Jak sprawdzi się tablet graficzny do lekcji matematyki?

| 0 Komentarzy
Sprawdź, dlaczego wykorzystanie tabletu graficznego podczas nauki treści matematycznych to dobry pomysł.

Tablety graficzne budzą obecnie coraz większe zainteresowanie – chętnie sięgają po nie architekci, graficy oraz fotografowie. Niewiele osób jednak wie, że tego typu sprzęty bywają niezwykle pomocne podczas nauki matematyki, zwłaszcza w sytuacji, gdy zajęcia są realizowane w formie zdalnej i nauczyciel nie ma bezpośredniego kontaktu ze swoim wychowankiem. Pozostaje pytanie: jakie urządzenie dla dziecka kupić, by ułatwić mu przyswajanie geometrii czy algebry?

Polecane tablety graficzne

Dobry tablet graficzny do nauki matematyki – jaki wybrać?

Na rynku znajdziesz dwa główne rodzaje opisywanych produktów – klasyczny tablet graficzny oraz interaktywny panel piórkowy z wyświetlaczem LCD. Na pierwsze z przywołanych akcesoriów składa się podkładka z powierzchnią do rysowania, specjalny wskaźnik zwany rysikiem (najczęściej przyjmuje postać długopisu) oraz przyciski odpowiadające lewemu i prawemu klawiszowi myszki. Gadżet jest połączony z ekranem komputera – w rezultacie wszystkie ruchy wykonywane przez użytkownika w przestrzeni roboczej są niemal od razu widoczne na monitorze. Odwzorowaniu ulegają wszelkie linie i kształty, z uwzględnieniem siły nacisku oraz stopnia nachylenia pena.

Z kolei drugi z zaprezentowanych gadżetów – sprzęt interaktywny – stanowi bardziej rozbudowane narzędzie – łączy funkcje klasycznego tabletu graficznego z ekranem dotykowym. Posiada własny, ciekłokrystaliczny wyświetlacz, dzięki czemu efekty pracy można zobaczyć od razu po jej zakończeniu, bez konieczności korzystania z żadnych jednostek zewnętrznych (tak jak podczas rysowania na zwykłej kartce papieru).

Wybierając model dla początkujących uczniów, którzy nigdy wcześniej nie używali przedstawionych urządzeń do nauki, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii technicznych, między innymi:

  • rozmiar urządzenia – optymalnym rozwiązaniem będzie gadżet formatu A4 (na przykład tablet graficzny Wacom). Dobrze mieści się w dłoni, a jednocześnie zapewnia dużą powierzchnię roboczą do matematycznych ćwiczeń. Świetnie współpracuje zarówno z laptopami o przekątnej kilkunastu cali, jak i z większymi monitorami, zapewniając duży komfort w trakcie wykonywania, nawet dość precyzyjnych operacji;
  • dokładność rysika – im mniejszą wartość przyjmuje wspomniany parametr, tym precyzyjniej działa dany wskaźnik. Zakłada się, że nie powinna ona przekraczać 0,5 mm;
  • wysokość odczytu – informuje o tym, na jaką odległość trzeba zbliżyć pen do powierzchni roboczej, by urządzenie zarejestrowało ruch i przyniosło go na monitor. Zwykle wynosi ona od 9 do 10 milimetrów;
  • liczba poziomów nacisku – decyduje o dokładności odwzorowania siły używanej do obsługi rysika;
  • próbkowanie – określa prędkość odczytu ruchów pena. Obecnie swego rodzaju standardem jest 200 pps (punktów na sekundę);
  • cena – oscyluje w granicach od kilkudziesięciu do kilku tysięcy złotych. Pamiętaj jednak, że dobry sprzęt wcale nie musisz drogo kosztować. Już stosunkowo tanie akcesoria do 100 zł mają bardzo dobre parametry (na przykład tablet graficzny Natec);
  • marka – inwestuj w urządzenia wyprodukowane przez znane, renomowane firmy, dysponujące dużym doświadczeniem (m.in. tablet graficzny Huion). Zwracaj uwagę na opinie klientów dotyczące danego sprzętu oraz jego pozycję w rankingach sprzedaży.

Jakie są zalety nauki matematyki z tabletu graficznego?

Wykorzystanie narzędzi multimedialnych podczas lekcji matematyki bądź jakiegokolwiek innego przedmiotu podnosi poziom zaangażowania ucznia, a w konsekwencji zwiększa skuteczność przyswajania przekazywanych treści. Pozwala młodemu człowiekowi rozwinąć skrzydła wyobraźni i lepiej zapamiętać specjalistyczne definicje i reguły oraz wszystkie wykonywane działania czy operacje. Jednocześnie sprawia, że zdobywanie nowych umiejętności staje się przyjemnością i przestaje przywodzić na myśl negatywne skojarzenia związane z wielogodzinnym siedzeniem nad książką z długopisem bądź ołówkiem w ręku.

Tablet graficzny ułatwia precyzyjne tworzenie grafik, szkiców, wykresów oraz brył geometrycznych na monitorze. Wykazuje przy tym dużo większą skuteczność i dokładność niż tradycyjna mysz komputerowa, a przy okazji nie obciąża zbyt mocno nadgarstków czy palców. Instalacja programów potrzebnych do obsługi sprzętu przebiega z reguły dość intuicyjnie i nie nastręcza trudności, nawet laikom nie obeznanym w informatycznej tematyce.

W jaki sposób uczyć się matematyki z tabletem graficznym?

Wystarczy podłączyć urządzenie do komputera (choć duża część modeli dostępnych obecnie na rynku posiada wbudowany moduł bluetooth, służący do bezprzewodowej komunikacji), uruchomić je i rozpocząć pracę. Za pośrednictwem tabletu można wykonywać najróżniejsze zadania matematyczne – począwszy od typowych działań z dziedziny algebry (dodawanie, mnożenie dzielenie, odejmowanie), a na bardziej skomplikowanych operacjach skończywszy (na przykład tworzenie trójwymiarowych brył geometrycznych czy wykresów). Rezultaty podejmowanych wysiłków widać od razu na ekranie, co stanowi też duże ułatwienie dla nauczyciela. Jest on w stanie na bieżąco kontrolować postępy swojego ucznia.

Naukę matematyki z użyciem tabletów graficznych wspomagają specjalne, dedykowane aplikacje, takie jak: GeoGebra (program do projektowania wykresów, figur 3D, itp.), Free Notes and Office Inc (cyfrowy notatnik) czy Quomo Flow Works (wirtualna tablica z funkcjami matematycznymi). Większość tego typu narzędzi jest bezpłatna, dzięki czemu korzystasz z nich do woli w każdej, stosownej chwili.

Który tablet graficzny wybrać do korepetycji matematyki?

Materiały potrzebne do przeprowadzenia lekcji można bez najmniejszego kłopotu przygotować za pośrednictwem klasycznego tabletu graficznego. Daje on większe pole do popisu niż tradycyjna myszka czy klawiatura. Jeśli jednak zależy Ci na mobilności, sięgnij po bardziej nowoczesny, interaktywny, ekranowy sprzęt wyposażony we wspomniany już ciekłokrystaliczny wyświetlacz o przekątnej kilkunastu bądź kilkudziesięciu cali.

Odpowiedni tablet graficzny dla nauczyciela matematyki – czyli jaki?

Przede wszystkim tablet dla nauczyciela powinien być wytworzony z wysokogatunkowych materiałów, wytrzymałych i odpornych na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych (np. wilgoć) oraz uszkodzenia mechaniczne (zarysowania, wgniecenia, pęknięcia, itp.). Dlatego nie warto sięgać po bardzo tanie modele wyprodukowane przez nieznane nikomu przedsiębiorstwa. Tego typu inwestycja, choć na pierwszy rzut oka dość atrakcyjna, na ogół okazuje się mało opłacalna w dłuższej perspektywie czasu.

Sprzęty pochodzące z niesprawdzonych źródeł cechuje zazwyczaj dość niska jakość – w efekcie często ulegają awariom i generują sporo dodatkowych kosztów, związanych chociażby z naprawą bądź wymianą uszkodzonych komponentów. Tablet graficzny dla nauczyciela musi być dokładny, czuły, lekki, trwały i przede wszystkim niezawodny. Na szczęście oferta sklepów jest bardzo różnorodna i nietrudno znaleźć produkt spełniający powyższe kryteria.

bulb-learn-more-section-icon

Pomysły na prezenty

Tablety graficzne dla dziecka

Udostępnij
5,0
4 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:54
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.