Udostępnij
Skomentuj

Jak sprawdzić, czy karta graficzna jest uszkodzona - doradzamy!

Nie wiesz, jak sprawdzić, czy karta graficzna jest uszkodzona? Masz podejrzenia, że doszło do poważnej awarii? W dzisiejszym artykule wyjaśnimy jak zdiagnozować problem i jak go rozwiązać. Sprawdź!

Uszkodzenia karty graficznej pojawiają się najczęściej na skutek przepięcia lub też przegrzania. Uszkodzona karta graficzna szybko daje o sobie znać i ciężko nie zauważyć problemu. W dzisiejszym artykule znajdziesz informacje o tym, jak szybko rozpoznać objawy uszkodzeń układu graficznego. Doradzimy również w kwestii tego, jakie kroki należy podjąć, aby karta znów zaczęła działać.

Polecane karty graficzne

Uszkodzona karta graficzna - objawy

Nietrudno się domyślić, że symptomem, który najczęściej kojarzony jest z uszkodzeniem karty graficznej, jest brak obrazu. Owszem, jest to jeden z objawów, ale może on również oznaczać problemy z innymi podzespołami. Inne objawy tego, że układ nie działa poprawnie to:

  • Występujące artefakty – są to niepoprawnie wyświetlane elementy. Artefaktami nazywamy linie, plamy, kropki czy kształty w miejscach, w których nie powinny one występować. Do tego zjawiska zalicza się również deformowanie wyświetlanych elementów;
  • BSOD – w tłumaczeniu na polski jest to „niebieski ekran śmierci”. Blue screen pojawia się nagle i doprowadza do ponownego uruchomienia urządzenia. Wcześniej dostrzec możemy komunikat o błędzie, który jest opatrzony odpowiednim kodem;
  • Nagłe zamykanie aplikacji lub restart komputera;
  • Przegrzewanie komputera;
  • Brak widoczności karty graficznej po wejściu w Menedżer Urządzeń.

Niekiedy o uszkodzeniu karty świadczą także dziwne dźwięki pochodzące z wnętrza obudowy komputera. Może to być pstrykanie, trzeszczenie czy piszczenie.

Jak sprawdzić, czy karta graficzna jest sprawna

Zastanawiasz się, jak sprawdzić, czy karta graficzna jest uszkodzona? Istnieje kilka metod, które Ci pomogą. Oto one:

  1. W pierwszym kroku powinniśmy sprawdzić połączenie układu graficznego z płytą główną. Czasami na skutek wibracji czy przypadkowego uderzenia, karta może się odpiąć ze slotu;
  2. Jeśli sygnał wciąż nie dociera, warto upewnić się, że wtyczki są odpowiednio dociśnięte w porcie HDMI, VGA czy DVI;
  3. Jeśli obraz się pojawia, ale wciąż nie masz pewności co do poprawnego działania układu graficznego, należy uruchomić komputer. Następnie trzeba sprawdzić, czy karta zostaje wykryta w Menedżerze Urządzeń oraz wpisać w Wierszu poleceń komendę „dxdiag.exe”;
  4. Zainstaluj i uruchom program do testowania kart graficznych. Często jest on dostarczany na płycie wraz z nową kartą.

Pewność może dawać również włożenie innej (oczywiście sprawnej) karty do portu w komputerze i sprawdzenie efektów tych działań.

Procedura POST

Power on Self-Test – jest to procedura, która polega na sprawdzeniu sprzętu przed załadowaniem systemu. Zanim jeszcze pliki systemowe zostaną załadowane, komputer przeprowadza szybki test diagnostyczny. Ocenie podlegają tutaj najważniejsze części komputera, w tym również karta graficzna. Przeprowadzenie tego testu również jest odpowiedzią na problem, jak sprawdzić, czy karta graficzna nie jest uszkodzona. Procedura POST odbywa się automatycznie. Wiele modeli komputerów, pojedynczym sygnałem dźwiękowym informuje o pomyślnym teście POST.

Uszkodzona karta graficzna - jak naprawić

Zdiagnozowanie uszkodzenia karty i wykonanie testów, to czynności, które możemy wykonać bez pomocy serwisantów. Samodzielna naprawa karty graficznej jest jednak trudna do wykonania. Za wykonanie takich czynności możemy się zabierać tylko wtedy, gdy posiadamy niezbędną wiedzę z zakresu elektroniki i IT. Warto dodać, że taka próba naprawiania urządzeń elektronicznych, bez posiadania kwalifikacji bywa wręcz zagrożeniem dla zdrowia.

Co więc należy zrobić, aby naprawić uszkodzoną kartę?

Jeśli uszkodzenie polega na awarii systemu chłodzenia, można samodzielnie wymienić poszczególne elementy. Natomiast w przypadku poważniejszych awarii warto poszukać sprawdzonego serwisu, który zajmie się naszym problemem. Należy mieć też na uwadze fakt, że próba naprawiania karty graficznej na własną rękę może się skończyć utratą gwarancji na ten sprzęt.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 01:25
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.