Jak rozstawić elementy kina domowego?
Spis treści:
Jeżeli marzysz o seansach filmowych, które zrobią wrażenie na Twoich gościach, zadbaj o wysoką jakość dźwięku. I nie chodzi tu tylko o sprzęt, choć on też jest bardzo ważny. Jeszcze większe znaczenie ma ustawienie głośników kina domowego. Aby sprawić, by dźwięk docierał perfekcyjnie do uszu odbiorców, najpierw zainteresuj się, jak on działa jako zjawisko fizyczne. Dopiero wtedy zrozumiesz wpływ wspomnianego aspektu aranżacji własnej sali kinowej na doznania widzów.
Każdy odgłos to w rzeczywistości fala, która przenosi się przez drganie powietrza. W zależności od tego, jak wysoki i głośny jest emitowany dźwięk, jego fala będzie mieć różne właściwości – szczególnie pod względem jej długości oraz częstotliwości. Kiedy wspomniana fala napotka na przeszkodę, ulega załamaniu lub odbiciu. W obu przypadkach ulega zniekształceniu, co sprawia, że w momencie dotarcia do uszu nie odpowiada dokładnie temu, co wysłał głośnik. W idealnym środowisku rozstaw głośników kina domowego powinien zostać tak dostosowany, aby dźwięki docierały bezpośrednio do widza.
Taką sytuację można spotkać w profesjonalnych salach kinowych, które są perfekcyjnie przygotowane do zapewnienia najlepszych wrażeń dźwiękowych. W mieszkaniu czy domu sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. Zastanawiając się, jak ustawić głośniki w kinie domowym, weź pod uwagę wszelkiego rodzaju przeszkody: meble, okna czy drzwi. Sytuacja z wygłuszeniem ścian także bywa nieco problematyczna, a bez tego będą one powodować zakłócenia, odbicia i zniekształcenia emitowanych fal. Przy skrajnie nieodpowiednim rozstawieniu kina domowego spotkasz się z bólami głowy i ledwo słyszalnymi, niewyraźnymi dialogami w filmach.
Jaki wpływ na ustawienie kina domowego ma kształt pomieszczenia?
W audiofilskim środowisku panuje przekonanie, że kształt ma znaczenie. I jest w tym dużo racji. Aby uzyskać najkorzystniejszy rozkład rezonansów – czyli tego, jak odbijają się fale dźwiękowe – pomieszczenie, w którym aranżujesz ustawienie kina domowego, powinno mieć odpowiednie proporcje. Jako minimum można przyjąć jego powierzchnię na planie prostokąta. Wystrzegaj się kwadratowych pokoi, a najmniej odpowiednim rozwiązaniem są wnętrza z sześcioma ścianami. Amerykański akustyk L.W. Sempeyer opracował tzw. złote proporcje wymiarów przestrzeni, w której rozmieszczenie kina domowego zagwarantuje jak najlepsze wrażenia audiowizualne. Zalecany stosunek wysokości, szerokości oraz długości jest zależny od wielkości pomieszczenia:
- małe: 1 : 1,14 : 1,39,
- średnie: 1 : 1,28 : 1,54,
- duże: 1 : 1,60 : 2,33.
Rzadko się zdarza, aby choć jedno wnętrze posiadało powyżej opisane proporcje, jednak warto wybrać to, które jest najbardziej do nich zbliżone. Dzięki temu rozstawienie głośników kina domowego naprawdę będzie mieć znaczenie i sprawi, że wytworzony dźwięk zaoferuje niezapomniane wrażenia.
Polecane kina domowe
Jakie wybrać ustawienie głośników 5.1 w kinie domowym?
Obecnym standardem w kontekście kina domowego są głośniki 5.1. Ustawienie ich w dobrej odległości i pod odpowiednim kątem może sprawić nieco trudności laikowi, jednak jeśli zastosujesz się do poniżej opisanych zasad, uzyskany rozkład rezonansów zagwarantuje wysokiej jakości wrażenia audio.
- Usuń wszystkie przeszkody. Jeżeli już zaprząta Ci głowę myśl, jak rozmieścić głośniki 5.1; jak ustawić je, aby uzyskany efekt był muzyką dla Twoich uszu, najpierw usuń wszystkie przeszkody na linii pomiędzy sprzętem a miejscem odsłuchowym. Nic nie powinno stać na ich drodze, ponieważ, jak wspomniano wyżej, wszystkie przedmioty znajdujące się przed falą przenoszącą dźwięk spowodują jej zniekształcenie.
- Na wysokości Twoich uszu. Ustawienie głośników w kinie domowym to nie tylko umieszczenie ich w określonym miejscu pomieszczenia, ale też na odpowiedniej wysokości. Najlepszy efekt uzyskasz, lokalizując urządzenia na tym samym poziomie, na którym znajdują się uszy widza. Dzięki temu dźwięk będzie perfekcyjnie docierał do oglądającego. Dlatego, jeżeli masz taką możliwość, zamontuj sprzęty grające na ścianie lub stojakach w wyżej opisany sposób.
Jak rozmieścić głośniki kina domowego?
Aby osiągnąć najlepszy rezultat dźwiękowy, umieść wszystkie urządzenia tak, jak były ustawione mikrofony lub monitory kontrolne podczas zgrywania ścieżki dźwiękowej filmu. Skorzystaj z poniższych wytycznych, aby rozmieszczenie głośników kina domowego było perfekcyjne.
Jak rozstawić kino domowe – metoda nr 1
Na początek wyobraź sobie tarczę zegara na podłodze pomieszczenia, którego centrum jest dokładnie miejsce odsłuchowe – czyli to, w jakim będą znajdować się widzowie Twojego kina domowego. Ustawienie głośników w odniesieniu do wspomnianej tarczy wygląda następująco:
- głośnik centralny na godzinie dwunastej (czyli naprzeciwko widza),
- dwa przednie głośniki na godzinach: jedenastej oraz pierwszej,
- kanały efektowe (surroundowe) na godzinach: ósmej oraz czwartej.
Kolejny krok do idealnego rozstawu głośników kina domowego 5.1 stanowi precyzyjne określenie ich kierunku oraz zwrotu. Choć sporo zależy od rodzaju posiadanych głośników, dla większości modeli poniższe instrukcje powinny prowadzić do uzyskania odpowiedniego efektu. Głośnik centralny postaw tak, aby był skierowany frontem do widza. Przednie powinny być skręcone tak, aby osie głośników przecinały się w odległości ok. 30-80 cm za miejscem odsłuchowym. Osie tylnych powinny być przecięte w tym samym punkcie.
Rozmieszczenia kina domowego w salonie – metoda nr 2
Druga metoda jest dużo bardziej precyzyjna od pierwszej, a wbrew pozorom nie wymaga drogich i skomplikowanych urządzeń. By dowiedzieć się, jak rozmieścić kino domowe, wystarczą dwa odcinki sznurka lub grubej nici mające długość czterokrotnej odległości między głośnikiem centralnym a miejscem odsłuchowym. Choć brzmi to nieco dziwnie, dzięki temu sposobowi uzyskasz jeszcze lepsze efekty.
Pierwszy ze sznurków zawiąż tak, aby powstał z niego trójkąt równoboczny o bokach odpowiadających odległości od głównego urządzenia do widza. Wierzchołki zaznacz za pomocą flamastra lub zawiąż tam supełki. W jednym z boków zaznacz jego środek. Z drugiego kawałka także utwórz trójkąt, jednak o ile dwa boki mają mieć takie same długości jak w przypadku poprzedniego sznurka, trzeci ma wynosić odległość między głośnikiem centralnym a miejscem odsłuchowym pomnożoną przez 1,414. Po tym przygotowaniu zacznij ustalać rozmieszczenie kina domowego.
Za pomocą stworzonego trójkąta równobocznego wyznacz jego wierzchołkami miejsce odsłuchu oraz pozycje przednich głośników. Sznurek musi być napięty, więc skorzystaj z pomocy drugiej osoby. Następnie, używając drugiego kawałka, wyznacz lokalizację głośników efektowych. Równe ze sobą boki powinny odchodzić od miejsca odsłuchowego w stronę przedniego oraz tylnego głośnika tak, aby utworzyły kąt prosty. Wykonaj tę procedurę dwa razy, aby ustalić umiejscowienie głośnika i z lewej, i z prawej strony. Dzięki zastosowaniu tej metody ustawienie głośników w kinie domowym będzie optymalne i zapewni idealne wrażenia.
Komentarze (0)