Jak usunąć plamy z krwi? Czym sprać krew? Pozbądź się śladów krwi skutecznie

| 0 Komentarzy
Plamy z krwi na ulubionej bluzce, wersalce lub dywanie? Poznaj sposoby na ich usuwanie z różnych materiałów.

Jak doprać krew? Czy to w ogóle możliwe? Jeżeli poszukujesz odpowiedzi na pytania związane z usuwaniem plam krwi z różnych rodzajów materiałów, jesteś w odpowiednim miejscu. Z artykułu dowiesz się nie tylko tego, jak to zrobić, ale poruszymy również usuwanie zaschniętych plam krwi, przedstawimy pierwsze kroki, jakie należy podjąć po świeżym zabrudzeniu oraz przedstawimy środki, których działanie będzie nieocenioną pomocą w trakcie usuwania plam z krwi. Zapraszamy do lektury.

Plamy z krwi na ulubionym ubraniu – jak reagować?

Krew to niewdzięczny rodzaj zabrudzeń, jednak jej usunięcie nie jest rzeczą niemożliwą. Niemniej jednak warto pamiętać, że proces usuwania powinien zacząć się już w momencie zabrudzenia. Szybkie działanie to podstawa – nie mamy tu na myśli natychmiastowego wrzucenia ubrania do pralki. Zamiast tego, należy jednak pamiętać o kilku kwestiach, których zastosowanie zwiększy nasze szanse na całkowite usunięcie plam z krwi.

Usuwanie plam z krwi wymaga szybkiego działania

Ta zasada właściwie tyczy się każdego rodzaju zabrudzenia, niemniej w przypadku krwi jest ona jeszcze ważniejsza. Choć zaschniętą krew można również usunąć, jest to zadanie trudniejsze. Pamiętajmy zatem o tym, aby pierwsze kroki podjąć zaraz po zabrudzeniu, działając najszybciej, jak to tylko możliwe.

Dobierz właściwą temperaturę wody

Woda będzie naszym głównym sprzymierzeńcem w walce z zabrudzeniem spowodowanym krwią. Wiele osób popełnia jednak główny błąd, umieszczając tkaninę pod strumieniem ciepłej, lub nawet gorącej wody. Wyższa temperatura wody sprawia, że krew wnika w tkaninę głębiej, utrwalając się przy tym we włóknach. Zawsze używajmy zimnej wody w celu pierwszego usunięcia jej z materiału.

Postępuj zgodnie z informacjami na metce

Przed podjęciem działania warto jest zapoznać się z umieszczonymi na metce poradami, które dotyczą postępowania z materiałem w trakcie prania. Są one źródłem cennej wiedzy – będąc w nią bogatsi, unikniemy przypadkowego pogorszenia problemu przez niewłaściwe kroki, jakie moglibyśmy podjąć.

Domowe sposoby na usuwanie plam z krwi

Jak sprać plamy z krwi domowymi sposobami? Czy to możliwe? Uratowanie ulubionego ubrania, dywanu lub materaca nie musi się wiązać z oddaniem go do pralni chemicznej. W Twoim domu możesz znaleźć wiele przydatnych środków, które wspomogą Cię w walce z plamami. I wcale nie mamy tu na myśli dedykowanych temu zadaniu środków chemicznych. Poniżej prezentujemy środków, których wykorzystanie pomoże osiągnąć sukces.

  1. Napój gazowany – popularna Coca-Cola może okazać się Twoim sojusznikiem w walce z krwią. Jest ona przydatna w momencie przebywania np. poza domem lub braku dostępu do jakiejkolwiek innej formy czyszczenia. Wystarczy zanurzyć zabrudzony materiał w napoju, a dla najlepszego rezultatu pozostawić go w napoju na całą noc. Słodki gazowany napój pomoże w usunięciu plamy, nie pozwalając jej wniknąć w tkaninę.
  2. Ocet – Twój sojusznik w wielu zadaniach, również w procesie usuwania plam z krwi. Jego właściwości sprawdzą się nie tylko w przypadku ubrań, ale również materacy, pościeli oraz dywanów. Pokryj zabrudzoną powierzchnię octem i pozwól mu wsiąknąć przez około kwadrans. Następnie zetrzyj ocet ręcznikiem, powtarzając całą procedurę aż do zmycia zabrudzeń. Boisz się zapachu, który może pozostać na tkaninie? W przypadku ubrań nie jest to problemem, te możemy zawsze wyprać, ale co z dywanami lub materacami? Miejsce, na którym użyliśmy octu, przemywamy zimną wodą. Pomoże ona w usunięciu zapachu pozostawionego przez ocet.
  3. Woda utleniona – czy wiesz, że woda utleniona może zadziałać jak łagodny wybielacz? Choć nie jest zagrożeniem dla kolorów, jak klasyczny wybielacz, przed rozpoczęciem usuwania plamy można upewnić się, że nie zagrozi ona kolorom przez umieszczenie małej kropli w niewidocznym miejscu tkaniny. Mając pewność, że wszystko jest jak należy, obficie pokrywamy plamę roztworem. Woda utleniona zaczyna szybko działać, stąd po chwili możemy zmyć ją ręcznikiem i powtórzyć procedurę, jeśli będzie to konieczne.
  4. WD-40 – tak, ten nieodłączny element wielu warsztatów znajduje również zastosowanie w usuwaniu plam z krwi. Jego efektywność jest najmocniejsza w przypadku najświeższych plam – wystarczy je spryskać preparatem i pozostawić na 5 minut. Po tym czasie wrzucamy ubranie do pralki, stosując to, co zawsze, czyli proszek, kapsułkę do prania lub inną formę detergentu.
  5. Zimna woda z solą – świeżą plamę z krwi umieść w pojemniku z zimną wodą wymieszaną z solą. Po około 3-4 godzinach moczenia, plama będzie podatna na działanie detergentów. Wrzuć ubranie do pralki i pozwól mu się wyprać.
  6. Amoniak – w przypadku amoniaku, choć bywa pomocy w usuwaniu plam z krwi, zalecamy szczególną ostrożność. Nakładamy kilka kropel wodnego roztworu na gąbkę nasączoną uprzednio zimną wodą, którą ścieramy plamę z ubrania. Pamiętajmy, aby po każdym przetarciu zmieniać stronę gąbki na czystą, aby nie rozprowadzać krwi, która może się na niej znajdować. W celu pozbycia się zapachu używamy zimnej wody do przepłukania materiału, po czym pierzemy ubranie w pralce. Pamiętajmy o właściwym wietrzeniu pomieszczenia i wspomaganiu się wentylatorem oraz pod żadnym pozorem nie mieszajmy wybielacza z amoniakiem. Chloramina, czyli gaz, który powstaje w wyniku mieszania, jest niebezpieczny dla zdrowia!
  7. Skrobia kukurydziana – przygotuj zimną wodę i dodaj do niej skrobi kukurydzianej, tak by uzyskać gęstą pastę. Następnie, pokryj nią plamę obficie i w całości, pozostawiając ją do wyschnięcia. Po wyschnięciu usuń pastę – jeśli plama jest jeszcze widoczna, możesz ponowić procedurę. Pamiętaj o przemyciu miejsca, które pokryła pasta wodą, lub wypranie materiału w pralce. Pomoże to w pozbyciu się pozostałości skrobi.
  8. Talk w proszku – procedura jest podobna jak w przypadku skrobi kukurydzianej. Stąd też oba składniki będą pomocne w walce z plamami na materacach oraz dywanach. Mieszamy go z zimną wodą i przygotowujemy pastę, którą pokrywamy zabrudzenia. Umieszczamy, dajemy czas na wyschnięcie i zdrapujemy – w razie konieczności powtarzamy.

Jak usunąć stare plamy z krwi?

W przypadku krwi i plam, które pozostawia, szybkie działanie jest podstawą. Niestety, nie zawsze jest to możliwe, stąd rodzi się pytanie, jak usunąć utrwalone plamy z krwi? Choć jest to możliwe, będzie od nas wymagało więcej wysiłku. Co zatem nay zrobić?

Na początku znajdź wolny zlew, który będzie można zająć na kilka godzin. Zatkaj odpływ i wypełnij go zimną wodą. Następnie, dodaj dużą łyżkę proszku do prania na każdy litr wody w zlewie. Umieść w wodzie materiał z plamą na około 4 godziny i pozwól mu się moczyć. Po tym czasie należy go wyjąć i wytrzepać z nadmiaru wody (ręcznie). Plama będzie nadal widoczna, stąd pokryją ją odplamiaczem, następnie użyj szczoteczki o miękkim włosiu i rozetrzyj za jej pomocą detergent na plamie. Po skończeniu umieść materiał w pralce z odrobiną wybielacza (łagodnego) i wypierz go.

Plama jest dalej widoczna? Powtórz procedurę, ale tym razem do wody w zlewie dodaj odrobinę amoniaku – składnik ten wspomoże proces rozmiękczania zaschniętej plamy, ułatwiając jej usunięcie w procesie prania.

Plamy z krwi – podsumowanie

Choć usuwanie plam z krwi może wydawać się niemożliwe, istnieją sposoby, które wspomogą nas w całym procesie. Jeżeli nie wiesz czym sprać krew, nasz artykuł objaśnił Ci całą procedurę oraz przedstawił popularne przedmioty, które możemy znaleźć w naszych domach, asystujące nam w zadaniu. Wiesz już czym usunąć plamy z krwi, ale musisz pamiętać o jeszcze jednym elemencie: uporze. Zadanie to możę wymagać zastosowaniu kilku podejść, zatem nie zniechęcaj się po początkowym braku rezultatów. Jeżeli podejmiesz właściwe działanie, zyskujesz większe szanse powodzenia – pamiętaj jednak, aby działać jak najszybciej.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:32
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.