Jak testować procesor?

| 0 Komentarzy
Test procesora pozwala sprawdzić jego parametry i kondycję. Jak go wykonać, aby uzyskać miarodajne wyniki?

Jak wykonać test procesora?

Sprawdzanie wydajności komputera najlepiej przeprowadzić przy użyciu profesjonalnego, popularnego programu OCCT. Test ten umożliwi wykrycie ewentualnych nieprawidłowości już w ciągu kilkunastu minut, ale zaleca się jego wykonanie przez przynajmniej pół, a najlepiej całą godzinę, przez co uzyskasz najlepsze wyniki.

Polecane procesory

W przypadku pozytywnego rezultatu warto wykonać drugi, dłuższy test 12- albo 24-godzinny, korzystając z oprogramowania Prime95, który pozwala na większe obciążenie procesora. Co istotne, podczas testowania nie należy włączać żadnych niepotrzebnych programów, a najlepiej w ogóle nie używać sprzętu. Dlatego też test wydajności komputera dobrze jest zaplanować na noc, kiedy nie korzystasz z peceta, dzięki czemu on wtedy spokojnie pracuje.

Jak sprawdzić wydajność komputera za pomocą specjalnego oprogramowania? Za przykład niech posłuży program OCCT. Jego obsługa jest bardzo łatwa. Najpierw należy zwrócić uwagę, aby wybrać odpowiedni rodzaj testu, czyli wersję 32- albo 64-bitową, a następnie po prostu nacisnąć zielony button. Aplikacja umożliwia też samodzielne ustawienie różnych parametrów, w tym m.in. wyboru liczby rdzeni do testowania lub długości testu. Można też wskazać rozmiar danych testowych, pamiętając jednak, że mały rozmiar generuje wyższe temperatury procesora, z kolei duży wpływa na efektywniejsze znajdowanie błędów CPU.

Kolejnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę, jest ustawienie granicznej temperatury potrzebnej do testowania, po której osiągnięciu test podzespołów komputera zostanie przerwany, aby nie doszło do uszkodzenia sprzętu. Domyślnie diagnozowanie zakończy się po wskazaniu przez urządzenie temperatury 85°C.

Warto pamiętać, że test można zamknąć w dowolnej chwili. Po zakończeniu działania na ekranie pojawi się kilka zrzutów obrazów i wykresów, z których wyczytasz różne parametry dotyczące działania urządzenia, np. napięcia, temperatury itp.

W jaki sposób odczytywać wyniki testu? Jeśli program nie pokazał żadnych nieprawidłowości, to znaczy, że procesor pracuje stabilnie. W przypadku zarejestrowania błędów albo występowania innych problemów z CPU, np. trudności z uruchomieniem komputera, należy kontynuować diagnostykę. Może się okazać bowiem, że konieczna będzie wymiana chłodzenia, a nawet samego CPU.

Test obciążeniowy komputera, w tym zarówno procesora, jak i innych podzespołów, to polecane rozwiązanie w przypadku chęci przeanalizowania potencjalnych błędów peceta. Sprawdza się również wówczas, gdy chcesz zbadać parametry oraz wydajność sprzętu w praktyce, czyli pod dużym obciążeniem.

Na czym polega test procesora?

Test CPU polega na obciążeniu procesora przy pomocy jednego z wybranych sposobów. Działanie to pozwala na sprawdzenie różnych parametrów funkcjonowania podzespołu przy różnych poziomach obciążenia. Zazwyczaj testowanie procesora sprowadza się do „zmuszenia go” do realizacji jakiegoś trudnego algorytmu matematycznego za pomocą różnych metod.

Jedną z nich jest metoda Lucasa-Lehmera, wymagająca dużej mocy obliczeniowej i zmuszająca przez to sprzęt do pracy na najwyższych obrotach. Dzięki niej dowiesz się, czy dana liczba należy do zbioru liczb pierwszych.

Kolejną metodą jest FLOPS, czyli liczba operacji zmiennoprzecinkowych, które CPU może wykonać w ciągu sekundy. Polecany sposób to także renderowanie wysokiej jakości grafiki komputerowej. Opcję tę stosuje się w benchmarkach sprawdzających wydajność jednostki i prezentujących wynik w postaci dokładnej liczby.

Często wykorzystuje się też tzw. zaawansowane testowanie programowe za pomocą rozmaitych aplikacji testujących. Mogą one posługiwać się różnymi metodami i algorytmami, a ich celem jest skontrolowanie nie tylko wydajności CPU, ale również taktowania, napięcia, temperatury lub innych parametrów sprzętu.

Testowanie można zrealizować z dowolną częstotliwością, jednak zazwyczaj odbywa się ono po wcześniejszym wykonaniu modernizacji peceta. To też polecana metoda w sytuacji pojawienia się awarii lub problemów związanych ze stabilną, sprawną pracą maszyny. Test warto również przeprowadzić w przypadku podejrzenia nagrzewania się CPU do zbyt wysokich temperatur.

Jakie programy do testowania procesora?

Od wyboru odpowiedniego programu zależy skuteczność przeprowadzonego testu wydajności. Dlatego dobrze jest zdecydować się na profesjonalne oprogramowanie polecane przez specjalistów. Do najpopularniejszych, a przy tym najskuteczniejszych aplikacji należą wspomniane już wcześniej OCCT oraz Prime95.

Pierwsze z narzędzi ułatwia szybkie przetestowania CPU i GPU w zakresie m.in. napięcia, temperatury i innych parametrów pracy. W przypadku osiągnięcia przez któryś z podzespołów zbyt wysokiej temperatury, aplikacja ulega samoczynnemu wyłączeniu. Prime95 jest natomiast szczególnie polecany osobom zajmującym się overlockingiem. Podobnie jak OCCT, umożliwia przeprowadzenie testów temperatury i stabilności pod dużym obciążeniem.

Bardzo popularnym wyborem jest również płatny program AIDA64. Z kolei do wykonania benchmarku i diagnostyki wydajności centralnej jednostki obliczeniowej świetnie sprawdzi się PassMark. Dobre rozwiązanie stanowi też CPU-Z. Oprogramowanie to pozwala na testowanie i identyfikowanie podzespołów (w tym procesora) w obciążeniu na jeden albo wiele wątków.

3D Mark to kolejny polecany program, którego zadaniem jest testowanie procesora i karty graficznej w zdolności generowania efektów w grafice 3D oraz rozmaitych grach. Ciekawą propozycję stanowi też Cinebench R15. Narzędzie to umożliwia diagnostykę wydajności procesora, posługując się generowaniem grafiki 3D. Pozwala na testy CPU na jednym lub kilku wątkach. Warto również wspomnieć o CPU-Z – programie służącym do wygodnego i szybkiego porównywania uzyskanych wyników z danymi dotyczącymi innych modeli procesorów znajdujących się w aktualizowanej na bieżąco bazie.

Aby przetestować temperaturę CPU, warto też skorzystać z małego programu HWMonitor. Narzędzie to służy do sprawnego odczytywania temperatury GPU i procesora. Ponadto informuje ono użytkownika o energii pobieranej w danej chwili przez komputer, częstotliwościach albo napięciach sprzętu.

Przedstawione programy to tylko kilka z wielu dostępnych na rynku propozycji wykorzystywanych do testowania wydajności procesora. Pamiętaj, że warto takie testy przeprowadzać regularnie, aby mieć pewność, że CPU, a także inne podzespoły funkcjonują poprawnie. To pozwoli Ci zachować funkcjonalność i wydajność komputera przez możliwie najdłuższy czas.

5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 07:57
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.