Jak używać czajnika żeliwnego?
Spis treści:
Próbowałeś kiedyś ugotować czaj przy użyciu imbryka? Czajnik żeliwny z zaparzaczem jest dziecinnie prosty w użyciu – wystarczy dodać susz do sitka i zalać go wodą o odpowiedniej temperaturze. Pamiętaj, aby dostosować ilość wsypanych liści, temperaturę wody oraz czas parzenia do rodzaju naparu. Zasadniczo długość przygotowania herbaty czarnej i zielonej powinna wynosić 2-3 minuty, białej 5-7 minut, czerwonej maksymalnie trzy, a rooibos może potrzebować około pięciu minut.
Jak używać imbryka żeliwnego?
Jeżeli chcesz zniwelować negatywne skutki działania teiny – wylej pierwszy wywar, po czym ponownie zalej susz wrzątkiem. Według ekspertów najlepszym rozwiązaniem jest dostosowanie czasu sporządzenia napoju do rodzaju liści oraz preferencji smakosza. W każdym przypadku sprawdzi się czajnik żeliwny do parzenia herbaty. Ważna kwestia, o której należy pamiętać, to podgrzanie imbryka ciepłą wodą tuż przed rozpoczęciem przygotowywania naparu. Zimny czajniczek pochłonie bowiem ciepło z przyrządzonego wywaru. Po spożyciu płynu nie zapomnij wyczyścić naczynia!
Inną rzeczą, o której nie należy zapominać, jest to, by nie podgrzewać pustego dzbanka, ponieważ może on ulec uszkodzeniu. Zbyt wysoka temperatura sprzyja pojawianiu się szczelin. Wiedz także, że dodanie zimnej wody do gorącego naczynia żeliwnego powoduje kurczenie się tworzywa, a następnie pękanie, dlatego myj naczynie ciepłą wodą lub dopiero po jego ostygnięciu. Tym sposobem będziesz mógł cieszyć się nim przez wiele lat.
Polecane czajniki
Do czego służy żeliwny czajnik?
Tradycyjny czajnik żeliwny – japoński tetsubin – używany był wyłącznie do podgrzewania wody. Zastosowanie współczesnych imbryków wiąże się stricte z parzeniem herbaty. Niemniej jednak szeroki asortyment zawiera również specjalny czajnik żeliwny do gotowania wody lub czajniczek, który może być użyty w obu przypadkach. Dlatego przed zakupem zapoznaj się ze specyfikacją produktu i jego dokładnym przeznaczeniem.
Żeliwne czajniki Kinghoff oraz inne mogą być używane do przygotowywania herbaty w postaci naturalnego suszu lub torebek. Jeśli planujesz sporządzić napar liściasty, wybierz naczynie zawierające wyjmowany zaparzacz do herbaty. Świetną opcją jest także czajnik żeliwny z podgrzewaczem – temperatura napoju utrzyma się na równym poziomie przez dłuższy czas. Oferta sklepów zawiera również czajnik żeliwny na gaz oraz czajnik żeliwny na indukcję, dzięki czemu parzenie herbaty będzie szybkie i możliwe niezależnie od tego, jakie AGD posiadasz w swojej kuchni.
Jaka pojemność i kształt czajnika żeliwnego?
Imbryki dostępne są zazwyczaj w pojemnościach od 0,8 l do 1,5 l. Niestety rozczarujesz się, jeśli myślisz o zakupie większego naczynia. O wiele łatwiej jest z kolorami – czajnik żeliwny biały, turkusowy, zielony czy złoty zaspokoi każdego konesera designerskich wnętrz i wyposażenia. Także kształty (kwadratowe, owalne, pękate itp.) nie zawiodą wymagających smakoszy herbaty, a orientalny wygląd naczyń wprowadzi odrobinę egzotyki do Twojego mieszkania.
Dzbanki żeliwne to solidne, wykonane z wysokiej jakości materiałów akcesoria, które sprawdzą się w wielu domach. Oryginalny wygląd imbryków oraz różnorodne zdobienia pozwolą na ich używanie nie tylko do przygotowywania, ale i do serwowania naparu wśród zastawy stołowej. Co więcej, dzięki odpowiedniemu tworzywu skumulują ciepło, a przy tym długo zachowają odpowiednią temperaturę cieczy wewnątrz czajnika. Dlatego nieważne jest, jaki kolor, kształt czy pojemność wybierzesz – każdy dzbanek żeliwny uprzyjemni spożywanie ciepłego napoju.
Jak dbać o imbryk żeliwny?
Właściwa pielęgnacja żeliwnego czajnika wydłuża jego żywotność. Większość imbryków należy czyścić ręcznie, przy użyciu ciepłej wody i miękkiej gąbki, ze względu na to, że detergenty (np. płyn do mycia naczyń bądź tabletki do zmywarki) mogą wniknąć w żeliwo. Większe zabrudzenia usuniesz gorącą wodą, a uporczywe plamy wyszorujesz miękką szmatką. Zalecamy odwrócenie czajniczka na ręcznik kuchenny i pozostawienie do całkowitego wyschnięcia.
Świeżo kupione naczynie żeliwne warto wyczyścić najpierw solą na sucho – wsyp drobny proszek do środka i rozetrzyj go szczotką po całym dzbanku, pozbywając się kurzu oraz innych drobnych zanieczyszczeń. Następnie usuń sól, a czajnik dokładnie wypłucz pod bieżącą wodą i osusz. Kolejny krok to impregnacja. Posmaruj imbryk warstwą oleju (rzepakowym, słonecznikowym, sojowym, arachidowym, ryżowym lub kokosowym), po czym włóż go na środkowy poziom piekarnika rozgrzanego do 230℃.
Wypalaj przez 30-40 minut, ostudź, ponownie pokryj tłuszczem i kolejny raz wypiecz – dla najlepszych rezultatów powtórz zabieg trzykrotnie. Jeśli Twój imbryk pokryje się rdzą, co przy odpowiedniej pielęgnacji jest mało prawdopodobne, nadal będzie zdatny do użycia. Nalot z czajnika jest nietoksyczny, a co ciekawe, wielu japońskich koneserów herbaty woli jej smak ze skorodowanego czajnika! Jeśli jednak chcesz wyczyścić naczynie, wyszoruj je solą lub zalej zużytymi liśćmi herbaty wraz z wrzącą wodą. Pozostaw na 20 minut, wyrzuć odpady i spłucz resztki.
Kwas garbnikowy zawarty w czaju reaguje z rdzą i tworzy naturalne uszczelnienie, zapobiegając jej ponownemu pojawieniu się. Pamiętaj, aby po oczyszczeniu dzbanka ponownie zakonserwować jego powierzchnię. Chcąc zapobiec nawrotom korozji, skorzystaj z naszych wskazówek dotyczących odpowiedniej pielęgnacji czajnika żeliwnego. Podpowiedzi te sprawdzą się również w przypadku innych naczyń wykonanych z tego tworzywa.
Czy warto parzyć herbatę w dzbanku żeliwnym?
Dlaczego warto kupić żeliwny czajnik Kesi lub czajniki innych producentów? Zalety są liczne – począwszy od trwałości produktu, poprzez walory estetyczne, aż po funkcjonalność akcesorium. Wiele osób docenia również wytrzymałość materiału użytego do produkcji naczynia. Żeliwo (połączenie stopu żelaza, węgla i takich składników jak fosfor, krzem czy mangan) należy do budulców niezwykle trwałych i odpornych na wszelakie uszkodzenia. Wykonane z tej stali przybory są „pancerne” – nie ulegają deformacjom i trudno je rozbić, w przeciwieństwie do tych ze szkła lub gliny.
Co więcej, żeliwo uważane jest za symbol siły i jedności, więc wprowadzi do Twoich wnętrz odrobinę mistycyzmu. Całe szczęście, że to nie koniec atutów. Imbryki te charakteryzują się doskonałą zdolnością zatrzymywania ciepła. Do dziś wielu Japończyków sądzi, iż napar herbaciany przygotowany w żeliwnych naczyniach nabiera innego, wyjątkowego smaku. Jeśli nadal nie jesteś pewien, czy warto zakupić taki czajniczek, przeczytaj oceny zadowolonych użytkowników. Znajdziesz je, wpisując w wyszukiwarkę: „żeliwny dzbanek do herbaty opinie”.
Być może szukasz pomysłu na prezent i nie wiesz, co wybrać? Zestaw rodem z Kraju Kwitnącej Wiśni – czajnik żeliwny z czarkami (niewielkimi naczyniami w kształcie miseczek) – świetnie sprawdzi się jako upominek. Ten nietuzinkowy podarunek będzie przypominał o Tobie przez wiele lat – nada się idealnie dla osoby, która chce żyć zgodnie z zasadą slow-life. Chińczycy i Japończycy po dziś dzień celebrują zarówno parzenie, jak i picie czaju.
Mieszkańcy obu azjatyckich krajów przekonani są, iż napar pity z czarki smakuje o wiele lepiej. Co więcej, ze względu na niewielką pojemność naczynia (zazwyczaj ok. 25–30 ml) delektują się każdym jego łykiem. Jeśli chcesz stworzyć taką atmosferę we własnym domu, koniecznie wyposaż swoją kuchnię w imbryk i inne niezbędne akcesoria do parzenia herbaty. Tym bardziej że starannie przygotowany oraz pięknie podany napój zdecydowanie potrafi poprawić nastrój.
Żeliwne dzbanki są droższe, ale bezwzględnie jest to słuszna inwestycja – długo utrzymują ciepło i trudno je stłuc czy zniszczyć. Imbryk posiadający wyciągany zaparzacz ułatwia przygotowanie czaju, a fusy nie przeszkadzają w delektowaniu się smakiem oraz aromatem naparu. Ozdobne kolory, kształty, a także ciekawe wykończenia uprzyjemnią ceremonię picia herbaty, wprowadzającej spokój i harmonię do Twojego domu. Brzmi zachęcająco, prawda?
Komentarze (0)