Jak świetlik działa na oczy? Jak stosować?

| 0 Komentarzy
Czy świetlik faktycznie pomaga? Na co dokładnie działa? Jak go stosować i czy warto?

Świetlik lekarski – co to takiego?

Świetlik lekarski, a raczej świetlik łąkowy (Euphrasia rostkoviana) to znane od wieków zioło, które jest powszechnie stosowane w ziołolecznictwie i doceniane nie tylko przez doświadczonych zielarzy i miłośników naturalnej medycyny, ale także przez lekarzy. Ziele świetlika jest, z resztą, od lat wykorzystywane w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym. Świetlik lekarski to niepozorna, jednoroczna roślina, którą można pozyskać samodzielnie (choć polecane jest to wyłącznie osobom znającym się na ziołach i mającym dostęp do ekologicznych upraw), ale też kupić w postaci suszu, saszetek z suszem, a także w formie gotowych preparatów medycznych i kosmetycznych (na przykład w postaci gotowych kropli do oczu).

Popularne zioła i susze

Świetlik – działanie

Ogromna popularność świetlika lekarskiego w zakresie kuracji oczu wynika nie tylko z jego łatwej dostępności, ale też z udowodnionej skuteczności działania. O jakim działaniu mowa? Świetlik lekarski pomaga na wiele przypadłości, ale jego główne działanie jest skupione wokół oczu. Oto działanie, jakie wykazuje ziele świetlika oraz preparaty z tym składnikiem:

  • Ziele świetlika ma działanie przeciwzapalne, co czyni napar ze świetlika świetnym panaceum na zapalenie spojówek. Naparem można przemywać oczy i stosować go również w formie okładów na oczy.
  • Ziele świetlika ma również działanie przeciwalergiczne, a okłady z niego, przemywanie oczu oraz zakrapianie kroplami ze świetlikiem to działania, które przynoszą ulgę w sezonie alergicznym (w okresie natężonego pylenia drzew, traw i krzewów).
  • Świetlik przyspiesza gojenie tak zwanego „jęczmienia” na oczach oraz innych schorzeń spojówek.
  • Świetlik ma również działanie łagodzące – ukoi zmęczone, zaczerwienione i podrażnione oczy.

Wiele osób słusznie zastanawia się, czy świetlik pomaga na oczy i jakie jest działanie świetlika pod oczy. Wieloletnia historia tego specyfiku pokazuje jednak, że to jedno z najcenniejszych ziół w łagodzeniu podrażnień oczu, które dziś należą do tak częstych problemów – skutkiem rosnącego zanieczyszczenia powietrza, przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach, pracy przy komputerze czy też oglądania telewizji.

Jak stosować świetlik na oczy?

Jeśli zastanawiasz się, czy stosować świetlik na oczy, czy może stosować świetlik pod oczy, to przyda Ci się kilka poniższych porad i sugestii:

  • Świetlik można stosować zarówno na oczy, jak i pod oczy, a nawet do oczu (ale w tej ostatniej postaci tylko w formie kropelek lub naparu do przemywania).
  • Bardzo skuteczne w walce z opuchlizną oczu są okłady ze świetlika. W gotowym, przestudzonym naprze należy zamoczyć dwa gaziki, które następnie układa się na zamkniętych powiekach i pozostawia na kilkanaście minut.
  • W przypadku ropiejących oczu i zapalenia spojówek pomocne jest przemywanie oczu naparem ze świetlika, który nabiera się na gazik lub płatek kosmetyczny, a po użyciu wyrzuca.
  • Napar ze świetlika przygotowuje się bardzo łatwo, wystarczy zalać jedną łyżkę ziela świetlika (lub kupić świetlik w saszetkach) szklanką letniej wody i gotować przez pięć minut (nie doprowadzając do wrzenia), a następnie odcedzić i przestudzić.
  • W sklepach można znaleźć także gotowe preparaty ze świetlikiem, jak krople, ale też żel pod oczy, krem pod oczy i na powieki i tym podobne specyfiki. Warto po nie sięgnąć, bo oprócz działania kojącego, wykazują również działanie pielęgnacyjne.

Czy warto sięgać po świetlik? W jakiej postaci go kupować i stosować?

Dobroczynne działanie świetlika na oczy i ich okolice sprawia, że warto rozważyć jego stosowanie w sytuacjach awaryjnych (na przykład podczas zapalenia spojówek), jak również w celu pielęgnacyjnym i relaksacyjnym (okłady ze świetlika potrafią ukoić zmęczone i opuchnięte oczy).

To, po jaką postać świetlika sięgniemy, zależy od indywidualnych preferencji oraz od kłopotu, jaki chcemy za pomocą świetlika zwalczyć. Do najpowszechniejszych form świetlika, jakie znajdziemy w sprzedaży, należą:

  • Susz z ziela świetlika – najbardziej wszechstronny i uniwersalny. Wymaga samodzielnego przyrządzenia naparu i odcedzenia przed użyciem. Jego zaletą jest niska cena i możliwość długiego przechowywania.
  • Susz ze świetlika w saszetkach – nieco wygodniejsza postać suszonego ziela świetlika. Dzięki temu, że jest on poporcjowany i zapakowany w saszetki, łatwiej go zaparzyć i nie trzeba go przecedzać. Odciśnięte saszetki można też użyć jednorazowo jako okłady na oczy.
  • Krople ze świetlikiem – gotowy produkt, który może mieć charakter homeopatyczny lub leczniczy. Krople tego typu można stosować bezpośrednio do worka spojówkowego, ale trzeba pamiętać o tym, że kropelki te mają krótki termin przydatności do użytku od momentu otwarcia opakowania.
  • Żele i kremy pod oczy – czyli połączenie pielęgnacji z dobroczynnym działaniem świetlika. Świetlik pod oczy Floslek to najbardziej znany specyfik tego typu. Preparaty te wykazują działanie kojące, nawilżające i pielęgnacyjne.

Jeśli zdarza się nam mieć zaczerwienione, opuchnięte lub podkrążone oczy, a zapalenia spojówek lub jęczmień zdarzają się choćby od czasu do czasu, to warto rozważyć zakup preparatów ze świetlikiem. Są skuteczne i niedrogie i bezpieczne w użyciu.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 05:11
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.