Jak podłączyć żarówki LED – szeregowo czy równolegle?

| 0 Komentarzy
Jakie są wady i zalety łączenia równoległego, a jakie – szeregowego? Który zastosować przy żarówkach LED?

Jak lepiej podłączyć żarówki LED?

Coraz większą popularnością na rynku cieszą się żarówki ledowe, które zastępują swoje klasyczne odpowiedniki. Jest to nie tylko o wiele bardziej energooszczędne i ekologiczne rozwiązanie, ale również pozwala na zaoszczędzenie znacznej sumy pieniędzy w ciągu roku. Nowoczesne żarówki LED Philips o mocy 6 W działają dokładnie tak samo, jak świetlówki starego typu pobierające 60 W. Co więcej, ich trwałość i czas pracy jest o wiele dłuższy, wobec czego inwestycja w oświetlenie LED do domu jest naprawdę opłacalna.

Polecane żarówki LED

Po wybraniu żarówki o odpowiedniej mocy, kształcie, temperaturze barwowej oraz rodzaju gwintu należy podjąć decyzję, które sposoby podłączania żarówek LED sprawdzą się najlepiej w danych okolicznościach. Choć niektórzy decydują się na skorzystanie z pomocy fachowca, to nie w każdym przypadku będzie to konieczne rozwiązanie. Jeżeli chcesz samodzielnie zamontować żarówki LED w swoim mieszkaniu, możesz wybrać dwie różne metody, które różnią się od siebie – wybór będzie miał wpływ na jakość oświetlenia oraz sposób naprawy w razie ewentualnej awarii.

Do zasilenia każdego urządzenia jest niezbędne wykorzystanie pętli, którą nazywa się obwodem elektrycznym. Prąd może przez niego swobodnie przepływać w momencie, gdy i na końcu, i na początku całej konstrukcji panuje odpowiednie napięcie. Można wyróżnić szeregowe oraz równoległe łączenie żarówek LED. Każda z nich wiąże się z inną budową pętli elektrycznej, która bezpośrednio wpłynie na specyfikę działania urządzeń. Co różni poszczególne metody oraz jakie są ich wady i zalety? Która będzie najlepsza do połączenia żarówek LED?

Podłączenie żarówek LED szeregowo vs równolegle – porównanie

W przypadku, gdy nie wiesz, jak podłączyć żarówki LED oraz która metoda sprawdzi się lepiej w Twoim mieszkaniu, w pierwszej kolejności zapoznaj się z wadami i zaletami obu sposobów łączenia. Dzięki temu zrozumiesz podstawy funkcjonowania układu elektrycznego, co ułatwi dostosowanie połączenia do własnych potrzeb. Poznanie specyfiki wiązania szeregowego i równoległego przyda Ci się nie tylko w przypadku zwykłych żarówek, ale również taśm LED czy choinkowych lampek. Jak działa szeregowe, a jak równoległe sprzężenie?

Największą popularnością przy montażu tego typu urządzeń cieszy się równoległe łączenie żarówek LED. Jest ono często stosowane ze względu na zapewnianie świetlówkom większego bezpieczeństwa – istnieje mniejsze ryzyko awarii. W takim sprzężeniu, zastosowanym na przykład w podsufitowej taśmie LED, każda żaróweczka ma osobne połączenie z bezpośrednim źródłem prądu. Poza tym jest związana z głównym obwodem, jednak dodatkowe zabezpieczenie sprawia, że w przypadku awarii jednej z lampek, inne nie zostaną z tego powodu narażone na przepalenie.

Nieco gorzej prezentuje się w tym zestawieniu szeregowe łączenie żarówek LED, ponieważ nie jest ono tak bezpieczne, jak równoległe. Metoda ta opiera się na powiązaniu wszystkich świetlówek jednym, pojedynczym przewodem. Oznacza to, że każdy element taśmy jest ze sobą powiązany, co może powodować znaczne utrudnienia. Świetlówki są bowiem narażone na całkowitą awarię w momencie, gdy ulegnie jej choćby tylko jedna. Skoki napięcia w przewodzie wskutek przepalenia żarówki mogą przyczynić się do uszkodzenia wszystkich innych.

Jak połączyć kilka żarówek LED?

Popularne w ostatnich latach taśmy ledowe składają się z kilkunastu bądź kilkudziesięciu małych żaróweczek o niewielkiej mocy. Ponieważ w efekcie każda lampka emituje niewielki promień światła, tego typu produkt często mierzy nawet kilkanaście metrów – wówczas podświetlenie zamontowane pod sufitem, przy podłodze lub na przykład wokół lustra jest o wiele lepsze. Jest to niebanalny i bardzo ozdobny sposób na dodatkowe oświetlenie LED do domu, które nada pomieszczeniom oryginalnego wyglądu.

Samodzielne podłączenie żarówek LED E14 lub żarówek LED E27, które są najbardziej popularne, może być trudne do wykonania przez osobę, która nie zna podstaw elektryki oraz nie robiła tego nigdy wcześniej. Mimo że schemat łączenia tego typu urządzeń jest bardzo podobny do sposobu montowania świetlówek żarnikowych, to niezbędne jest zastosowanie odpowiedniego rodzaju przewodów i włączników, które mogą stanowić znaczącą przeszkodę dla amatora. Kolejnym ważnym aspektem jest rodzaj gwintu w żarówce – on również ma wpływ na metodę montażu oraz zastosowanego zasilania.
Choć wydawałoby się, że każdy rodzaj świetlówek można połączyć albo równolegle, albo szeregowo, to należy pamiętać, że sposoby podłączania żarówek LED 230V są znacznie ograniczone ze względu na specyfikę tego typu urządzeń. W tym przypadku łączenie szeregowe jest o wiele bardziej ryzykowne, wobec czego stosowanie go jest zdecydowanie odradzane. Prawdopodobieństwo wystąpienia zwarcia, a w konsekwencji – trwałego uszkodzenia wszystkich świetlówek – jest bardzo duże. Dlatego żarówki LED 230V należy zawsze podłączać równolegle.

Co wybrać – podłączenie żarówek LED szeregowe czy równoległe?

Głównie z uwagi na bezpieczeństwo przewodów oraz wszelkich urządzeń, zdecydowanie rzadziej wykorzystywaną i niepolecaną metodą jest szeregowe łączenie żarówek LED. Mimo że montaż sposobem równoległym wymaga większej wiedzy w zakresie elektryki, więcej poświęconego czasu, a także choćby minimalnego doświadczenia, to jest to o wiele bezpieczniejsza metoda. Cieszy się ona powodzeniem przede wszystkim ze względu na swoją niezawodność.

Co więcej, w przypadku awarii jednej ze świetlówek można w prosty sposób wymienić ją na nową, nie zaburzając tym samym pracy wszystkich pozostałych. Łączenie żarówek metodą szeregową było popularne kilkadziesiąt lat temu. Wówczas często stosowano ją chociażby w tanich lampkach choinkowych. Jeżeli wypaliła się tylko jedna, budową i działaniem zbliżona do popularnej dziś żarówki LED G9, do wymiany nadawał się cały sznur. Ze względu na nierównomierne napięcie w przewodzie do spięć dochodziło dość często.

Warto dowiedzieć się także, jak podłączyć żarówki LED RGB, które cieszą się powodzeniem na rynku. Tego typu produkt jest wyposażony w lampki emitujące różnokolorowe światło, które można zmieniać zdalnie, za pomocą pilota. Światła RGB nadadzą każdemu pomieszczeniu wyjątkowej atmosfery. Warto wykorzystać je w czasie domówki z przyjaciółmi bądź nocnego maratonu filmowego z najbliższymi. W zależności od wybranego koloru można osiągnąć każdy pożądany efekt. W takim przypadku również o wiele lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie równoległego łączenia.

Choć połączenie szeregowe również ma swoich zwolenników, to do urządzeń stosowanych w domu najczęściej poleca się równoległe łączenie żarówek LED. Warto pamiętać, że w przypadku jakichkolwiek wątpliwości najlepiej będzie wezwać specjalistę bądź osobę, która ma doświadczenie w montażu. W ten sposób unikniemy niepowodzenia oraz niebezpieczeństwa – fachowiec będzie wiedział, jakimi metodami zabezpieczyć przewód w czasie pracy. Co więcej, cały proces przebiegnie o wiele sprawniej.

5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 19:52
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.