Jak sprawdzić, czy telefon jest kradziony? Dlaczego warto?

| 0 Komentarzy
Zanim kupisz telefon, upewnij się, że nie jest on kradziony. Sprawdź legalność i ciesz się swoim zakupem.

Telefon towarzyszy nam każdego dnia – w pracy, w domu czy w podróży. Powodem zakupu kolejnego modelu jest nie tylko zaprzestanie pracy poprzedniego, ale także chęć podążania za najnowszymi trendami i coraz lepszymi funkcjami. Wielu wybiera zakup urządzenia z drugiej ręki, co gwarantuje oszczędność pieniędzy. Jednak co zrobić i o czym pamiętać, żeby uchronić się przed nabyciem kradzionego telefonu?

Niezależnie od tego, czy chcesz kupić sprzęt od dalszego znajomego albo planujesz skorzystać z oferty komisu, zanim za niego zapłacisz, sprawdź, czy telefon nie jest kradziony. Nabycie takiego urządzenia wiąże się z nieprzyjemnymi konsekwencjami, dlatego zwróć uwagę na wiarygodność sprzedawcy. Sprawdzenie legalności telefonu to obowiązek każdego kupującego.

Jak sprawdzić, czy telefon jest kradziony?

Jak się okazuje, sprawdzenie, czy telefon komórkowy, lub smartfon nie jest kradziony, wcale nie jest takie trudne. Zyskanie tej pewności pozwoli Ci spać spokojnie i czerpać satysfakcję z urządzenia bez przykrych niespodzianek. W czasie transakcji i zakupu sprzętu od nieznanego sprzedawcy konieczne jest sprawdzenie numeru IMEI. Czym on jest?

Każda komórka posiada swój numer IMEI, składający się z 15 unikalnych znaków, dlatego niemożliwe pozostaje posiadanie jednakowego numeru przez dwa lub więcej urządzeń. Cyfry te zdradzają wiele informacji związanych ze smartfonem, jednak to nie koniec. Wykorzystując je, możesz zablokować skradziony telefon i w pewnym stopniu go namierzyć. 

Gdzie znajduje się numer IMEI? Odszukasz go na pudełku i pod baterią telefonu . W przypadku sprzętu z obudowami typu unibody numer ten znajduje się na tacce do karty SIM lub z tyłu urządzenia. Jeśli nie jesteś pewien, sprawdź numer liczby, wpisując kod *#06#. Na ekranie wyświetli się numer, jaki trzeba porównać z tym, pod baterią. Taki zabieg pokaże, czy były podejmowane próby wprowadzenia zmian w oprogramowaniu sprzętu po to, żeby zmienić IMEI.

Polecane smartfony

Jak uniknąć zakupu skradzionych telefonów? Baza IMEI

Niestety nie ma jednej ogólnej bazy telefonów skradzionych. W celu sprawdzenia legalności urządzenia posiłkuj się stronami internetowymi do tego przeznaczonymi, najlepiej kilkoma, żeby zwiększyć pewność. Jak sprawdzić po IMEI czy telefon nie jest kradziony? Po wpisaniu numeru IMEI w odpowiednie miejsce na wybranej stronie internetowej w przypadku kradzionego telefonu „wyskoczy” komunikat mówiący o zaginięciu lub przywłaszczeniu urządzenia. 

Strony, z których możesz skorzystać:

  • International Numering Plans,
  • IMEI Info, 
  • IMEIpro,
  • IMEIData.

Numery IMEI skradzionego telefonu i całą sytuację trzeba zgłosić na policję, wskazując na sprzedawcę łamiącego przepisy. Dzięki temu ochronisz inne osoby planujące zawrzeć z nim kolejne transakcje. Jeśli chcesz kupić sprzęt za pośrednictwem Internetu, poproś sprzedawcę o wysłanie zdjęcia numeru IMEI w celu skonfrontowania jego legalności.

Pamiętaj o tym, żeby zawsze sprawdzać, czy telefon jest kradziony. Numer IMEI wpisz na stronie internetowej, a informacje, które uzyskasz, porównaj z danymi udostępnionymi przez osobę sprzedającą. W przypadku iPhone'a cały ten proces został ułatwiony, ponieważ Apple posiada bazę z aktywnymi urządzeniami. Za jej pomocą sprawdzisz, czy sprzedawca mówi prawdę i upewnisz się, czy sprzęt jest rzeczywiście nowy. Jedyne, co trzeba zrobić, to wpisać do bazy numer seryjny z tylnej części smartfona i w ten sposób sprawdzić IMEI. Kradziony iPhone to dość popularny przypadek, dlatego podczas zakupu powinieneś być bardzo czujny.

Jak uniknąć kupna kradzionego telefonu?

Żeby zmniejszyć, a właściwie w pełni wyeliminować prawdopodobieństwo zakupu kradzionego telefonu, postaw na autoryzowane salony oraz sklepy z elektroniką oferujące tego rodzaju urządzenia. Wtedy na pewno nie będziesz musiał martwić się i zadawać pytanie o to, jak sprawdzić, czy telefon był kradziony. Myśląc nad sensem nabycia sprzętu z drugiej ręki, warto mieć świadomość konsekwencji posiadania smartfona, który ma już swojego właściciela. 

Kupując kradziony telefon, jednocześnie narażasz się na udział w przestępstwie. Policja może nie tylko odebrać urządzenie, ale także oskarżyć jego nabywcę o paserstwo. Kradzież tego rodzaju sprzętu jest przestępstwem podlegającym karze pozbawienia wolności, dlatego upewnij się, że interesujący Cię model pochodzi z legalnego źródła. 

Kradziony telefon to źródło problemów, jakie zostają ujawnione także podczas ewentualnej naprawy. Specjalistyczne serwisy odmówią przyjęcia urządzenia i zgłoszą sprawę na policję. Idąc dalej, przywłaszczony smartfon zostanie prędzej czy później zablokowany przez operatora na prośbę jego właściciela. Możliwości podpowiadających, jak sprawdzić, czy telefon nie jest kradziony, jest wiele, dlatego nie powinieneś ani przez chwilę zastanawiać się, czy rzeczywiście warto z nich skorzystać.

Kupując urządzenie od nieznajomego, z jednej strony wydajesz mniej, a z drugiej stajesz przed wyzwaniem dokładnego upewnienia się, z jakiego źródła pochodzi. Numer IMEI skradzionych telefonów da Ci jasną informację i utwierdzi w przekonaniu, że nie warto stawiać na niepewnych i oszukujących sprzedawców. Bezpieczną alternatywą jest skorzystanie z oferty sprawdzonych i bezpiecznych sklepów z elektroniką.

5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 22:12
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.