Jak skuć tynk samemu? Kiedy to jest konieczne?

| 0 Komentarzy
Odnowienie szczególnie zniszczonych ścian często wiąże się z kuciem tynku. Czy zawsze jest to konieczne?

W jaki sposób powinniśmy się do tego zabrać? Odpowiedzi na te pytania prezentujemy w poniższym tekście. Zanim jednak przejdziemy do przedstawienia dokładnego opisu usuwania tynku w różnych sytuacjach, warto zastanowić się, czy jest to w ogóle konieczne. Czasem bowiem bywa tak, że tynk nadal dobrze trzyma się ścian, nam natomiast przeszkadza wyłącznie sam wygląd ściany. W takim przypadku lepszym wyborem okaże się zwykłe zaszpachlowanie ściany i jej odpowiednie wygładzenie.

Tego typu czynności pozwolą nam nałożenie nowej farby, montaż specjalnych płyt gipsowo-kartonowych lub przyklejenie tapet. Ściana zyska zupełnie nowy wygląd, a my zaoszczędzimy czas i pieniądze.

Często niepotrzebne jest także skuwanie tynku z nierównych lub zniszczonych ścian. Mowa oczywiście o sytuacjach, w których wszelkie nierówności nie wpływają na przyczepność tynku. Możemy je naprawić przy wykorzystaniu gładzi. Skorzystać można także ze specjalnych suchych tynków, które wykonywane są ze wspomnianych już płyt gipsowo-kartonowych. Ich użycie zalecane jest w przypadku sporych nierówności.

Nadawanie wnętrzu industrialnego charakteru

Bardzo często powodem, dla którego chcemy skuć tynk jest odsłonięcie surowej cegły, która zdecydowanie ożywia wnętrza, nadając im specyficznego, industrialnego charakteru. Usunięcie tynku w takim przypadku nie jest jednak zadaniem łatwym.

Musimy bowiem uważać, aby nie uszkodzić samej cegły. Dlatego też użycie młota udarowego lub młotowiertarki wydaje się być niemożliwe. Musielibyśmy posiadać specjalistyczne umiejętności i spore doświadczenie w obsługę tego rodzaju urządzeń, by wykonać wszystko w sposób precyzyjny. Jedynym rozwiązaniem wydaje się być więc kucie ręczne, które, rzecz jasna, okaże się bardzo czasochłonne. Gdy uda nam się usunąć tynk, będziemy musieli jeszcze oczyścić ściany z pozostałości zaprawy.

Jak więc widać, takie działanie wymaga od nas poświęcenia nie tylko sporej ilości czasu, ale i energii. Końcowy efekt może natomiast nie przypaść nam do gustu. Dlaczego? Wiele zależy bowiem od tego, w jaki sposób murowane były ściany. Jeżeli fachowcy wykonali to niedbale, cegły będą nierówne, co oczywiście wpłynie na estetykę całej ściany. Jeżeli więc nie chcemy ryzykować, możemy ograniczyć się do wykorzystania płytek klinkierowych, które imitują cegłę. Wystarczy je położyć na już istniejącym tynku.

Skuwanie tynku, który przestaje się trzymać ściany

Nieco inaczej wygląda jednak sytuacja, kiedy to tynk pęka, odpada od ściany lub jest zawilgocony. Zwykłe szpachlowanie nie pomoże, dlatego konieczne okaże się jego usunięcie. Jeśli tynk na pierwszy rzut oka wydaje się być w porządku, warto przeprowadzić test przyczepności. W tym celu należy ostukiwać jego powierzchnię młotkiem. Jeżeli usłyszymy „pusty” dźwięk, oznaczać to będzie, że tynk jest odspojony, dlatego musi zostać wymieniony.

Sprawdzić w ten sposób należy całą ścianę. Jeśli bowiem do odspojenia doszło jedynie w kilku miejscach, nasza praca ograniczy się wyłącznie do tych obszarów. Jednak w sytuacji, gdy będzie ich więcej, tynk należy usunąć z powierzchni całej ściany.

Co zrobić przed skuciem tynku?

Zlokalizowaliśmy miejsce, w którym znajduje się mało stabilny bądź nieestetycznie wyglądający i podjęliśmy decyzję o kuciu – co teraz? Konieczne jest przeprowadzenie czynności przygotowawczych, związanych z zabezpieczeniem pokoju, w którym będzie wykonywane kucie.

W pierwszej kolejności powinniśmy wynieść wszystko, co się tylko da. Podczas usuwania tynku powstawać będzie mnóstwo pyłu, który następnie osiądzie na wszystkich elementach wyposażenia naszego domu lub mieszkania. Ciężkie meble, okna i wszystkie przedmioty, których nie będziemy mogli wynieść należy następnie przykryć specjalną folią ochronną. Oczywiście nie zapomnijmy o jej przyklejeniu taśmą.

W co powinniśmy się jeszcze zaopatrzyć?

  • Kontener – skuty tynk nie może zostać przez nas wyrzucony do kosza na śmieci, zabraniają tego obecnie obowiązujące przepisy. Sprawia to, że musimy zamówić specjalny kontener, w którym znajdzie się zużyty materiał.
  • Maskę przeciwpyłową i okulary ochronne – zabezpieczą nas przed wpływem wspomnianego już pyłu.
  • Rękawiczki robocze.
  • Odzież – musi dobrze przylegać do ciała. W przeciwnym wypadku możemy utrudnić nam pracę.
  • Buty robocze.

Ręczne skuwanie tynku

Opis procesu usuwania starego tynku rozpoczynamy od metody ręcznej, polegającej na wykorzystaniu przecinaka i młotka. Okaże się ona skuteczna wyłącznie wtedy, gdy tynk słabo trzyma się powierzchni ściany. Inaczej taka praca może okazać się niezwykle czasochłonna i męcząca.

Co ważne, cały proces rozpoczynamy od środka ściany. Następnie zaś stopniowo przechodzimy do narożników. W ten sposób łatwo usuniemy duże kawałki tynku. Przecinak powinniśmy trzymać równolegle do ściany stojąc do niej bokiem. W ten sposób nasze ruchy będą płynne i nie będziemy musieli co chwila zmieniać pozycji. Jeżeli jakiś fragment tynku okaże się szczególnie trudny do usunięcia, warto zwilżyć go wodą i odczekać kilka minut. Po tym czasie powinien łatwo odejść od ściany. 

Mechaniczne skuwanie tynku

Metoda ręczna na dużej powierzchni lub w sytuacji, gdy tynk dobrze trzyma się ściany, będzie kosztować nas sporo czasu i energii, dlatego warto skorzystać wtedy ze specjalnych elektronarzędzi. Mowa tu między innymi o młocie udarowym, młotowiertarce, specjalnej szlifierce do betonu oraz frezarce do tynków.

Niezależnie od wybranego urządzenia, powinniśmy pracować bardzo ostrożnie, tak aby nie uszkodzić ściany. Jeżeli czujemy, że nie poradzimy sobie z precyzyjnym kuciem, skorzystajmy z możliwości frezarki. Pozwala ona bowiem na zdefiniowanie głębokości kucia, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że niczego nie zepsujemy.

Działania po skuciu tynku

Związane są one przede wszystkim z dokładnym umyciem „gołej” ściany. Najlepiej w tym celu skorzystać ze specjalnych szczotek drucianych. Na tak przygotowaną ścianę możemy następnie nałożyć nowy tynk.

Jak widać, cały proces skuwania nie jest specjalnie skomplikowany. Wymaga jedynie odpowiednich przygotowań i użycia specjalnych narzędzi. Zawsze warto również zastanowić się nad tym, czy skuwanie tynku z wybranej ściany na pewno jest konieczne. Odpowiednia analiza podłoża w wielu sytuacjach pozwoli nam bowiem zaoszczędzić sporo czasu, energii i pieniędzy.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 03:50
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.