Jak podłączyć taśmę LED RGB?
Spis treści:
Wszystkie duże firmy produkujące oświetlenie mają w swojej ofercie taśmy LED RGB. Sposób ich montażu oraz jakość sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na tego typu oświetlenie w swoim domu. Sterownik w przypadku urządzeń LED RGB jest innowacją, dzięki której oświetlenie zyskuje jeszcze bardziej na jakości. To właśnie niemu możesz sterować barwą światła emitowanego przez urządzenie i dopasować je do klimatu, którego w danej chwili potrzebujesz. Jego montaż jako uzupełnienie konstrukcji oświetlenia jest niezwykle prosty.
Jak podłączyć taśmę LED RGB ze sterownikiem?
Aby dobrze podłączyć sterownik, należy wpiąć go do zasilacza od strony, z której wpinane są diody. Każdy regulator wyposażony jest w wejścia oznaczone tak, by każdy mógł się zorientować, który kabel powinien wejść do danego wtyku. Czerwony zawsze należy kierować do gniazda oznaczonego również czerwonym kolorem lub symbolem plusa, a czarny do wejścia czarnego lub mającego znaczek minusa. Tak podłączony zasilacz do sterownika jest już połową sukcesu na drodze do rozpoczęcia korzystania z emitera światła LED RGB.
Pamiętaj o tym, aby wejście do sterownika było zajęte przez kable z zasilacza, a do jego wyjścia podłączyć przewody diod. Ma to znaczenie ze względu na to, że w innym wypadku urządzenie nie będzie mogło przekazać informacji o zmianie koloru lub natężenia do świateł, co w efekcie sprawi, że nie będą one działać. To samo tyczy się podłączenia kabli plusowych do plusów, a minusowych do minusów. Jeśli wepniesz je na odwrót, to niestety Twoje urządzenie się nie uruchomi, a całość będzie trzeba zdemontować i podłączyć jeszcze raz.
Pamiętaj również, że taśmy LED Philips oraz innych renomowanych producentów wyposażone są w instrukcje obsługi, które jasno, krok po kroku pokierują Cię przez cały proces montażu urządzenia. Nie tylko na etapie montowania sterownika, lecz także bezpiecznego podłączenia do prądu oraz przyczepienia diod do ściany przy użyciu kleju. Czytanie instrukcji to podstawa dobrego zapoznania się z zakupionym sprzętem oraz uniknięcia jakichkolwiek problemów.
Polecane taśmy LED RGB
Na co uważać przy podłączaniu sterownika z taśmami RGB?
Przede wszystkim zwróć uwagę na to, czy kable są podpięte odpowiednimi kolorami. Ma to znaczenie ze względu na przepływ prądu, który w każdym kablu jest inny. Złe podłączenie przewodów może doprowadzić do zwarcia w urządzeniu i przepalenia się obwodów, co w efekcie zniszczy całe akcesorium. Warto przypilnować tego, by wszystko było należycie powpinane przed podłączeniem urządzenia do prądu. W razie wątpliwości (w szczególności, jeśli przewody będą innego koloru niż czerwony i czarny) pamiętaj, aby zapoznać się z instrukcją obsługi dołączonej do opakowania.
Taśma LED Polux oraz wiele wyprodukowanych przez innych producentów zazwyczaj potrzebują do swojego działania zasilacza o mocy 12 V, ale nie jest to jedyny standard na rynku. Wśród modeli znajdą się również takie o mocy 16 V lub więcej, które mogą się nie sprawdzić przy typie diod, który ty posiadasz. Sprawdź, czy na pewno używasz odpowiedniego zasilacza do swoich świateł LED, ponieważ w innym przypadku moc dostarczona przez może być niewystarczająca (urządzenie się nie uruchomi) lub za duża (przegrzanie lub nawet spalenie obwodów).
Sterownik i jego zastosowanie w oświetleniu LED RGB
Sterownik do oświetlenia LED spełnia kilka istotnych funkcji, a najważniejszą z nich jest możliwość zdalnego włączania i wyłączania światła. W czasach kiedy coraz mocniej jesteśmy przyzwyczajani do wygody oraz coraz więcej rzeczy robionych jest za nas przez roboty, możliwość zdalnego włączania i wyłączania światła staje się pewnego rodzaju normą w życiu codziennym. Dzięki zwykłemu sterownikowi sparowanemu z dedykowanym pilotem na podczerwień już nigdy nie będziesz musiał iść do włącznika światła, aby je zgasić lub zapalić.
Dobry sterownik dołączony do taśmy LED Osram charakteryzuje się również płynną i szeroką gamą kolorów, które można przypisać do taśmy LED RGB. W dzisiejszych czasach dzięki coraz precyzyjniejszym urządzeniom z zamontowanych diod można wydobyć setki kolorów i odcieni, które można skalibrować tak, aby idealnie zgrywały się z kolorem ściany i klimatem aktualnie panującym w pomieszczeniu. Dobrego rodzaju sterownik ma również wbudowaną funkcję zapamiętywania odpowiednich presetów, które będą się uruchamiać o danej porze dnia.
Sterownik ma dość jasno określone zastosowanie w oświetleniu LED RGB. Jego zadaniem jest pełna kontrola nad diodami i ułatwienie Ci zarządzania oświetleniem. Dzięki niemu będziesz mieć absolutną kontrolę nad światłem bez potrzeby ruszania się z kanapy czy fotela, a dzięki możliwości połączenia sterownika z aplikacją w telefonie, jak w przypadku taśm LED Sonoff, będziesz mógł skomponować kilka wariantów oświetlenia na dane okazje.
Jak podłączyć taśmę LED RGB bez sterownika?
Aby bezpiecznie podłączyć taśmę LED, będziesz potrzebował dwóch kostek Wago. Jedna będzie potrzebna do kabla o napięciu dodatnim, a druga do przewodu na prąd o naładowaniu ujemnym. Po wpięciu drutów do odpowiednich zatrzasków należy podpiąć je do zasilacza. Dla ułatwienia został ustalony standard kolorystyczny dla kabli przewodzących odpowiednie napięcie, w którym należy połączyć kabel czerwony z czerwonym, a czarny z czarnym. Następnie wystarczy wpiąć przewód zasilacza do prądu i cieszyć się z niezwykle estetycznego oświetlenia.
Sytuacją, w której diody LED RGB działają bez sterownika, jest jego uszkodzenie. Wtedy funkcjonowanie takiego układu bez tego niezwykle ważnego elementu uchroni Cię przed brakiem światła w danym pomieszczeniu. Możliwości zakupu nowego sterownika w sieci oraz ogromna liczba modeli pozwoli Ci spokojnie zaopatrzyć się w dokładnie taki sam model lub lepszy, dzięki czemu możesz być spokojny o to, że rozwiązanie, jakim jest montaż świateł LED RGB bez sterownika, stanowi tylko tymczasowe rozwiązanie.
O czym należy pamiętać przy podłączaniu taśmy LED RGB?
Dobierz odpowiedni zasilacz do diod, których używasz. Jeśli wybierzesz zły, to urządzenie może się spalić i przestać działać, co w efekcie, zamiast oświetlić Twoje mieszkanie, sprawi, że będziesz zmuszony wymienić całą instalację oświetleniową na nową. Taśma LED Kanlux oraz każdej innej firmy ma w swoich parametrach technicznych opisane, jakiego rodzaju napięcie jest wymagane do poprawnej pracy urządzenia. Warto zweryfikować tę informację przed zakupem zasilacza o dowolnej mocy.
Przy wyborze zwróć uwagę na długość taśmy, która Cię interesuje. Dobrze jest zakupić taki model, do którego nie będziesz musiał dokupować w kolejnych pakietów, co będzie wypadkową niedokładnego przeliczenia obwodu sufitu lub złego oszacowania długości schodów. Łączenie taśm jest dużo mniej efektywne i może sprawiać dużo problemu podczas samego używania światła, ponieważ lubią się one od siebie odczepiać, co może skutkować koniecznością częstego poprawiania układu lub jego wzmacniania przez różnego rodzaju złączki.
W przypadku, gdy chcesz połączyć ze sobą dwa rodzaje taśmy, sprawdź, czy klej służący do przymocowania świateł jest tego samego rodzaju. To ważne ze względu na fakt, że jedna taśma może być wyposażona w klej sylikonowy, a druga w poliuretanowy. Sprawdź tę informację wcześniej, aby uniknąć kłopotu z odklejaniem się części instalacji lub szybszym zżółknięciem paska LED. W przypadku, gdy zabraknie Ci paru centymetrów taśmy najlepiej dokupić je u tego samego producenta.
Montując taśmy do ściany, pamiętaj, aby kupić takie, które będą wyposażone w klej silikonowy. Gdy potrzebujesz więcej taśmy, kupuj ją u tego samego producenta, a decydując się na wersję RGB, pamiętaj, aby zakupić ją ze sterownikiem w zestawie lub samemu wybrać odpowiadający Ci model. Stosując się do tych paru zasad, zaoszczędzisz czas oraz dużo łatwiej i przyjemniej przejdziesz przez cały proces montażu. W szczególności, jeśli pierwszy raz zajmujesz się montażem LEDów u siebie w mieszkaniu.
Znajdziesz w Morele
Taśmy LED - Lampki choinkowe - Girlandy świetlne - Żarówki LED - Oświetlenie meblowe
Komentarze (0)