Jak przymocować domek narzędziowy do podłoża?

| 1 Komentarz
Zastanawiasz się, jak przymocować nowoczesny domek ogrodowy do podłoża? Sprawdź, co zrobić krok po kroku.

Wbrew pozorom samodzielny montaż domku narzędziowego lub ogrodowego nie jest trudnym zadaniem. Zanim jednak podejmiesz jakiekolwiek działania, sprawdź, czy dany zestaw zawiera wszystkie niezbędne komponenty, między innymi drzwi, części okienne, dach, podłogę itp. Następnie naszykuj wszystkie narzędzia, których będziesz używać podczas prac konstrukcyjnych i instalacyjnych, na przykład szlifierki, młotek czy wiertarki. Zastanów się też, gdzie chcesz postawić swój nabytek i jaki ma być jego finalny wygląd (mowa tu na przykład o umiejscowieniu okien).

W jaki sposób przymocować domek narzędziowy do podłoża?

Jeśli masz już w głowie gotowy projekt, zadbaj o wybrany teren i fundamenty. Potem rozłóż elementy ramy dolnej i połącz je za pomocą wkrętarki. Skręć szczyty i przymocuj do jednego z nich prowadnice do drzwi. Później zacznij instalowanie kolejnych komponentów wchodzących w skład szkieletu obiektu. Na koniec przytwierdź panele ścienne i dachowe, a także maskownice i pozostałe elementy. Kolejność kroków, jakie musisz wykonać, dokładnie określa producent. Szczegółowych informacji na temat sposobu postępowania dostarcza instrukcja dołączona do konkretnego modelu.

Co użyć do przymocowania domku narzędziowego do podłoża?

Wybór narzędzi oraz materiałów potrzebnych do przymocowania obiektów ogrodowych do podłoża w dużej mierze zależy od tego, z jakich surowców został wykonany domek. Na rynku znajdziesz wariant metalowy, blaszany, plastikowy, drewnopodobny lub drewniany. Na przykład w pierwszym przypadku dobrze sprawdzi się tak zwana wylewka betonowa, czyli najprościej rzecz ujmując, połączenie cementu, kruszywa oraz dodatków modyfikujących. Można ją przygotować w domu lub kupić gotowy produkt w hipermarkecie budowlanym. Cena oscyluje zwykle w granicach kilkudziesięciu złotych za metr kwadratowy.

Polecane domki narzędziowe

Gdy planujesz zbudować drewniany domek narzędziowy, wykorzystaj bloczki betonowe lub kostkę brukową. Nie zapomnij o odpowiednich narzędziach. Szlifierki i wiertarki mogą okazać się przydatne w każdej sytuacji. Jeśli nie masz pewności, jakie podłoże będzie najlepsze dla Twojego obiektu ogrodowego, zapoznaj się z jego specyfikacją zamieszczaną na stronie internetowej producenta lub podaną w instrukcji. Pamiętaj, że właściwe umiejscowienie obiektu ogrodowego ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa jego użytkowników. Dlatego warto dodatkowo ustabilizować daną konstrukcję za pomocą specjalnych komponentów.

Jeżeli jej fundamenty są brukowe lub betonowe, warto sięgnąć po kotwy przykręcane do podłoża za pomocą wkrętarki. Każdy bloczek narożny powinien taki element posiadać. Spora część gotowych obiektów ogrodowych ma tego typu systemy mocujące w zestawie (niekiedy są również wyznaczone miejsca, gdzie należy wspomniane komponenty umieścić). Gdy zamierzasz budować domek narzędziowy na własną rękę, musisz zakupić opisywane wzmocnienia oddzielnie. Możesz je znaleźć w sklepie lub hipermarkecie z materiałami budowlanymi.

Po co mocować domek narzędziowy do podłoża?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czemu w ogóle ma służyć mocowanie domku do podłoża. Odpowiedź jest prosta – to bardzo ważne przede wszystkim ze względu na wspomniane wcześniej kwestie bezpieczeństwa. Obiekt będzie stabilny i nie przewróci się pod wpływem negatywnych czynników atmosferycznych, takich jak silny, gwałtowny wiatr, a co za tym idzie, zachowa swoją funkcjonalność przez bardzo długi czas. Dzięki temu zaoszczędzisz dużo pieniędzy na wymianie zepsutych bądź uszkodzonych części albo zakupie nowego modelu.

Należy zwrócić uwagę na fakt, że samo posiadanie domku narzędziowego na działce lub w ogrodzie niesie za sobą szereg rozmaitych korzyści. Po pierwsze, zyskujesz więcej miejsca na różnego rodzaju urządzenia i narzędzia wykorzystywane podczas codziennych prac, między innymi szlifierki, wkrętarki, wiertarki, sekatory, kosiarki, drabiny itp. Po drugie, odpowiednio wykonany budynek, na przykład murowany, będzie też wspaniałą ozdobą danej przestrzeni. Wystarczy go ocieplić, otynkować i oczywiście pomalować. Poza tym można go dowolnie spersonalizować i urządzić, dostosowując do swoich indywidualnych potrzeb oraz oczekiwań.

Ile kosztuje budowa opisywanego domku? To, jak wiele wydasz, zależy przynajmniej od kilku czynników. Do najważniejszych aspektów należy między innymi rozmiar obiektu. Duży model garażowy z dodatkowym miejscem na rowery czy motocykle będzie wymagać większych inwestycji niż mały, wąski wariant przyścienny, na przykład wiata wyposażona w jednospadowy dach. Niebagatelną rolę odgrywa w tym przypadku również tworzywo, z jakiego wykonana została dana drewutnia czy narzędziownia. Niewielki plastikowy egzemplarz jest zwykle dość tani. Nie nadwyręży domowego budżetu tak mocno, jak opcja metalowa lub drewniana.

Polecane wkrętarki

Jak przygotować podłoże pod domek narzędziowy?

Teren pod domek na wiertarki, szlifierki, wkrętarki bądź inne narzędzia powinien być równy i stabilny. Umiejscowienie obiektu bezpośrednio na gruncie bywa dość ryzykowne z uwagi na duże prawdopodobieństwo obsunięcia się ziemi podczas deszczu, a w konsekwencji przechylenia, a nawet uszkodzenia całej konstrukcji. Co zrobić, by uniknąć tego typu zagrożeń? Często zalecanym rozwiązaniem jest zastosowanie wspomnianej wcześniej kostki brukowej, wylewki bądź płyty betonowej. Należy osadzić ją w podłożu, najlepiej z użyciem poziomicy.

Najpierw dokładnie wymierz długość oraz szerokość potrzebnego podłoża. Następnie zerwij darń z wyznaczonego obszaru, sprawdź jego poziom, a potem ustaw belki i wysyp między nie piasek. Wymieszaj go z cementem, który będzie scalać i utwardzać całość. Później wyrównaj teren za pomocą deski. W kolejnym kroku ułóż poszczególne płyty, a na koniec posyp całość przywołaną wcześniej mieszaniną, wetrzyj ją we wszystkie szczeliny i polej powstały fundament wodą. Pamiętaj, by domek był posadowiony w odpowiedniej odległości od innych zabudowań oraz drzew. Powinna ona wynosić minimum metr.

Jeśli chcesz umiejscowić obiekt bezpośrednio na trawie, musisz usunąć z podłoża wszystkie kamienie oraz inne twarde przedmioty, które mogłyby uszkodzić konstrukcję albo negatywnie wpłynąć na jej stabilność. Trzeba też zgrabić i wyrównać teren. Nie spiesz się zbytnio z postawieniem domku, poczekaj do pierwszych opadów deszczu. Wtedy grunt zyska większą stabilność. Należy jednak podkreślić, że nie jest to bezpieczna metoda. Przywołana wcześniej wylewka albo płyta betonowa będzie trwalszym rozwiązaniem.

Czy do każdego podłoża można przymocować domek narzędziowy?

Czy domek na szlifierki, wiertarki, wkrętarki lub inne narzędzia może stanąć wszędzie? Teoretycznie tak, chociaż, jak zasygnalizowano wcześniej, dany teren trzeba odpowiednio przygotować. Obszar musi być przede wszystkim równy, czysty i suchy. Wilgoć sprzyja rozwojowi różnego rodzaju drobnoustrojów, na przykład pleśni. Należy też zadbać, by obiekt nie znajdował się w bliskim sąsiedztwie innych budynków. W tym przypadku duże znaczenie ma również jakość samej narzędziowni oraz materiały, z jakich została wykonana.

Warto inwestować w architekturę wytworzoną z surowców o podwyższonej wytrzymałości oraz odporności na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych i uszkodzenia mechaniczne. Możesz też zbudować domek samodzielnie od podstaw, choć tego typu proces wymaga sporo zaangażowania i czasu. Samo posadowienie obiektu nie jest trudne. Niemniej jednak nie należy wspomnianej czynności bagatelizować, gdyż ma duże znaczenia dla kwestii bezpieczeństwa.

3,0
2 oceny
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

???
Specjalista Morele | 19:48
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.