Jak sprawdzić zasilacz komputerowy?
Spis treści:
Zasilacz komputerowy to niezbędny komponent komputera. Dostarcza odpowiednią porcję energii do urządzenia, ale jeśli ulegnie awarii może nawet doprowadzić do uszkodzenia innych podzespołów, dlatego ważne jest, by wybrać go rozsądnie i nie używać, jeśli mamy podejrzenia, że jest wadliwy.
Polecane zasilacze komputerowe
Dlaczego przeprowadza się sprawdzanie zasilacza?
Zanim podłączymy zasilacz do komputera i uruchomimy urządzenie, należy mieć pewność, że jest to element sprawny i właściwie dobrany. O ile w przypadku, gdy mowa o nowym zasilaczu, raczej nie miewamy wątpliwości, co do jego sprawności, o tyle przy zasilaczach z drugiej ręki lub użytkowanych od dawna bywa inaczej. Sprawdzanie zasilacza warto wykonać, jeśli:
- Jest to zasilacz z drugiej ręki – na przykład z aukcji internetowej albo od znajomego, który przekazał nam stary, od dawna nieużywany zasilacz. W tej sytuacji podłączanie go od razu do komputera może być ryzykowne. Warto najpierw upewnić się, że zasilacz w ogóle działa.
- Podejrzewamy, że zasilacz mógł się zepsuć – jeśli komputer się nie uruchamia, nie świecą się żadne diody i sprzęt w żaden sposób nie reaguje na przycisk uruchamiania, to przyczyną może być właśnie awaria zasilacza.
Jak sprawdzić zasilacz komputera?
Najbezpieczniejszym sposobem na to, by zaopatrzyć się w sprawny i niezawodny zasilacz ATX, to wybór odpowiedniego modelu. Warto sięgać po zasilacze cenionych marek, które nie bywają awaryjne. Jeśli jednak dysponujemy zasilaczem, który trzeba sprawdzić, to możemy:
Oddać zasilacz do sprawdzenia – na przykład zaprzyjaźnionemu elektrykowi albo do punktu serwisowego PC. Sprawdzenie zasilacza nie będzie kosztowne, a my oszczędzimy czas na samodzielnych diagnozach.
Sprawdzić go samodzielnie – pamiętajmy o tym, że to działanie na własne ryzyko. Jak to zrobić?
- Zasilacz należy podłączyć do zasilania, ale nie podłączać do komputera i na początku pozostawić jego włącznik w pozycji „0”.
- Potrzebny będzie także drucik w osłonce, który należy wygiąć w podkowę oraz umieścić jego końcówki we właściwych miejscach we wtyczce 24-pinowej od zasilacza (połączyć z drucikiem zielonym oraz czarnym, wciskając końcówki kabla do wtyczki).
- Do zasilacza można podpiąć także wentylator PC lub inny element, ale nie jest to konieczne.
- Przycisk zasilacza należy przestawić na pozycję „I”, by go uruchomić. Jeśli jest sprawny, zaobserwujemy ruch wentylatora chłodzącego zasilacz oraz ewentualnie ruch wentylatorów PC, jeśli podłączyliśmy je do zasilacza.
- Zasilacz należy wyłączyć przyciskiem oraz odpiąć z prądu, usunąć kabelek z wtyczki.
Wiedząc, jak przetestować zasilacz komputerowy na własną rękę, nie trzeba fatygować się z nim do specjalistycznego punktu.
Bezpieczne testowanie zasilacza komputerowego powinno być priorytetem!
Należy uważać na własne bezpieczeństwo – podczas podłączania drucika do wtyczki zasilacz nie może być włączony. Drucik musi posiadać osłonkę izolacyjną, która powinna zostać usunięta wyłącznie na jego końcach, które umieszczamy we wtyczce. W razie wątpliwości, warto przerwać działanie i poprosić o pomoc fachowca.
Jak zabezpieczyć się przed awariami zasilacza do PC?
Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest przeciwdziałać awariom niż usuwać ich skutki, dlatego warto o tym pomyśleć także w kontekście wyboru oraz użytkowania zasilacza do komputera. Co zrobić, by zminimalizować ryzyko jego awarii, które może nawet spowodować uszkodzenie komputera?
- Wybór dobrej jakości zasilacza – w sieci można znaleźć czarne listy zasilaczy, które nie są polecane, ale też wiele informacji na temat zasilaczy polecanych. Z całą pewnością bezpieczniejszym wyborem będzie zakup zasilacza markowego i certyfikowanego (zasilacze Chieftec, zasilacze be quiet! czy zasilacze Corsair), a nie urządzenia od nieznanej lub niezbyt popularnej marki.
- Unikanie zasilaczy z niepewnego źródła – zakup zasilacza z 2 ręki może być ryzykowny, ale wówczas należy zasilacz sprawdzić przed użyciem w komputerze.
- Korzystanie z ochrony przed przepięciami i zanikiem zasilania – warto podłączać urządzenia elektroniczne oraz komputerowe nie bezpośrednio do gniazdka, ale do listwy przeciwprzepięciowej lub do zasilacza awaryjnego UPS. To chroni dobre i użytkowane zasilacze przed uszkodzeniem na skutek przepięcia lub nagłego zaniku zasilania.
Komentarze (0)