Jak uszyć daszek na huśtawkę ogrodową?

| 0 Komentarzy
Daszek nad huśtawką jest wyjątkowo praktyczny. Zamiast kupować gotowy produkt, można wykonać go samodzielnie.

Huśtawka ogrodowa zapewnia delikatne, relaksujące bujanie. Na jej konstrukcję składa się stelaż oraz podwieszane siedzisko – najczęściej dwuosobowe, niekiedy wieloosobowe. Meble – na przykład huśtawki ogrodowe Dajar – mogą być wykonane z drewnianych bali, dzięki czemu zyskasz pełną stabilność i klasyczny wygląd. Często wybierane są również huśtawki ogrodowe metalowe – konstrukcja może być składana, są lekkie, wygodne i odporne na uszkodzenia. Jednak aby mebel był jeszcze wygodniejszy, warto zamontować daszek, który ochroni przed słońcem.

W jaki sposób uczyć daszek na huśtawkę ogrodową?

Jeśli zastanawiasz się, jak uszyć daszek na huśtawkę ogrodową, to ten poradnik właśnie dla Ciebie. Na samym początku należy się zastanowić, jak wygląda huśtawka ogrodowa, na którą ma być przeznaczone zadaszenie – jeśli nie posiadasz jeszcze huśtawki, a dopiero planujesz ją samodzielnie zbudować, warto przeczytać najpierw poradnik „Jak zrobić huśtawkę ogrodową?”, który rozwieje wiele wątpliwości. Następnie należy zaplanować mocowanie i uszycie daszku. Jednak przed samym przystąpieniem do szycia warto przemyśleć kilka najważniejszych kwestii.

Na samym początku konieczne jest zmodyfikowanie nieco dotychczasowego stelaża. Jeżeli konstrukcja nie posiada przygotowanej podstawy pod materiałowy daszek, możesz go zbudować samodzielnie z dowolnego tworzywa. Najlepszym wyborem będzie rama metalowa lub drewniana – w zależności od całej konstrukcji oraz własnych preferencji. Warto jednak pamiętać, że huśtawki ogrodowe drewniane wymagają dodatkowej pielęgnacji i trzeba je odpowiednio zabezpieczyć: pomalować i zaimpregnować. Z kolei metal może być narażony na rdzę oraz kosztować więcej.

Jeśli Twoja huśtawka tak, jak huśtawki ogrodowe Elior, razem ze stelażem posiada odpowiednie zadaszenie i tylko brakuje na nim materiału – zadanie jest jeszcze prostsze, nie będzie trzeba kuć metalu i wystarczy założyć wcześniej przygotowany, odpowiednio wymierzony i zszyty materiał na ramę. W obydwu przypadkach należy zmierzyć wymiary stelaża daszku i na krawędziach dodać jeszcze kilkanaście centymetrów falbanki – nie dość, że dodatkowo ochroni ona przed nadmiernym słońcem, to jeszcze estetycznie zamaskuje całą konstrukcję.

Polecane huśtawki ogrodowe

Z jakiego materiału uszyć daszek na huśtawkę ogrodową?

Do przygotowania zadaszenia potrzebne będzie kilka elementów – duży płat materiału, odpowiednio gruby i wytrzymały sznurek oraz metalowe oczka. Dwa ostatnie elementy pomogą przymocować tworzywo do ramy – sznurek należy zapleść tak, by połączył daszek z huśtawką. Materiał trzeba będzie zaszyć na krawędziach, by się nie strzępił – nie tylko nie wygląda to estetycznie, lecz także może prowadzić do podarcia daszka. Na rynku można znaleźć wiele różnych rodzajów tworzyw, warto jednak zwrócić uwagę na kilka najważniejszych parametrów.

Można nieco zmodyfikować szycie tak, aby daszek był jeszcze łatwiejszy do zdejmowania ze stelaża. W tym celu należy wcześniej zmierzyć ramę i wyciąć fragment tworzywa dodając do otrzymanych wymiarów po kilkanaście centymetrów na krawędziach – materiał będzie swobodnie opadał, układając się w falbanę. Dla dodatkowej wytrzymałości możesz zdecydować się na podwójną warstwę materiału – obydwie części należy wtedy zszyć. Zamiast mocowania za pomocą sznurków, po wewnętrznej stronie daszku można doszyć kieszonki, w które będzie wkładana rama stelaża.

Jaki powinien być najlepszy materiał na daszek do huśtawki ogrodowej? Warto przede wszystkim zwrócić uwagę by był funkcjonalny – musi być odpowiednio duży, wytrzymały i wodoodporny. Jeżeli zależy Ci na eleganckim wyglądzie mebla, powinieneś wybrać estetyczny materiał. Warto pamiętać, że przed słońcem najlepiej ochronią jasne kolory – doskonale sprawdzi się szare czy białe zadaszenie. Cena jest bardzo ważna przy wyborze odpowiedniego tworzywa, jednak na jakości zdecydowanie nie warto oszczędzać.

Na rynku można znaleźć wiele nowoczesnych rodzajów materiałów przystosowanych specjalnie jako daszek na huśtawkę. Najlepiej sprawdzi się tworzywo plastikowe, które nie tylko będzie odpowiednio wytrzymałe, lecz także wodoodporne – co jest niezwykle ważne w przypadku daszków do huśtawek ogrodowych. Tworzywo zazwyczaj kupuje się na metry, ale ewentualny nadmiar materiału pozostały po szyciu można sprzedać.

Czy daszek można uczyć na domowej maszynie?

Szycie daszków na meble do ogrodu jest stosunkowo łatwe i nie powinno sprawić większych problemów nawet osobom początkującym. Jak uszyć daszek na huśtawkę ogrodową? Ręczne obszywanie tak dużego materiału może być trudne i czasochłonne, dlatego zdecydowanie wygodniejszym rozwiązaniem będzie użycie domowej maszyny do szycia – zautomatyzuje ona cały proces i sprawi, że szew będzie jeszcze trwalszy. Zakup materiałów będzie również tańszy niż kupno dedykowanego zadaszenia w sklepie – zszycie tworzywa nie jest trudne i pozwoli zaoszczędzić środki.

O czym jeszcze warto pamiętać, szyjąc daszek ogrodowy? Przede wszystkim konstrukcja nie musi być prosta i ograniczać się jedynie do materiału i sznurka. Można nieco ją zmodyfikować i zdecydować się na wielobarwny, dziecięcy wzór, który będzie zdecydowanie ciekawszy i dostarczy rozrywki najmłodszym. Do konstrukcji można doczepić również lampki, które urozmaicą wieczorny relaks. Dla dodatkowego komfortu w lecie do falban na daszku można doszyć moskitierę, którą będzie się dało wygodnie składać i rozkładać według potrzeb.

Polecane maszyny do szycia

Czy domowy daszek na huśtawkę ogrodową jest wytrzymały?

Wiele osób zastanawia się, czy nie lepiej kupić i zamontować gotowy daszek na huśtawkę ogrodową. Z drugiej strony znacznie tańsze i praktyczniejsze będzie samodzielne uszycie daszku. Jeśli dobierzesz odpowiednio wytrzymały materiał oraz zadbasz o prawidłowe szycie, wysokiej jakości nićmi – zadaszenie będzie odpowiednio solidne i spokojnie posłuży przez dłuższy czas, chroniąc użytkowników ławki przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym.

Samodzielnie wykonany daszek sprawdzi się przy każdym rodzaju huśtawek ogrodowych – zarówno kupionych, jak i złożonych samodzielnie, a także przy nietypowych wariantach, na przykład okrągłym fotelu czy huśtawkach składanych. Można go dowolnie zaprojektować i dopasować do każdej huśtawki ogrodowej. Co więcej, własnoręcznie uszyty daszek będzie najlepiej dopasowany do Twoich potrzeb i można go zmodyfikować, na przykład o moskitierę czy ozdobne lampki.

Warto pamiętać, że daszek na mebel taki jak huśtawka ogrodowa 2-osobowa będzie duży, dlatego raczej nie zdejmuje się go regularnie i może on być narażony na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych – słońca, deszczu czy wiatru – dlatego z czasem może się zabrudzić czy zniszczyć. Aby go naprawić i odnowić wystarczy zdjąć tworzywo, zaszyć lub załatać przetarte miejsca, a całość umyć i odświeżyć. Gdy ławka przez dłuższy czas stoi nieużywana – na przykład podczas zimy – materiał warto zdjąć, umyć i przechować aż do następnego sezonu.

5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 08:56
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.