Jak połączyć D-SUB z HDMI? Czy to możliwe?
Urządzenia wyposażone w zupełnie inne złącza można ze sobą połączyć, o ile zastosujemy odpowiedni przewód, adapter lub konwerter. Nie zawsze jest to proste i tanie, a czasami może okazać się mało opłacalne. Jak podłączyć D-Sub do HDMI? Czy da się to zrobić?
Polecane kable HDMI - D-Sub (VGA)
D-Sub a HDMI – czym się różnią?
Zarówno złącze D-Sub (VGA), jak i HDMI są dobrze znane i często spotykane w komputerach, monitorach i telewizorach. Czym się różnią? Które wybrać: D-Sub czy HDMI?
- D-Sub (VGA) – jest to standard obecny na rynku już od lat i obecnie uznawany za przestarzały. Najnowsze modele urządzeń coraz częściej są pozbawione złącz D-Sub na rzecz nowocześniejszych rozwiązań cyfrowych. D-Sub to interfejs analogowy, który służy wyłącznie do przesyłania obrazu, a przy wysokich rozdzielczościach jakość uzyskanego obrazu może nie być zadowalająca (mogą pojawiać się przekłamania kolorystyczne, smużenie, artefakty).
- HDMI – to doskonale znany i bardzo popularny interfejs cyfrowy, który służy do przesyłania obrazu oraz dźwięku w wysokiej jakości i rozdzielczości.
W porównaniu D-Sub a HDMI jakość jest wyższa oczywiście po stronie interfejsu cyfrowego, stąd też standard cyfrowy HDMI to zdecydowanie lepsze rozwiązanie, ale nie zawsze można je zastosować. Idealną sytuacją jest taka, w której zarówno urządzenie nadające sygnał, jak i odbiornik dysponują identycznym złączem (na przykład HDMI), ale w praktyce bywa różnie i często zachodzi potrzeba stosowania przejściówek i konwerterów.
Czy przejście z D-Sub na HDMI jest możliwe?
W sklepach znajdziemy ogrom przewodów i adapterów, które służą do połączenia HDMI->D-Sub. Zamiana sygnału cyfrowego na analogowy jest możliwa i bez problemu kupimy potrzebne akcesoria w dobrej cenie. Trudniej jest w sytuacji zupełnie odwrotnej, gdy to ze złącza D-Sub chcemy zamienić sygnał na kompatybilny z HDMI. Taka sytuacja może pojawić się na przykład wtedy, gdy dysponujemy starą kartą graficzną i stosunkowo nowym monitorem – w karcie może być obecne złącze D-Sub, a w monitorze już tylko HDMI. Jak to rozwiązać?
- Warto sprawdzić, czy w karcie graficznej i monitorze lub telewizorze nie ma przypadkiem jeszcze innych złącz, które byłyby ze sobą bardziej kompatybilne.
- Jeśli połączenie D-Sub->HDMI to jedyna opcja, to należy pamiętać, że przewód lub adapter odwrotny (z HDMI na D-Sub) nie zadziała w drugą stronę.
- By przekonwertować sygnał z D-Sub na HDMI, należy kupić aktywny konwerter sygnału. Urządzeń tego typu nie ma zbyt wiele i nie należą do tanich (najczęściej to koszt nawet kilkuset złotych), dlatego w wielu wypadkach bardziej opłacalna może okazać się wymiana grafiki lub monitora.
- Należy pamiętać o tym, że do konwertera należy dokupić jeszcze odpowiednie kable. Jeśli konwerter nie zawiera żadnych przewodów w zestawie, to należy podłączyć go kablem D-Sub z komputerem, a od konwertera do monitora zastosować przewód HDMI. Jeśli chcemy przesyłać także dźwięk, trzeba zadbać jeszcze o odpowiedni kabel audio.
D-Sub -> HDMI konwerter umożliwi przetworzenie sygnału analogowego i analogowego sygnału audio do formatu kompatybilnego ze standardem HDMI i jest to jedyne rozwiązanie, jakie można zastosować. Urządzenia te bywają określne również mianem D-Sub -> HDMI adapter, ale należy upewnić się, że ma się do czynienia z faktyczną konwersją sygnału i że dotyczy to właśnie tego kierunku.
Jeśli tylko możemy zastosować inne rozwiązanie niż stosowanie kosztownych konwerterów, to warto się na nie zdecydować – będzie prościej, a często także taniej. Wiele osób zastanawia się czy wybrać D-Sub czy HDMI, a nie jest to trudna decyzja, gdyż D-Sub (VGA) jest standardem przestarzałym i stosowanym coraz rzadziej (głównie w starszych urządzeniach lub w najtańszych monitorach i telewizorach). Najlepszym wyborem będzie więc interfejs cyfrowy HDMI lub inny, bo przecież HDMI nie jest jedynym rozwiązaniem, na jakie można się zdecydować.
Komentarze (0)