Zdążysz przed pierwszą gwiazdką!

Gwarancja dostawy przed Świętami!

Więcej informacji

Jak skonfigurować multiroom? Jaki sprzęt audio do systemu multiroom wybrać?

| 0 Komentarzy
Zestaw multiroom pozwala cieszyć się ulubioną muzyką w całym domu. Jak działa multiroom? Jaki sprzęt wybrać?

Bezprzewodowy system multiroom zapewni wygodny dostęp do ulubionej muzyki w całym domu. Przechodząc pomiędzy różnymi pomieszczeniami, można będzie zarządzać dźwiękiem tak, by był odtwarzany tam, gdzie aktualnie przebywają domownicy, a wszystko to bezprzewodowo i wygodnie. Jaki sprzęt grający do domu wybrać? Czy warto skorzystać z systemu multiroom?

Konfiguracja i rozbudowa systemu multiroom

Sprzęt audio w domu można użytkować lokalnie i klasycznie uruchamiać jego elementy albo zaplanować całą instalację audio, którą można będzie sterować np. przy pomocy smartfona. Multiroom to cały system audio do domu, na który składają się liczne głośniki, wzmacniacze i jednostka centralna. Funkcję jednostki centralnej może pełnić zarówno dedykowane urządzenie, jak również głośnik multiroom albo kino domowe, które obsługuje system multiroom.

Szczególnie godne polecenia są rozwiązania bezprzewodowe, które pracują w oparciu o sieć WiFi lub Bluetooth. Dzięki łączności bezprzewodowej można zarządzać całym systemem i odtwarzać muzykę na dowolnych głośnikach z poziomu jednego urządzenia sterującego – np. smartfona.

Zaletą bezprzewodowego multiroom audio w domu jest fakt, że instalację tego rodzaju można będzie dowolnie modyfikować i rozbudowywać. Jeśli zechcemy, głośniki można przestawiać, przenosić do innych pomieszczeń bez obawy o konieczność doprowadzania do nich dodatkowej instalacji.

Bezprzewodowe audio do domu

Ogromną zaletą bezprzewodowego systemu multiroom jest brak konieczności sięgania po zaawansowane urządzenia sterujące systemem. Najczęściej wystarczy smartfon lub tablet i odpowiednia aplikacja – zazwyczaj jest ona darmowa. Nie trzeba nawet dysponować potężną biblioteką audio, by słuchać najnowszych kawałków. Do dyspozycji użytkownika jest przecież Spotify, Tidal, Deezer i inne platformy streamingowe. Można użytkować je właśnie w obrębie systemu multiroom i sterować nimi bezprzewodowo z poziomu urządzenia mobilnego.

Polecane kolumny i głośniki

Sprzęt grający do domu sterowany głosem

Jeśli zechcesz, sprzęt grający do domu możesz obsługiwać za pośrednictwem asystentów głosowych. Systemy multiroom są z nimi kompatybilne. Korzystać można z asystentów takich, jak Alexa od Amazon, Asystenta Google, Siri od Apple. Co ważne, sprzęt muzyczny do domu, który oferuje funkcjonalność multiroom, może być kompatybilny z wieloma asystentami głosowymi, co tylko ułatwia dobór optymalnych rozwiązań.

Czy urządzenia różnych producentów mogą pracować w jednym systemie multiroom?

Zastanawiając się nad tym, jaki sprzęt muzyczny do domu wybrać, kupujący mają wątpliwości, czy trzeba sięgać wyłącznie po rozwiązania jednej marki. Okazuje się, że niekoniecznie, ale jednak kompatybilność urządzeń jest kwestią priorytetową podczas zakupów.

Najwygodniejszą opcją jest więc dobór urządzeń jednej marki, które będą kompatybilne z konkretnym systemem – np. z systemem multiroom Yamaha i z aplikacją do jego obsługi MusicCast. Jeśli użytkownik chce stworzyć 2 niezależne strefy, które nie będą ze sobą współpracowały, ale mogą być użytkowane całkiem niezależnie, może zastosować w jednym pomieszczeniu system Yamaha, a w innym np. marki Denon.

System DTS Play-Fi to wyjątek od reguły i sposób na korzystanie w jednym systemie z urządzeń różnych marek. System DTS Play-Fi jest wspierany przez większość producentów, którzy oferują sprzęt audio dla domu do rozwiązań typu multiroom. System ten gwarantuje dźwięk wysokiej jakości, a przy tym umożliwia połączenie w jeden system sprzętów różnych marek i ich obsługę z poziomu jednej aplikacji.

Jaki sprzęt audio do domu z systemem multiroom? Polecane modele

Zastanawiając się nad tym, jaki sprzęt audio do domu wybrać, warto zwrócić uwagę na kilka popularnych i godnych polecenia rozwiązań:

  • Głośnik multiroom Denon Heos 1 HS2 – pozwala na przesyłanie dźwięku przewodowo lub bezprzewodowo. Dysponuje opcją łączności przez WiFi oraz obsługuje komunikację za pośrednictwem sieci Bluetooth. Dysponuje również portem USB oraz wejściem jack 3,5 mm. Stanowi część systemu multiroom Heos, a dzięki temu będzie kompatybilny z pozostałymi urządzeniami z tej serii. Do obsługi systemu służy dedykowana aplikacja. Głośnik ten jest kompatybilny z topowymi platformami muzycznymi, jak Spotify, Tidal, Deezer i innymi oraz obsługuje najpopularniejsze formaty audio: WMA, MP3, AAC, WAV, ALAC i FLAC.
  • Głośnik multiroom Denon Heos 3 HS2 – kolejna propozycja marki Denon, która może współtworzyć system multiroom Heos. Głośnik ten obsługuje te same serwisy muzyczne i te same formaty audio. Zasadniczą różnicą jest design urządzenia, a także fakt, że ten model wyposażono w 2-kanałowy wzmacniacz mocy. Głośnik można ustawić w pionie lub poziomie. Głośnik multiroom Yamaha MusicCast 20 – alternatywą dla systemu Heos marki Denon może być multiroom od Yamaha. Ten model głośnika jest kompatybilny z systemem i aplikacją MusicCast. Ma moc 40 W, oferuje łączność przez Bluetooth, AirPlay lub WiFi.
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:04
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.