Jak połączyć telefon z Bluetooth w samochodzie?

| 0 Komentarzy
Połączenie telefonu z Bluetooth w samochodzie umożliwia bezpieczne prowadzenie rozmów. Jak to zrobić?

Wyobraź sobie, że rozmawiasz przez telefon ze swoim pradziadkiem i informujesz go, że dzwonisz właśnie ze swojego nowego samochodu – i to w sposób całkowicie bezpieczny, bo połączyłeś smartfona z autem, więc nie musisz trzymać słuchawki w ręce.

Jak sparować telefon z samochodem?

Zaledwie trzy pokolenia temu taka funkcjonalność byłaby nie do pomyślenia. Nawet dziś, w świecie mocno zaawansowanej technologii, możliwości, które daje Bluetooth, potrafią zaskoczyć. A pozwala on między innymi właśnie na sparowanie telefonu z nowoczesnym pojazdem.

Polecane zestawy głośnomówiące GSM

Okazuje się, że połączenie obu urządzeń jest dziecinnie proste – choć mogą występować pewne problemy (o czym więcej w dalszej części artykułu). Na początku warto wyjaśnić, gdzie znaleźć Bluetooth w samochodzie. Jak działa połączenie za jego pomocą auta z telefonem? W pierwszym kroku upewnij się, że w smartfonie i w pojeździe Bluetooth został włączony.

Następnie na panelu dotykowym radia wybierz ustawienia łączności (zależnie od marki i modelu samochodu dotarcie do nich odbywa się w różny sposób) i polecenie Dodaj telefon, Dodaj urządzenie – lub im podobne. Jeżeli masz kłopot ze znalezieniem w panelu radiowym odpowiedniej sekcji, koniecznie zajrzyj do instrukcji obsługi swojego pojazdu – albo na stronę internetową producenta. Funkcja zwykle widnieje jednak na pierwszym ekranie, np. jako ikona słuchawki.

W kolejnym kroku radio powinno odnaleźć listę dostępnych urządzeń z włączonym Bluetooth – kliknij odpowiednie i zatwierdź wybór. Na obu ekranach powinien pojawić się ciąg cyfr; ewentualnie w telefonie trzeba będzie wprowadzić te, które zostały wyświetlone w aucie. Po akceptacji parowanie zostanie zakończone.

Możesz również zobaczyć informację na wyświetlaczu samochodowym, aby parowanie rozpocząć w smartfonie, wybierając z listy odpowiednią pozycję – często zawierającą w nazwie słowo radio. Co więcej, telefon czasami wymaga podania kodu PIN będącego hasłem dla Bluetooth w pojeździe. To zazwyczaj 000 albo 1111, ale numer ten też znajdziesz w instrukcji auta.

Czy wszystkie te kroki należy powtarzać za każdym razem, chcąc połączyć ten sam sprzęt? Na szczęście nie. Parowanie ma miejsce tylko raz, przy pierwszym dodawaniu danego urządzenia. Później powinno wykonać się automatycznie, gdy tylko w telefonie (lub innym aparacie, np. odtwarzaczu muzyki) włączysz Bluetooth – chyba że sprzęt zostanie zapomniany, czyli usunięty z listy zapisanych.

Jak ustawić Bluetooth w samochodzie?

Jednym z pytań bardzo często zadawanych przez nowych właścicieli pojazdów wyposażonych w system łączności bezprzewodowej, jest to, jak włączyć Bluetooth w samochodzie. W przypadku telefonu lub komputera cały proces będzie banalnie prosty, wymaga bowiem wyłącznie przejścia do ustawień, odnalezienia sekcji łączności i kliknięcia odpowiedniego polecenia. Czy tak samo należy postąpić w przypadku pojazdu? Jak uruchomić Bluetooth w samochodzie?

Odpowiedź i w tym przypadku nie może być niestety w 100% jednoznaczna; ze względu na to, że każda marka oraz model auta dysponuje zwykle własnym specyficznym nazewnictwem poszczególnych ustawień – oraz ich umiejscowieniem. Ogólne zasady powinny być jednak bardzo podobne. Na samym początku sprawdź, czy Bluetooth nie został już włączony. Uruchom go w telefonie i rozpocznij wyszukiwanie urządzeń – jeżeli na liście nie znajdziesz wyniku, który mógłby być Twoim pojazdem, przejdź do włączania tej opcji.

Jeśli posiadasz samochód bez wyświetlacza dotykowego w radiu, zweryfikuj, czy umiejscowiony został na nim osobny przycisk dla Bluetooth (potencjalna nazwa: phone). Gdy odpowiedź brzmi: tak, jego naciśnięcie powinno spowodować uruchomienie łączności. Kiedy brzmi: nie, poszukaj przycisk Menu i przytrzymaj go przez dłuższy czas, by przejść do ustawień dodatkowych. Następnie, za pomocą strzałek lub cyfr, wybierz pozycję Bluetooth Enabled (lub BT Enabled). Jej zaakceptowanie uruchomi łączność.

W przypadku pojazdu z wyświetlaczem dotykowym włączenie Bluetooth odbywa się tak samo, jak w telefonie czy komputerze. Wystarczy bowiem, że odnajdziesz sekcję ustawień tej łączności (może być ukryta pod ikonką słuchawki, co wspomniano wcześniej) i zmienisz odpowiednią opcję na ON, włącz lub im podobną. A jak ustawić zestaw głośnomówiący w samochodzie?

Jak skonfigurować Bluetooth w samochodzie z telefonem?

Nie ulega wątpliwości, że kierowcy wykorzystują Bluetooth w pojeździe najczęściej do prowadzenia rozmów telefonicznych podczas jazdy. Nic dziwnego, to bowiem nie tylko niezwykle wygodna, ale przede wszystkim bezpieczna opcja – i zgodna z przepisami ruchu drogowego. Cieszy też wyjątkową prostotą obsługi, bo kiedy Bluetooth jest zamontowany w aucie fabrycznie, zestaw głośnomówiący staje się dostępny od ręki. Wystarczy więc, że połączysz z nim telefon, by mieć możliwość prowadzenia rozmów głosowych.

Czy jeśli samochód nie został niestety wyposażony w tę technologię, kierowca automatycznie traci szansę zainstalowania zestawu głośnomówiącego? Na szczęście nie – wystarczy go bowiem dokupić i ulokować w aucie. Możesz wymienić radio samochodowe na wyposażone w Bluetooth albo wybrać dobrej jakości, kompaktowy sprzęt bezprzewodowy (np. chętnie wybierany zestaw głośnomówiący Parrot lub wyróżniający się bardzo estetycznym designem zestaw głośnomówiący Jabra).

W przypadku zewnętrznego zestawu głośnomówiącego konfiguracja przebiega równie łatwo. Musisz tylko solidnie umiejscowić go w aucie (poszczególne modele zawiesisz na lusterku albo ochronie przeciwsłonecznej, jak np. zestaw głośnomówiący Bury; inne montowane są do kierownicy lub kokpitu) i sparować sprzęty, odnajdując zestaw na liście urządzeń Bluetooth w smartfonie.

Bez wątpienia trafisz także na zestaw głośnomówiący USB nazywany transmiterem. Tutaj parowanie również przebiega w taki sam sposób, ale istotny jest montaż – urządzenie należy bowiem podpiąć do gniazda AUX. Z kolei port USB wykorzystasz np. do podładowania baterii telefonu podczas jazdy. Istnieje jeszcze jedno alternatywne rozwiązanie – zestaw słuchawkowy zakładany na ucho. Przykładowy produkt to zestaw głośnomówiący Plantronics.

Jakie problemy mogą wystąpić przy połączeniu telefonu z samochodem?

Pomimo tego, że proces parowania auta z telefonem będzie w ogólnym rozrachunku bardzo prosty, mogą pojawić się pewne utrudnienia. I to niezależnie od półki cenowej samochodu lub smartfona. Do najpopularniejszych kłopotów należy brak łączności telefonu z autem, gdy ten pierwszy przejdzie kolejną aktualizację systemu do wyższej wersji. Wówczas częstym rozwiązaniem jest upgradowanie oprogramowania także w pojeździe, co dobrze zrobić w salonie ASO.

Prawdopodobna może być jednak cała lista innych, zdecydowanie mniejszych problemów, np. brak łączności radia i nowego urządzenia mimo tego, że te „widzą” siebie nawzajem. Czasami wystarczy restart Bluetootha – pomimo tego bywa, że kłopot wynika z zapełnienia listy możliwych do sparowania sprzętów. W tej sytuacji trzeba jeden z nich usunąć (zapomnieć), by zrobić miejsce na nowy.

Sparowany telefon zaczął nagle regularnie zrywać połączenie, chociaż wcześniej działał prawidłowo? Prawdopodobną przyczyną ponownie będzie przepełniona lista urządzeń – wyczyść ją i połącz smartfona jeszcze raz. Rozmówcy przestali Cię słyszeć podczas kolejnych połączeń? W tym przypadku sprawdź, czy telefon nie przekazuje dźwięku za pomocą własnej słuchawki zamiast zestawu głośnomówiącego.

Nieco bardziej skomplikowany w naprawie bywa problem polegający na bardzo słabej jakości połączenia – co więcej, tylko z Twojej strony. Jeżeli rozmówca poinformował Cię, że słyszy niewiele ponad szum, koniecznie zweryfikuj, w jaki sposób został zamontowany mikrofon w pojeździe. Niestety dochodzi do zakrzywień lub obsunięć powodujących, że zakrywa go maskownica, tym samym tłumiąc dźwięk. To kłopot, z którym najlepiej udać się do serwisu.

Łączność urządzeń z samochodem przy pomocy Bluetooth jest więc naprawdę prosta i nie wymaga posiadania ogromnej wiedzy technicznej. Z pewnością sobie poradzisz!

5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:06
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.