Jak poradzić sobie z zatkaną rurą kanalizacyjną?

| 0 Komentarzy
Rury kanalizacyjne, mogą stosunkowo łatwo zostać zablokowane. Sprawdź jak sobie z nimi poradzić?

Warto podkreślić, że szczególnie narażone na zatkanie są syfony, których średnica jest zbyt mała. Problem ten dotyczy także instalacji, w której spadki przewodów są niewystraczające. Woda, drobinki jedzenia i inne elementy spływają wtedy wolniej, co może spowodować zablokowanie przepływu. Dużo więc zależy od tego, w jaki sposób instalacja została wykonana

Polecane środki do rur

Oczywiście nie zawsze jesteśmy w stanie w pełni zabezpieczyć się przed tego typu trudnościami. Gdy więc dojdzie już do zatkania, powinniśmy jak najszybciej przystąpić do działania. Skorzystać możemy z metod mechanicznych bądź związanych z użyciem specjalnych środków chemicznych. Istnieje także kilka sposobów domowych.

Przetykacz

Tradycyjne narzędzie, które pomoże nam uporać się z niewielkim zatorem, na przykład w odpływach umywalek. Na rynku znajdziemy zarówno produkty składające się z drewnianej rączki i gumowego kielicha, jak i nowocześniejsze modele, wyposażone w specjalny mechanizm pneumatyczny, który znacznie ułatwi nam zadanie.

Wykorzystanie omawianego narzędzia jest bardzo proste. Jeżeli udrażniamy umywalkę, powinniśmy najpierw zatkać otwór przelewowy. Następnie nalewamy nieco wody i przykładamy kielich do odpływu i kilkukrotnie go dociskamy. W przypadku modeli tradycyjnych należy użyć nieco siły, produkty pneumatyczne są pod tym względem znacznie wygodniejsze.

Gdy woda odpłynie, nalewamy świeżej, by sprawdzić, czy rura jest już drożna. Jeżeli nie, powtarzamy cały proces aż do momentu, gdy zator przestanie istnieć.

Udrażnianie spiralą

Przetykacz jest tani i łatwy w użyciu, jednak okaże się ona skuteczny tylko w przypadku niewielkich zatorów. W trudniejszych sytuacjach warto skorzystać ze spirali, czyli specjalnej sprężyny (nazywanej również żmijką), wyposażonej w rączkę i szczotkę.

Jej budowa sprawia, że jest w stanie poradzić sobie z poważniejszymi zatorami, a także wszelkimi przeszkodami, które znajdują się w znacznej odległości od syfonu. W jaki sposób należy udrożnić rurę przy użyciu spirali?

  • Na początek warto zdemontować syfon znajdujący się pod umywalką lub zlewem. Dzięki temu znacznie łatwiej będzie nam uporać się z zatorem. Jeśli jest to niemożliwe, wystarczy ściągnąć wyłącznie górną nakładkę.
  • Jeśli demontujemy syfon, musimy podłożyć pod nim pojemnik na spływająca wodę. Warto również sięgnąć do jego wnętrza w poszukiwaniu ewentualnych zanieczyszczeń.
  • Długość spirali powinna odpowiadać odległości umywalki, zlewu, prysznica lub wanny od pionu kanalizacyjnego.
  • Umieszczamy sprężynę w rurze i obracamy korbą – najlepiej robić to w dwie osoby.
  • Gdy w trakcie udrażniania natrafimy na przeszkodę, należy sprężynę wyjąć, oczyścić ją z zanieczyszczeń i ponownie włożyć, kręcąc cały czas korbą.
  • Jeśli spirala dojdzie do pionu, oznacza to, że rura została udrożniona.
  • Pozostaje nam jedynie ponownie zamontować syfon. W między czasie warto oczyścić wszelkie jego elementy, czyli uszczelki, redukcję itd. Warto na koniec sprawdzić szczelność syfonu, a także to, czy woda spływa w sposób prawidłowy.

Preparaty do udrażniania rur i kanalizacji

Oprócz mechanicznych sposób na udrażnianie, dostępne są także metody polegające na użyciu różnych środków chemicznych. Przeważnie wyróżniają się bardzo agresywnym, żrącym działaniem, dlatego podczas ich wykorzystania należy zachować wszelkie środki ostrożności.

Na ręce warto założyć specjalne, gumowe rękawiczki. Możemy także zatkać nos lub założyć ochronną maseczkę, by nie wdychać szkodliwych, duszących oparów. Dawka środka powinna być zgodna z informacją zawartą na opakowaniu. Zazwyczaj, po umieszczeniu do w syfonie, należy całość zalać niewielką ilością wody, a następnie odczekać kilkanaście minut.

Preparat w sposób skuteczny rozpuści wszelkie zanieczyszczenia zalegające w syfonie, z tymi znajdującymi się w rurach może mieć poważny problem. Na koniec należy wszystko dokładnie spłukać wodą. Skuteczność tego typu środków jest różna, przeważnie są one w stanie uporać się wyłącznie z niewielkimi zatorami znajdującymi się bezpośrednio w syfonie.

Warto podkreślić, że środki do udrażniania rur występują na rynku zarówno w żelu, jak i granulkach. Co jednak najważniejsze, nie mogą być one stosowane w instalacji aluminiowej. Zawierają one bowiem wodorotlenek sodu, który prowadzi do rozpuszczenia aluminium w wodzie. Należy o tym pamiętać decydując się na tę metodę.

Domowe sposoby udrażniania rur

Ze względu na fakt, środki chemiczne mogą być szkodliwe zarówno dla instalacji, jak i nas samych, wiele osób decyduje się na przygotowanie preparatów na własną rękę. Wystarczy skorzystać z produktów, które posiadamy w domu.

  • Woda i sól – mieszanka ta wydaje się być niepozorna, jednak jest ona w stanie uporać z niewielkimi zatorami. Najważniejsze wydają się być proporcje. Jedna dawka środka powinna składać się z czterech szklanek wody i pół szklanki soli. Mieszankę podgrzewamy, a następnie wlewamy do odpływu.
  • Ocet i soda oczyszczona – kolejna mieszanka, tym razem o nieco bardziej agresywnym działaniu. Bezpośrednio do odpływu wsypujemy całą szklankę sody oczyszczonej, którą następnie zalewamy szklanką octu. Na koniec odpływ musimy czymś przykryć, dzięki czemu mieszanka zacznie działać. Całość pozostawiamy na 30 minut. Po tym czasie do odpływu wlewamy wrzątek. W ten sposób uporamy się z nadmiarem włosów, resztką jedzenia oraz tłuszczem.

Problemy z zatkanymi rurami występują w niemal każdym domu. Warto jednak je ograniczyć, najlepiej na etapie przygotowywania instalacji kanalizacyjnej. Rury muszą mieć odpowiednie średnice, a spadki gwarantować sprawny przepływ. Warto pamiętać również o tym, że mniej narażone na zatkanie są rury z tworzywa sztucznego – ich powierzchnia jest bowiem gładka, nie powstaje na niej również kamień.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 03:29
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.