Jak skonfigurować modem? Konfiguracja modemu krok po kroku
Spis treści:
Modem to urządzenie, które służy do modulacji oraz demodulacji sygnałów. Dzięki niemu Twój komputer jest w stanie odbierać analogowy sygnał, dostarczany przez przewód internetowy (np. Ethernet), co zapewnia Ci dostęp do globalnej sieci. Modem może również służyć do konwertowania sygnału cyfrowego na fale akustyczne, co pozwala Ci np. odtwarzać muzykę. Jest to zatem narzędzie-medium, dzięki któremu możliwa jest transmisja danych.
Jak poprawnie skonfigurować modem?
Modemy dzielimy na wewnętrzne (wbudowane wewnątrz urządzenia elektronicznego) oraz zewnętrzne, które funkcjonują często jako urządzenia peryferyjne dla komputerów. Najpopularniejszym współcześnie urządzeniem tego typu jest modem internetowy. Ze względu na to, że oryginalnie sygnał sieciowy jest analogowy, urządzenia typu PC potrzebują przetworzyć go na informację cyfrową. To właśnie zapewnia to narzędzie.
Poprawna instalacja modemu jest niezbędna do tego, by móc korzystać z Internetu. Wbrew powszechnej opinii, nie jest to wcale tak trudne zadanie i nie wymaga pomocy specjalisty. Jednym z rodzajów konwertorów, jest modem USB (np. modem GSM lub modem 4G). To dzięki temu urządzeniu możesz zapewnić sobie dostęp do Internetu niemalże w każdym miejscu na ziemi. Wewnątrz narzędzia należy umiejscowić kartę SIM, po czym można umieścić narzędzie w porcie USB.
Konfiguracja modemu w laptopie (w przypadku większości urządzeń) powinna przebiegać następująco: wpierw podłączasz mobilny modem do komputera i czekaj, aż urządzenie wykryje akcesorium. Następnie następuje automatyczna konfiguracja modemu. Windows 10 wyświetla w tym momencie komunikat o nowym akcesorium, po czym instaluje odpowiedni sterownik. Na pulpicie powinna pojawić się ikona z nazwą urządzenia, w którą należy kliknąć. Po wyświetleniu nowego okna konieczne jest podanie numeru PIN. Kiedy już to zrobisz, przejdź do ustawień i wybierz opcję „nowy profil”. Potem uzupełnił puste pola zgodnie z zaleceniami producenta.
Polecane modemy
Na co zwrócić uwagę przy konfiguracji modemu?
Ważne jest to, jaki rodzaj urządzenia posiadasz lub planujesz kupić. Konfiguracja modemu WiFi znacznie różni się od instalacji urządzenia takiego jak modem na kartę sim, które podłącza się bezpośrednio do portu USB. Tego rodzaju akcesorium zazwyczaj wyposażone jest również w router, który pozwala na bezprzewodowe połączenie z Internetem. Jest to optymalne rozwiązanie dla tych, którzy posiadają w domu wiele urządzeń elektronicznych obsługujących WiFi (np. smartfony, tablety, nowsze modele odbiorników TV).
W przypadku modemów WiFi wyposażonych dodatkowo w router konfiguracja jest nieco bardziej skomplikowana, jednak wciąż wykonalna dla przeciętnego użytkownika. Na początku należy podłączyć urządzenie do zasilania. Kolejnym krokiem jest włączenie modemu i jego reset (w wielu urządzeniach należy przytrzymać przycisk przez ok. 10 sekund). Kolejną czynnością jest podłączenie kabla sieciowego (RJ-45) do głównego portu WLAN. Jeżeli chcesz mieć gwarancję szybkiej i stabilnej transmisji danych, zaleca się podpięcie kolejnego przewodu do routera, który tym razem należy połączyć z komputerem.
Po wykonaniu tych czynności należy otworzyć przeglądarkę internetową na Twoim urządzeniu elektronicznym. Instalacja sterowników przebiega zależnie od oprogramowania, w które wyposażył urządzenie producent. Zwykle proces wygląda podobnie — polega głównie na ustaleniu nazwy sieci, detekcji transferu, ustaleniu hasła oraz nazwy użytkownika. Po tej konfiguracji zyskujesz dostęp do Internetu.
Co można zmienić w ustawieniach modemu?
Niekiedy zdarza się, że hasło do modemu wyposażonego w router zostało zgubione lub zapomniane. Być może chcesz je zmienić, ponieważ aktualne zabezpieczenie jest zbyt łatwe do rozszyfrowania, a chcesz mieć pewność, że obce osoby nie będą korzystały z Twojego łącza. W tym przypadku możesz skorzystać z opcji powrotu do ustawień fabrycznych. W większości tego rodzaju urządzeń proces wygląda bardzo podobnie.
W pierwszej kolejności należy znaleźć przycisk służący do restartu modemu. Zazwyczaj jest umiejscowiony z tyłu, zaraz obok portów WLAN oraz wejścia zasilającego. Bardzo często producenci (by zmniejszyć prawdopodobieństwo przypadkowego restartu) montują go w taki sposób, by wciśnięcie przycisku było możliwie jedynie za pomocą cienkiego przedmiotu o zaostrzonej końcówce (można posłużyć się szpilką lub pinezką). Następnie należy odczekać od 10 do 20 sekund. Po wykonaniu tego procesu urządzenie powróci do hasła fabrycznego.
Kolejną przydatną opcją jest możliwość ograniczenia przepustowości. Dzięki temu Twój modem może ustalić limitu poboru transmisji dla poszczególnych urządzeń elektronicznych. Jest to niezwykle przydatna funkcja w przypadku, gdy zależy Ci na nieprzekroczeniu limitu, który ustanawia Twój dostawca Internetu. Urządzenia takie jak smartfon lub tablet w wielu przypadkach nie potrzebują wykorzystywać całkowitej prędkości, którą udostępnia łącze.
Zastanawiasz się, jak skonfigurować modem TP link, byś mógł skorzystać z tej funkcji? Po zalogowaniu się do modemu poprzez przeglądarkę (wskazówka — w przypadku większości urządzeń tego producenta nazwa użytkownika brzmi „admin”, a fabrycznie ustalone hasło znajdziesz na urządzeniu) w interfejsie panelu znaleźć musisz odpowiednią rubrykę, zatytułowaną „Bandwitch control”. Kiedy na ekranie wyświetli się rejestr urządzeń, możesz ustalić limity prędkości dla każdego z nich. Proces w przypadku poszczególnych modemów może się różnić, dlatego warto również zajrzeć do instrukcji.
O czym jeszcze należy pamiętać przy konfiguracji modemu?
Przy konfiguracji modemu w większości przypadków niezbędne jest podanie adresu IP. To właśnie ten numer wpisujemy w przeglądarce, żeby móc dotrzeć do panelu, który umożliwi nam wejście do ustawień urządzenia. Zazwyczaj umiejscowiony jest on na etykiecie, która często znajduje się na dolnej części modemu. Jeśli nie znalazłeś go w tym miejscu, warto poszukać go w dokumentach dołączonych do akcesorium.
Jeżeli zastanawiasz się, jak skonfigurować modem Huawei, odpowiedź nie jest znacząco inna niż w przypadku urządzeń pozostałych producentów. Proces, który został opisany powyżej, zazwyczaj stanowi schemat sprawdzający się w przypadku urządzeń prawie każdej marki, która produkuje modemy, wyposażone w funkcje routingu. W przypadku urządzeń podłączanych do komputera przez port USB, jak modemy LTE, warto dodatkowo wspomnieć o możliwości nabycia dodatkowej anteny zewnętrznej, która znacznie poprawia zasięg.
Na rynku również dostępny jest modem ZTE, który poza możliwością transmisji Internetu, zapewnia również możliwość wykorzystania go jako źródło przenośnej pamięci. Na koniec warto przypomnieć, że przed konfiguracją jakiegokolwiek rodzaju modemu, musisz zapoznać się z wymaganiami sprzętowymi urządzenia i upewnić się, czy Twój sprzęt je spełnia. Po konfiguracji zalecane jest również ponowne uruchomienie komputera.
Komentarze (0)