Jak walczyć z zabrudzeniami po remoncie w domu lub mieszkaniu?

| 0 Komentarzy
Podczas wykonywania prac remontowych nie da się uniknąć kurzu, zwłaszcza jeśli decydujemy się na wymianę stolarki.

Tynkowanie, szlifowanie, szpachlowanie oraz inne czynności są źródłem zanieczyszczeń, z którymi ciężko się uporać. Co więc zrobić, aby pomieszczenia po remoncie lśniły czystością? W pierwszym kroku powinniśmy zaplanować proces sprzątania. Dzięki temu wszystkie czynności przebiegną sprawnie, a my o niczym nie zapomnimy, co w natłoku obowiązków związanych z remontem często się zdarza. Warto zastanowić się również nad tym, jakie detergenty oraz sprzęty ułatwiające usuwanie zabrudzeń będą nam potrzebne. Przerywanie co chwila prac i bieganie do sklepu po coraz to nowe środki czyszczące na pewno nie będzie efektywne i może prowadzić do powstania stresujących sytuacji, zwłaszcza gdy na porządki mamy niewiele czasu.

Uwzględniając zasadę „od góry do dołu”, prace porządkowe zaczynamy od najwyższej partii wnętrza, czyli od sufitu. Następnie czyścimy ściany, lampy, okna oraz meble, a na koniec zajmujemy się podłogą. Takie rozwiązanie sprawia, że z żadnej z powierzchni nie trzeba usuwać zabrudzeń dwukrotnie, a wszelkie prace przebiegają sprawniej.

Jeśli jednak podczas remontu powstał gruz i zalega na podłodze, należy go usunąć w pierwszej kolejności. W przeciwnym razie utrudniałby on swobodne poruszanie się po pomieszczeniu, a co za tym idzie stwarzał niebezpieczeństwo podczas sprzątania, zwłaszcza w sytuacji, gdy używamy w tym celu drabiny. Doskonałe rozwiązanie stanowi wówczas odkurzacz przemysłowy, który pochłonie gruz w kilkadziesiąt sekund.

Czyszczenie sufitu

Zanim przejdziemy do przetarcia sufitu na mokro, należy za pomocą odkurzacza usunąć z niego kurz i pył. Jeśli nie mamy odpowiedniego sprzętu i używamy w tym celu tradycyjnej miotły, trzeba pamiętać o tym, aby ruchy nią wykonywane były delikatne. W przeciwnym razie zanieczyszczenia wzbiją się w powietrze, a następnie powtórnie osiądą na suficie.

Jeśli zdecydujemy się na odkurzacz, warto zadbać o to, aby posiadał on długą rurę zakończoną odpowiednią końcówką. W innym wypadku możemy mieć trudności z dosięgnięciem do sufitu, a niewłaściwie dobrana szczotka może porysować powierzchnię.

Dopiero po usunięciu kurzu z sufitu można go przetrzeć na mokro. Dzięki temu rozwiązaniu unikniemy sytuacji, w której pył w kontakcie z wodą zamieniłby się w szybko wysychające i trudne do usunięcia błoto. W tym celu warto zakupić specjalnie skonstruowaną szczotkę do usuwania kurzu, dzięki której jego cząsteczki nie wzbijają się w powietrze.

Ponadto umożliwia ona dotarcie do różnych zakamarków. Zyskujemy zatem pewność, że brud nie zgromadzi się w rogach pomieszczenia. Na koniec należy umyć powierzchnię sufitu za pomocą wilgotnego mopa.

Polecane środki czystości

Czyszczenie ścian

Podobnie jak w przypadku sufitu, czyszczenie ścian musimy rozpocząć od usunięcia kurzu. Możemy w tym celu użyć odkurzacza, tradycyjnej miotły lub szczotki przeznaczonej do walki z pyłem. W następnym kroku należy delikatnie przetrzeć ściany na mokro. Niezależnie od tego, czy używamy w tym celu mopa, czy też tylko ścierki, oba akcesoria muszą być dobrze odciśnięte z wody, ale wilgotne.

Regularnie należy je również płukać tak, aby pochłonięte przez nie zabrudzenia powtórnie nie zanieczyściły powierzchni ścian. Ciekawym rozwiązaniem może okazać się szczotka wyposażona we włosie oraz gąbkę. Jednym ruchem ręki usuwamy kurz i czyścimy na mokro, dzięki czemu wszelkie prace porządkowe przebiegają sprawniej.

Do czyszczenia sufitu i ścian warto używać akcesoriów, które mają teleskopową rączkę. Regulowane ramię pozwala dostosować narzędzie do naszych potrzeb. Nie musimy również korzystać z drabiny. Schodzenie z niej, przestawianie w inne miejsce i powtórne wchodzenie jest żmudne, wydłuża cały proces sprzątania i sprawia, że szybciej się męczymy.

Czyszczenie płytek

Czyszczenie płytek nieco różni się od usuwania zabrudzeń ze ścian, na których jest farba czy też tapeta. Pierwszy krok pozostaje bez zmian – za pomocą odkurzacza, miotły lub szczotki usuwany kurzy i pył, który podczas remontu osadził się na płytkach. Następnie spryskujemy specjalnym detergentem ich powierzchnię, przecieramy dokładnie jedną suchą szmatką, a drugą polerujemy na wysoki połysk.

Ścierki używane do czyszczenia płytek powinny być wykonane z mikrofibry. Wówczas nie tworzą się na nich żadne smugi oraz zacieki. Tego typu materiał nie pozostawia również nieestetycznych białych kłaczków, które w przypadku zastosowania szmatek wykonanych z innych materiałów przyczepiają się do płytek.

Jeśli nie odpowiadają nam chemiczne detergenty dostępne na sklepowych półkach, możemy samodzielnie przygotować roztwór czyszczący. Do usunięcia zabrudzeń z płytek doskonale sprawdzi się ciepła woda z octem w stosunku 3:1. Ten domowy preparat nie tylko sprawi, że glazura będzie lśniąca, ale również zdezynfekuje ją.

Podczas układania płytek często stosuje się różnego rodzaju uszczelniacze, których cechą charakterystyczną jest to, że łatwo przesadzić ilością użytej substancji. Wówczas jej nadmiar może wypłynąć na sąsiadujące powierzchnię i tym sposobem je zabrudzić. Dzieje się tak zwłaszcza w trudno dostępnych miejscach, gdzie mamy ograniczone pole manewru. Wówczas na niewiele zdają się różnego rodzaju zabezpieczenia w postaci rozłożonej folii czy też specjalistycznych taśm ochronnych.

W takiej sytuacji doskonale sprawdzi się myjka do okien. Pozwala ona z łatwością wyczyścić nie tylko okna i lustra, ale również wszelkiego rodzaju powierzchnie płaskie, w tym właśnie płytki, blaty, a nawet stoły. Pamiętać musimy jednak o jednym – tego typu zabrudzenia należy usunąć natychmiast po ich powstaniu. W przeciwnym razie będziemy zmuszeni do podjęcia nieco bardziej skomplikowanych czynności.

Jak usunąć silikon?

Produkty silikonowe, które są jednymi z najczęściej stosowanych uszczelniaczy podczas remontu, po zaschnięciu są bardzo trudne do usunięcia (nie jest to jednak niemożliwe). W pierwszej kolejności należy za pomocą ostrego narzędzia delikatnie je zeskrobać. Najlepszy w tym wypadku będzie spiczasty nóż. Czynność ta wymaga precyzji i dokładności – jeden zły ruch i możemy zarysować czyszczoną powierzchnię.

Gdy usuniemy znaczną część silikonu, warto odłożyć nóż i sięgnąć po środki chemiczne, które z łatwością poradzą sobie z niezeskrobanymi pozostałościami uszczelniacza, a przy tym nie uszkodzą płytki. Klasyczne rozwiązanie stanowi wówczas aceton.

Nie każdy jednak skłania się ku temu, aby stosować rozpuszczalnik w domu. W takiej sytuacji warto zakupić specjalny preparat chemiczny przeznaczony do usuwania resztek silikonu z różnych powierzchni. Jego zaletą jest przyjemny zapach, czego nie można powiedzieć o aromacie acetonu. Może jednak prowadzić do matowienia powierzchni.

Nakłada się go za pomocą niewielkiego pędzelka. Po 10-15 minutach, w zależności od rodzaju substancji aktywnej, zmiękczony już silikon można z łatwością usunąć przy pomocy szpachelki. Jeśli istnieje taka potrzeba, zabieg należy powtórzyć.

Czyszczenie okien, lamp, mebli

Kiedy sufit i ściany są już czyste, warto zająć się oknami. Jeśli bardzo nie lubimy tej czynności, możemy zdecydować się na skorzystanie z usług profesjonalnych firm, które zajmują się myciem okien. Jest to opłacalne, gdy w naszym domu lub mieszkaniu mamy dużo przeszkleń. W innym wypadku warto samodzielnie uporać się z zanieczyszczeniami.

Mycie okien przebiega w podobny sposób, co opisane wyżej czyszczenie płytek. Możemy do tego użyć detergentów chemicznych, ciepłej wody z octem lub wody z płynem do mycia naczyń – wszystko zależy od naszych upodobań. W pierwszej kolejności spryskujemy okno wybranym detergentem lub nalewamy jego niewielką ilość na szmatkę z mikrofibry, przykładamy do szyby i dokładnie czyścimy. Nadmiar preparatu możemy usunąć za pomocą ściągacza.

W następnym kroku sięgamy po czystą ścierkę z bawełny lub mikrofibry, dobrej jakości ręczniki papierowe bądź pieluszkę tetrową i wycieramy okna do sucha. Na koniec warto nabłyszczyć okna przy pomocy pończochy nylonowej lub czarno-białej gazety. Dzięki tym zabiegom okna będą pięknie się prezentowały.

Za pomocą tych samych preparatów należy usunąć zabrudzenia z lamp i uchwytów meblowych. Nadają się one również do czyszczenia samych mebli, jednak w przypadku tych wykonanych z drewna lepiej użyć detergentów zawierających wosk i olej. Dzięki temu meble zostaną zabezpieczone przed wilgocią i nadmiernym osiadaniem kurzu.

Czyszczenie podłóg

To czynność, którą wykonujemy na końcu. Najpierw należy usunąć osiadły na powierzchni podłogi kurz. Najlepiej, jeśli zrobimy to odkurzaczem. Oczywiście również i w tym wypadku pył wzbije się nieco w powietrze, jednak nie aż tak wysoko, jak w przypadku energicznego zamiatania.

Jeżeli jednak za misję obraliśmy sobie walkę z wszędobylskim kurzem, warto zdecydować się na zakup odkurzacza wyposażonego w filtr powietrza, który zapobiega wzbijaniu się pyłu w powietrze. Jest to jednak duży wydatek, na który nie każde gospodarstwo domowe może sobie pozwolić.

W kolejnym kroku należy umyć podłogę. Niezależnie od tego, jakie akcesoria i detergenty wybierzemy, powinniśmy pamiętać o tym, aby używać małej ilości wody, adekwatnej do stopnia zabrudzenia danej powierzchni. Do dyspozycji mamy urządzenia myjące takie jak:

  • mop płaski – za jego pomocą z łatwością wyczyścimy podłogę, a także listwy przypodłogowe, należy jednak pamiętać o jego regularnym płukaniu, czego dokonywać musimy zazwyczaj ręcznie,
  • mop paskowy – pozwala usunąć uporczywy, zaschnięty brud, nadmiar wody podobnie jak w przypadku mopa płaskiego należy wyżymać ręcznie,
  • mop wyposażony w wyciskacz – aby odcisnąć z jego powierzchni nadmiar wody, nie trzeba moczyć rąk. Umożliwia sprawne sprzątanie oraz sprawia, że ręce nie mają kontaktu z wyniszczającymi skórę detergentami. Ponadto zwiększa komfort pracy,
  • odkurzacz myjący – w zależności od rozmiarów, sprawdzi się zarówno w domu, jak i budynkach użyteczności publicznej, takich jak szkoły czy też szpitale. Z uwagi na swe gabaryty, musimy znaleźć dla niego miejsce na przechowanie. Pozwala na znaczne skrócenie procesu sprzątania. Za jego pomocą można nawet prać dywany i je froterować. Sprawdzi się głównie w dużych domach i mieszkaniach.

Podsumowanie:

  • w pierwszej kolejności usuwamy zalegający na podłodze gruz,
  • potem zastosowanie znajduje zasada „od góry do dołu” – rozpoczynamy więc od sufitu, potem przechodzimy do ścian, okien, lamp i mebli, a na końcu zajmujemy się podłogą,
  • wszelkiego rodzaju szczotki muszą być wykonane z miękkiego włosia, wówczas nie zrysujemy czyszczonej powierzchni,
  • najpierw usuwamy kurz i pył, potem czyścimy na mokro,
  • do czyszczenia powierzchni użyć możemy chemicznych detergentów bądź domowych preparatów, efekty prac będą podobne lub takie same.
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 07:27
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.