Jak przykleić taśmę LED do sufitu?
Spis treści:
Oświetlenie LED cieszy się ogromną popularnością na całym świecie. Dzieje się tak, ponieważ taśmy LED-owe i same LED-y wyglądają bardzo efektownie, klimatycznie. Są też bardzo praktyczne i nie zużywają dużej ilości energii. LED-y w pokoju zawsze wyglądają zjawiskowo, więc co chwile znajdujemy kolejne miejsca, w których można je umieścić, aby dodać jeszcze więcej LED-ów do pokoju. Z tego powodu bardzo prawdopodobne jest, że zaczniemy zastanawiać się jak przykleić taśmę LED do sufitu. LED-y na suficie to element wystroju, który przyciąga wzrok. Co więcej, taśma LED-owa umożliwia nam wybór pożądanego koloru i długości oświetlenia.
Jak zamontować taśmę LED na suficie? Krok po kroku
Jeśli interesują nas paski LED-owe zamontowane na suficie podwieszanym, powinniśmy prześledzić instrukcję montażu krok po kroku, aby uniknąć błędów i cieszyć się sprawnie działającymi LED-ami do pokoju z pilotem. Pierwszym krokiem jest przygotowanie odpowiednich narzędzi, między innymi taśmy LED i profilu aluminiowego, którego rozmiar zależy od wysokości gzymsu. Cały proces montowania taśmy LED na suficie należy zacząć od odpowiednich przygotowań w postaci zamontowania profilu aluminiowego w rogu ściany. Musimy skontrolować szerokość gzymsu i pamiętać, żeby zamontować profil 10 centymetrów od ściany. Przy montażu kolejnych profili, powinniśmy pomijać niewielkie odległości od ostatniego miejsca montażu. To zadanie nie jest trudne i bez problemu powinniśmy sobie z nim poradzić.
Czym przykleić taśmę LED do sufitu?
Przed przymocowaniem taśmy LED do sufitu musimy zająć się odpowiednim przygotowaniem miejsca montażu, czyli naszej ściany. Za pomocą specjalnych preparatów należy ostrożnie i uważnie odtłuścić materiał, aby uniknąć nieprzyjemnych problemów w przyszłości. Powierzchnia nie powinna być pokryta kurzem, pyłkami i wszelkimi zabrudzeniami, a po skończonym zabiegu musimy pozwolić jej spokojnie wyschnąć. Najwygodniejszym sposobem na przyklejenie taśmy LED do sufitu jest zrobienie tego z zastosowaniem mocnej, dwustronnej taśmy. Listwy LED sufitowe warte są kilku chwil montażu, a dzięki gotowej konstrukcji, jedynym naszym obowiązkiem jest ściągnięcie paska, który chroni klej. Również w przypadku jej montażu musimy zadbać o odpowiednie oczyszczenie ściany ze wszystkich zabrudzeń i tłuszczu. Źle przygotowana powierzchnia może skutkować odklejeniem się oświetlenia.
Jaka taśma LED do sufitu? Rodzaje
Mnogość dostępnych na rynku modeli pasków LED-owych potrafi przyprawić o zawrót głowy wszystkich, którzy są zainteresowani tym typem oświetlenia. Cechą, dzięki której możemy prawidłowo rozróżnić różne modele, jest ilość diod LED i ich rozmieszczenie na taśmie. Kolejnym ważnym kryterium jest oczywiście barwa emitowanego światła, które można podzielić na ciepłe, zimne i neutralne. Bardziej zaawansowane modele taśm LED oferują możliwość emitowania zarówno światła białego, jak i w najróżniejszych kolorach. Kolejną rzeczą, która pozwala ustanowić rodzaje taśm LED, jest potrzebna do działania oświetlenia moc. Najpopularniejsze są LED-y 12 V lub 24 V. Powinniśmy też zainteresować się stopniem szczelności, aby wilgoć nie uszkodziła diod. Należy dopasować go do własnych celów i oczekiwań – w domu przydadzą się zwykłe diody o szczelności IP20. Gdy chcemy zamontować LED-y w ogrodzie, pod wiatą czy w garażu, powinniśmy zwrócić uwagę na taśmy LED w wariancie minimum IP65. Niezależnie od rodzaju, który wybierzemy, będziemy mogli cieszyć się oszałamiającymi efektami i praktycznym zastosowaniem oświetlenia LED.
Jak łączyć taśmy LED?
Kiedy zdecydowaliśmy się na zakup taśm LED, nadszedł czas na przygotowanie się do połączenia ich. Do wyboru mamy dwie metody podłączenia, które mają swoje wady i zalety. Wyróżnia się metodę szeregową oraz metodę równoległą. Metoda równoległa jest nieznacznie bardziej wymagająca, ale pozwala na efektywne rozmieszczenie diod w mieszkaniu. Ten typ połączenia pozwala również na podłączenie wielu taśm LED do jednego zasilacza. Metoda szeregowa nie jest trudna i polega na łączeniu taśm jedna za drugą. Należy pamiętać, że w przypadku dłuższych taśm, musimy zasilić oświetlenie LED co 5 metrów.
Jaki zasilacz do taśmy LED?
Podstawową zasadą, którą musimy się kierować podczas poszukiwań zasilacza do taśmy LED, jest odpowiednie napięcie, które będzie jak to zastosowane w oświetleniu LED-owym. Najczęściej możemy się spotkać z taśmami o napięciu 12 V lub 24 V. Kiedy planujemy zainstalowanie oświetlenia LED w miejscach o większej wilgoci, na przykład w łazience lub poza domem, musimy wybrać zasilacz hermetyczny. W tym wypadku należy kierować się stopniem wodoodporności, najlepiej o standardzie minimum IP65. Dobrze dobrany zasilacz sprawi, że będziemy mogli długo cieszyć się imponującym oświetleniem.
W jakich pomieszczeniach sprawdzi się taśma LED?
Dzięki stosunkowo niskiej cenie, świetnemu klimatowi, różnorodności i możliwości personalizacji oświetlenia, taśma LED to prawdziwy czarny koń wśród oświetlenia. Jest łatwa w montażu i daje niesamowite efekty, wpływając na pomieszczenie i nadając mu niepowtarzalny klimat. To sprawia, że taśma LED lub listwa LED-owa idealnie sprawdzi się w każdym pomieszczeniu. Będzie praktycznym i stylowym rozwiązaniem w kuchni, gdy potrzebujemy oświetlenia podczas przygotowywania posiłków na blacie. Nie inaczej jest w przypadku zamontowania jej w pobliżu przestrzeni roboczych, na przykład nad biurkami lub na przydomowym warsztacie. To świetny wybór także we wszystkich innych pomieszczeniach, ponieważ taśma LED zapewnia znakomite walory estetyczne, a także funkcjonalność. Co więcej, możemy ją zamontować też w sypialni lub łazience – wszędzie tam, gdzie tylko mamy na to ochotę. Musimy jedynie przestrzegać zasad bezpiecznego i odpowiedniego montażu oświetlenia LED. Dobrym rozwiązaniem jest także profil LED w ścianie, co nadaje dużej dawki nowoczesności do pomieszczenia.
Czy warto zamontować taśmę LED na suficie?
Gdy już wpadniemy w sidła piękna oświetlenia LED, ciężko będzie powstrzymać się przed korzystaniem z wielu zalet taśm LED. Jeśli wszystkie biurka, półki czy lustra zaopatrzyliśmy w to efektowne zjawisko, zaczynamy się zastanawiać nad kolejnymi możliwościami zastosowania LED-ów. Jednym z najlepszych i najbardziej efektownych miejsc, w których możemy umieścić oświetlenie LED, jest sufit. Wieczorną porą diody nie tylko zapewniają dostęp do światła, ale także tworzą niespotykaną atmosferę i klimat. W ciągu dnia prezentują się równie dobrze, zwłaszcza gdy możemy sterować intensywnością barw. Montaż nie jest wymagający, dlatego warto postawić na umieszczenie taśmy LED na suficie. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się stylowym, nowoczesnym, imponującym i praktycznym wnętrzem. Wszystko to za sprawą sufitowych taśm LED.
Zalety
Do licznych zalet oświetlenia LED należy zaliczyć przede wszystkim niewysokie zużycie energii, a także efektowny i stylowy wygląd, który nadadzą każdemu pomieszczeniu. Co więcej, możemy wybrać diody o odpowiadającej nam mocy i barwie światła. W przypadku droższych modeli RGB mamy również możliwość sterowania kolorem, dzięki czemu odpowiednio dopasujemy klimat do sytuacji. Kolejnym atutem jest montaż, który wymaga jedynie podstawowej wiedzy z zakresu techniki i nie powinien sprawić problemów. Ponadto, oświetlenie LED możemy zamontować w każdym pomieszczeniu, a nawet poza domem.
Wady
Kwestią sporną w przypadku oświetlenia LED jest cena, ponieważ możemy znaleźć modele zarówno za kilkanaście, jak i kilkaset złotych. Zasmuca również fakt, że musimy zwrócić uwagę na odpowiednie chłodzenie nagrzewających się diod. Taśmy LED są również podatne na wszelkie, nawet krótkotrwałe „złe” zasilanie, takie jak zbyt duża moc prądu lub niepodłączenie do zasilacza. Mimo tych wad są naprawdę godne polecenia.
Komentarze (0)