpowiednim woltażu. Dokupując „matkę” samemu, zdecyduj, czy wtyczka do podłączenia zasilacza będzie „męska”, czy „żeńska”.

Zdalnie sterowane kolorowe taśmy LED RGB wymagają podłączenia urządzeń kontrolnych jak: odbiornik pilota, układ bluetooth, ściemniacz, czy nawet mały, sterujący układem komputer. O ile instrukcja nie podaje inaczej, taki odbiornik wepnij za zasilaczem, przed pierwszym odcinkiem taśmy. Będzie regulował przepływ prądu i odcień koloru. Producenci zalecają używanie odbiorników radiowych lub sieciowych (nie na podczerwień), nie musisz więc umieszczać tego układu na widoku.

Jeśli masz małe doświadczenie przy montażu taśm LED, to na początek kup szybkozłączki z już wpiętymi przewodami, by ułatwić sobie dalszą pracę. Chcesz przecież pewnie uniknąć lutowania i oszczędzić sobie kłopotów. Czasem kable też musisz odpowiednio wpiąć w złącze — pamiętaj, by zrobić to przed podpięciem paska świetlnego oraz oczywiście zwróć uwagę na biegunowość. Montaż nie będzie trwał dłużej niż kilka minut na jedną złączkę.

Czy podłączanie taśm LED bez lutowania jest trwałe?

Na ogół złączki to bardzo trwała i bezpieczna metoda łączenia elementów obwodu. Jednak warto pamiętać, że nie tworzą one stałego połączenia. Zatrzask utrzymuje wprawdzie pasek na miejscu, ale może zostać uszkodzony. Połączenia te są również narażone na działanie czynników atmosferycznych. Jeśli Twoja taśma LED Sonoff została zainstalowana na zewnątrz, w kuchni, czy łazience styki złączki mogą ulec skorodowaniu, w końcu powodując zwarcie lub awarię.

Warto rozważyć też zastosowanie złączek do pasków LED w miejscach, gdzie te elementy będą w ruchu. Oświetlenie roweru, samochodu, łodzi, ale też przesuwnych drzwi lub przenośnych wyświetlaczy najlepiej przygotować używając lutownicy. Problemy mogą pojawić się też, gdy istotne są przestrzeń lub waga. Złącze — zwłaszcza elastyczne — może być za długie i nie pasować do wolnego miejsca. Złączka waży też odrobinę więcej niż spoiwo lutownicze, co miewa znaczenie dla dronów i latawców.

To jednak problemy raczej mało istotne dla typowego użytkownika. Jeśli chcesz stworzyć ładne oświetlenie salonu, kuchni, podświetlenie sufitu lub telewizora, nie musisz martwić się brakiem lutownicy. Podłączenie taśmę LED bez spawania nie jest problemem dla większości osób niemających zielonego pojęcia o elektronice. Złączki LED są tanim, łatwym w użytku rozwiązaniem, dzięki któremu każdy może oświetlić swój dom.

5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 19:47
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.