Jak polerować szkło?
Spis treści:
Niezbędne akcesoria do polerowania szkła
Na skalę przemysłową polerowanie szkła stosuje się rzadko – tańszym rozwiązaniem jest przerobienie tafli na stłuczkę i zamówienie kolejnej. W niektórych firmach jednak stosuje się środki polerskie i gigantyczne polerki. Jakie dokładnie preparaty są wykorzystywane? Tego nie wiadomo – tajemnica firmowa.
W warunkach domowych trzeba mieć do dyspozycji najwyższej klasy polerkę z regulacją obrotów. Maksymalnie można użyć prędkości obrotowej 600 RPM, ale czasem zaleca się 200-300. Żadna wiertarka nie pozwoli na uzyskanie tak niskich prędkości bez przegrzania napędu.
Po drugie, trzeba mieć delikatne koła filcowe i pastę polerską. To z jej zakupem będzie największy problem – wielu producentów sprzedaje tlenek ceru, który ma podobno idealnie usuwać zarysowania, ale z badan wynika, że nie działa on lepiej niż inne pasty.
Polerowanie krok po kroku
- Całą szybę trzeba dokładnie umyć. Pozostawienie nawet najdrobniejszych zanieczyszczeń może spowodować, że po przyłożeniu polerki szyba zostanie mocno zarysowana, a grubych rys nie da się usunąć.
- Po odtłuszczeniu i osuszeniu szyby trzeba ją stabilnie zamontować. Jeśli chodzi o szyby samochodowe, to mogą one po prostu zostać na swoim miejscu, ale już tafle z szafek i inne szkła trzeba wygodnie oprzeć i zabezpieczyć przed pęknięciem.
- Jeśli szyba pozostaje w jakiejkolwiek ramie, to tę należy zabezpieczyć przed kontaktem z pastą polerską. Czasem nawet sama pasta może powodować odbarwienia lub zmatowienie materiału, więc taśma, gazety i folia będą konieczne.
- Samo polerowanie trwa co najmniej 15-30 minut. Jeśli chodzi tylko o usunięcie jednej rysy, trzeba średnicę polerowanego obszaru ustalić na co najmniej 40 centymetrów.
- Cała odnawiana powierzchnia musi być obrobiona bardzo precyzyjnie – żadnego fragmentu nie można przeoczyć, żadnego też nie wolno polerować wyraźnie dłużej od pozostałych.
- Przez cały czas pracy należy kontrolować czy na filcu znajduje się odpowiednio duża ilość pasty polerskiej i czy ma ona właściwą konsystencję. Niektóre pasty są sprzedawane jako gotowe do użycia, inne są sypkie i należy rozrobić je wodą do otrzymania pasty przypominającej rzadką pastę do zębów.
- Jeśli na obrzeżu filcu będą gromadziły się grudki zaschniętej pasty, należy je delikatnie usunąć.
- Po opracowaniu całego fragmentu należy na mokro usunąć resztki pasty polerskiej i ocenić postęp prac. Jeśli szyba wymaga dalszego polerowania, można powtórzyć zabieg. Jeśli po godzinie nie osiągnie się wymarzonego stanu, prawdopodobnie rysa jest zbyt głęboka i trzeba będzie wymienić szybę.
Jak usunąć rysy na szkle i czy to w ogóle możliwe?
Można usunąć tylko drobne rysy. Przy polerowaniu szkła wokół większych na pewno powstanie zniekształcająca soczewka – lepiej będzie wymienić całą szybę, bo to znacznie skuteczniejsze.
Drobne rysy usunąć się da, ale środki polerskie do tego przeznaczone najlepiej dobrać po konsultacji ze szklarzem – jest ich naprawdę wiele, ale nie wszystkie są warte swojej ceny, a niektóre w ogóle nie działają. Nie należy liczyć na cudowne środki, a dobranie niewłaściwego oznacza często nadmierne ogrzanie szyby i może prowadzić do jej pęknięcia, nie wspominając o dużym ryzyku zarysowań wtórnych.
Nie da się usunąć głębokich rys – wymagałoby to usunięcia olbrzymiej ilości materiału, a szkło wcale się łatwo nie ściera. Nie istnieją też domowe sposoby. Eksperymenty z wiertarką i końcówką z gąbką na pewno nie skończą się dobrze – w najlepszym przypadku nie znikną rysy, w najgorszym – zniknie cała szyba.
Jeśli nie jest się pewnym możliwego do osiągnięcia efektu, to najlepiej skonsultować się ze szklarzem. Jeśli to możliwe, pokazać mu szybę, jeśli nie, zapytać i dokładnie opisać rodzaj i wielkość uszkodzeń.
Komentarze (0)