Zdążysz przed pierwszą gwiazdką!

Gwarancja dostawy przed Świętami!

Więcej informacji

Jak szybko wysuszyć pranie, bez suszarki bębnowej? Skuteczne sposoby

| 0 Komentarzy
Chcesz wysuszyć szybko pranie, ale nie posiadasz suszarki bębnowej? Sprawdź nasze sposoby na suche pranie.

Poznaj praktyczne triki na błyskawiczne wyszuszenie ubrań, które przydadzą się w kryzysowych sytacjach.

Polecane suszarki na pranie

Jak najszybciej wysuszyć pranie – sprawdzone metody

W twoim domu przydałaby się elektryczna suszarka na pranie pionowa? Bez niej też sobie poradzisz! Oto kilka sprawdzonych sposobów. Zaczniemy od suszenia za pomocą pralki. Aby wyeliminować z odzieży wilgoć, nie wywieszaj ubrań po zakończeniu cyklu. Włóż do środka duży suchy ręcznik i następnie nastaw wirowanie na mocnych obrotach. Ręcznik wchłonie nadmiar wody. Jeśli ubrania nadal nie wyschły, możesz powtórzyć sztuczkę z nowym ręcznikiem.

Inny sposób na szybkie suszenie ubrań, gdy nie masz w mieszkaniu lub domu suszarki na pranie stojącej, to użycie żelazka. Wystarczy kilkuminutowe prasowanie w temperaturze pokojowej, by wilgoć szybko odparowała z odzieży. W ten sposób można suszyć nawet delikatne tkaniny, np. wizytowe męskie koszule lub letnie sukienki. Dodatkowy plus to wyeliminowanie powstałych w trakcie prania zagnieceń oraz odkształceń.

Błyskawiczną metodą na wysuszenie ubrań jest także umieszczenie ich w wysokiej temperaturze – w piekarniku lub mikrofalówce. Wystarczy rozgrzać urządzenie do 200 stopni i odczekać kilka, maksymalnie 5 minut. W ten sposób można pozbyć się wilgoci np. z bielizny lub ze spodni – po wyjęciu powinny one być pozbawione wody. Należy jednak uważać – sposób ten nie może być stosowany do suszenia odzieży z plastikowymi elementami, np. guzikami.

Mokre pranie możesz wysuszyć również suszarką do butów lub suszarką do włosów. Wystarczy umieścić końcówkę urządzenia w prawej nogawce spodni i zagiąć górną część, tak, by ciepłe powietrze nie uciekało do góry. Czynność należy powtórzyć dla lewej strony i na końcu dosuszyć pas. Inna metoda to wykorzystanie… zamrażarki. Włóż ubrania do torebki foliowej i zostaw je w zamrażalniku na około 2 godziny. Woda przejdzie z tkaniny do suchego powietrza we wnętrzu sprzętu. Następnie możesz wyprasować odzież.

Suszenie prania w zimie, czy można wysuszyć pranie na dworze?

A co, jeśli chodzi o tradycyjne metody? Nasze babcie do suszenia prania wykorzystywały siły natury. Wietrzyły dom i mieszkanie po zrobieniu prania, a także rozwieszały odzież na wieszakach na pranie w balkonie lub w ogrodzie, bez względu na porę roku. Suszenie zimą na balkonie jest bardzo skuteczne, ponieważ woda z ubrań zamarza i przechodzi od razu do stanu gazowego (z pominięciem fazy cieczy). Dodatkowy plus to przewietrzenie mieszkania.

Suszenie prania za pomocą pralki, żelazka i zamrażarki i mikrofalówki – czy to bezpieczne?

O ile suszenie na wieszakach na pranie na mrozie jest bezpieczne dla odzieży, o tyle umieszczanie ubrań w piekarniku lub mikrofali może być dla nich szkodliwe. Stosując te metody, trzeba zachować ostrożność i pilnować czasu, tak, aby nie przypalić prania. Maksymalny czas suszenia w piekarniku wynosi 5 minut, natomiast dla mikrofali – 20 sekund. Po odczekaniu należy wyjąć rzeczy, strzepać je i włożyć ponownie do urządzenia.

Jak wieszać ubrania na suszarce na pranie, aby szybciej wyschły?

Jak rozwiesić ubrania na suszarce na pranie rozsuwanej, aby wyschły szybko? Najważniejsza zasada to wyjmowanie odzieży z pralki od razu po zakończeniu prania i strzepnięcie jej przed powieszeniem. Aby usunąć nadmiar wilgoci, ciuchy nie powinny znajdować się zbyt blisko siebie, należy je rozmieścić równomiernie – wtedy przepływ powietrza będzie równomierny. Warto także, żeby przeznaczyć na suszarkę ciepłe suche miejsce.

Proces suszenia ubrań można przyspieszyć poprzez odciśnięcie nadmiaru wody z tkanin przed ich rozwieszeniem. Dozwolone jest także przysunięcie suszarki bliżej grzejnika lub farelki. Bielizna oraz skarpetki powinny być powieszone pojedynczo, z zachowaniem odpowiednich odstępów, natomiast spodnie warto umieścić nogawkami do góry. Odzież taką jak swetry czy bluzki można suszyć również na płasko, np. na grubym ręczniku.

Jaka jest najlepsza i najszybsza metoda suszenia prania?

Która z wymienionych metod suszenia prania jest najlepsza? Najszybciej suszy się w piekarniku/mikrofali lub za pomocą suszarki do butów/włosów. Urządzenia te generują automatycznie duże ilości ciepła, w związku z czym pomagają one wyeliminować wilgoć z tkanin. Jednak sposoby te, nieumiejętnie zastosowane, mogą doprowadzić do uszkodzenia odzieży – należy więc z nich korzystać z ostrożnością.

Najmniej inwazyjne jest suszenie w sposób naturalny, na suszarce na pranie rozkładanej. Bardzo skuteczne są także tradycyjne metody, czyli wieszanie odzieży na mrozie. Jeśli mokre ubrania są Ci potrzebne za kilka godzin, możesz skorzystać również z zamrażalnika. Po wyjęciu z zamrażarki wystarczy szybkie prasowanie i możesz od razu założyć ulubioną bluzkę lub spódnicę. Sposobu tego nie warto jednak stosować do suszenia tkanin delikatnych.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 12:55
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.