Jak skutecznie wyczyścić pralkę? Poznaj sprawdzone sposoby

| 0 Komentarzy
Chcesz dbać o czystość w domu? Sprawdź, czym najlepiej wyczyścić pralkę, by przedłużyć jej żywotność.

Zastanawiasz się jak często powinieneś czyścić pralkę, jakich środków użyć? Przeczytaj nasz artykuł, który podpowie Ci jak to robić.

Polecane pralki

Kiedy czyszczenie pralki jest konieczne?

Czyszczenie sprzętu AGD jest konieczne, aby działał on dobrze i długo. O domowe urządzenia służące do prania także należy dbać. Gdy zauważysz smugi na ubraniach lub poczujesz brzydki zapach z pralki, zareaguj od razu. Jeśli w środku dochodzi do nadmiernego osadzania kamienia oraz gromadzenia wilgoci, to nie dość, że są to sprzyjające warunki do rozwoju bakterii i innych drobnoustrojów, to jeszcze sprawa może się zakończyć poważną awarią.

Regularne czyszczenie pralki – jak często należy czyścić pralkę?

Jak dbać o pralkę ładowaną od przodu lub pralkę ładowaną od góry? Warto przeprowadzić raz na miesiąc solidny przegląd urządzenia – sprawdzić stan rur oraz odpływ, a także regularnie czyścić sprzęt. Filtr należy myć pod bieżącą wodą po kilku praniach, po każdym praniu trzeba pilnować również, by zostawiać uchylone drzwiczki, tak, by uniknąć nadmiernego zawilgocenia. Jeśli Twoja pralka brudzi ubrania, albo wydobywa się z niej nieprzyjemny zapach, to znak, że trzeba wyczyścić bęben.

W niniejszym artykule prezentujemy kilka sprawdzonych sposobów na odświeżenie sprzętu AGD. Wśród nich znajdziesz zarówno metody domowe, np. czyszczenie pralki octem, jak i takie, które wykorzystują środki chemiczne. Wiedza na temat tego, czym wyczyścić pralkę oraz co zrobić, by skutecznie pozbyć się nieprzyjemnego zapachu, pozwoli zadbać o sprawność urządzenia i wydłużyć jego żywotność. Dzięki naszym poradom zminimalizujesz także ryzyko rozwoju w domu niebezpiecznych drobnoustrojów.

Polecane pralki

Domowe sposoby – jak wyczyścić pralkę octem i kwaskiem cytrynowym

Czym najlepiej wyczyścić pralkę? Zanim kupisz gotowy chemiczny preparat, polecamy metody domowe. Najlepszy ekologiczny środek do czyszczenia pralek to ocet. Płyn pozwala pozbyć się bakterii i wilgoci oraz zneutralizować nieprzyjemny zapach. Usuwa również osad z kamienia. Nic dziwnego, że ocet jest tak chętnie stosowany w polskich domach – nie tylko do czyszczenia wyposażenia łazienki, ale także w kuchni.

Jak umyć pralkę od środka za pomocą octu? Wlej niepełną szklankę płynu do pojemnika przeznaczonego na proszek i ustaw pełen cykl prania z wysoką temperaturą. Skuteczność czyszczenia możesz poprawić poprzez zmieszanie octu z sodą oczyszczoną lub dodanie kwasku cytrynowego. Jeśli kwaśny zapach Cię drażni, dolej także odrobinę ulubionego olejku eterycznego. Takie czyszczenie powinno się robić raz w miesiącu.

Inny skuteczny sposób na to, jak odświeżyć pralkę w środku to zastosowanie sody oczyszczonej. Co zrobić, by przeczyścić wnętrze? Nasyp pół szklanki proszku do pojemnika na detergenty i nastaw pełen cykl prania w temperaturze 90°C. Po zakończeniu programu pralka będzie pachnieć świeżo, ponieważ zlikwidowane zostaną wszystkie zanieczyszczenia, pleśń oraz grzyby. Zredukuje się także osad z kamienia – urządzenie już nie będzie brudzić ubrań.

Idealny domowy środek, który pomoże skutecznie zlikwidować zabrudzenia to również kwasek cytrynowy. Jak odkamienić pralkę z pomocą tego artykułu spożywczego? Wystarczy, że wsypiesz kilka saszetek do pojemnika na proszek i ustawisz długi program z wysoką temperaturą (90°C). Po zakończeniu prania nie zapomnij o tym, aby otworzyć szeroko drzwiczki urządzenia, tak, by wnętrze całkowicie przeschło. Jeśli chcesz pozbyć się kamienia z węża odpływowego, także możesz użyć kwasku.

Do czyszczenia brudnej pralki możesz użyć także mieszaniny kwasku cytrynowego i sody oczyszczonej. By ją przygotować, wymieszaj ze sobą proszki w proporcji 1:1 i wlej szklankę takiego roztworu do pojemnika na detergenty. Po nastawieniu najdłuższego programu w wysokiej temperaturze wnętrze urządzenia będzie lśnić czystością. Tak jak w innych sposobach, po zakończeniu prania pozostaw drzwiczki otwarte, aby w środku nie gromadziła się wilgoć.

Czyszczenie pralki środkami czyszczącymi

Czym odświeżyć pralkę, jeśli chodzi o gotowe środki chemiczne? Tabletkami do zmywarki. W tym celu wrzuć do pustego bębna urządzenia 2 sztuki i ustaw pełen cykl prania. Zasady są takie same, jak w przypadku sposobów domowych – wybierz najdłuższy program, w wysokiej temperaturze (90°C). Tabletkami do zmywarki usuną zabrudzenia, zabiją drobnoustroje i zlikwidują stęchły zapach wydobywający się z wnętrza.

Inny skuteczny środek to płyn do wybielania. Wybielacz należy wymieszać z ciepłą wodą w proporcji 1:1. Następnie zamocz w roztworze ścierkę i dokładnie wyczyść nią wszystkie wewnętrzne elementy. Jeśli nie masz pewności, które części da się wymontować, zajrzyj do instrukcji pralki – tam będzie wszystko rozpisane. W szczególności mycia wymagają takie sprzęty jak uszczelki wewnętrzne oraz kołnierz. Po wszystkim nastaw pusty program, by wypłukać pozostałości detergentu.

Czyszczenie bębna pralki i filtrów

Czym najlepiej wyczyścić pralkę w środku? Sprawdzą się zarówno wspomniane domowe metody, jak i specjalne substancje chemiczne do mycia pralki. Jeśli chcesz użyć detergentu, przeczytaj najpierw jego instrukcję. Większość artykułów wprowadzana jest do sprzętu poprzez pojemnik na proszek lub płyn do prania. Do prawidłowego działania wymagają prania na sucho w temperaturze wynoszącej minimum 60°C. Po zakończeniu programu znikną wszelkie zabrudzenia oraz pleśń i wnętrze urządzenia już nie będzie śmierdzieć.

Jak przeczyścić filtr w pralce? Element pompy odpływowej musisz najpierw zdemontować. Aby go wyjąć, podłóż pod urządzenie ścierkę i następnie otwórz klapkę, która jest zlokalizowana w dolnej części bębna. Nie przejmuj się, gdy ze środka wycieknie woda, to normalne. Wylej nadmiar cieczy do miski i następnie wypłucz filtr pod bieżącą wodą lub w płynie do czyszczenia pralek. Wyczyść komorę, w której osadzony był podzespół, poczekaj do wyschnięcia i zamontuj go z powrotem.

W najnowszych modelach, takich jak np. pralka Beko, spotkasz różnego rodzaju programy, które wspomagają pielęgnację sprzętu. Dobrym przykładem jest Beko Self Clean, czyli funkcja samodzielnego czyszczenia wnętrza – bębna, rur odpływowych oraz pojemników na detergenty. Cały proces trwa około godziny, zalecamy, by przeprowadzać go co około 40 cykli – dzięki temu poprawi się skuteczność urządzenia, znacznie wydłużona zostanie także jego żywotność.

Pralki wysokiej klasy posiadają także automatyczny system kontroli zużycia wody i detergentów, który czuwa nad tym, by pranie było skuteczne i zapobiega nadmiernemu osadzaniu nieczystości oraz pozostałości po detergentach. Ciekawym rozwiązaniem jest również funkcja Eco Bubble. Program aktywnych bąbelków działa tak samo dobrze zarówno w wysokich, jak i w niskich temperaturach. Z jego pomocą można zlikwidować nieprzyjemny zapach wydobywający się z pralki.

System Eco Bubble, nie dość, że wspomaga w pielęgnacji urządzenia, to jeszcze jest bardzo ekologiczny. Aktywna piana zwiększa zawartość tlenu w wodzie, dzięki czemu woda po praniu, która trafia do ścieków, posiada skład przyjazny dla naturalnego środowiska. Eco Bubble wiąże się także z dużymi oszczędnościami – podczas czyszczenia pralka zużywa bowiem mniej wody oraz prądu niż klasyczne urządzenia.

Inne ciekawe rozwiązanie, jakie można spotkać w pralkach Beko to tryb pupil. Funkcja polega na wielokrotnym płukaniu, podgrzewaniu i odwirowywaniu prania, tak, by zlikwidować z ubrań pozostałości po sierści. Czyszczenie z psich lub kocich włosów wspomoże także dodanie do prania chusteczki nawilżanej. To znana sztuczka, która pozwala skutecznie pozbyć się kłaczków i nitek, a z pewnością każdy właściciel czworonoga wie, jak trudno pozbyć się sierści swojego milusińskiego.

Jak odkamienić pralkę?

Dla poprawnego działania urządzenia warto także zmiękczać wodę i regularnie likwidować powstały we wnętrzu osad z kamienia. Jak odkamienić pralkę? W tym celu można skorzystać ze wspomnianych domowych sposobów, np. prania na sucho z sodą oczyszczoną. Dostępne są też gotowe środki do czyszczenia – profesjonalne odkamieniacze. Płyn nie należy do tanich, ale jest bardzo wydajny – używaj go samodzielnie oraz w formie dodatku do prania. Takie rozwiązanie nie tylko przedłuża żywotność pralki, ale i zmniejsza zużycie prądu.

Udostępnij
5,0
4 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 05:27
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.