Jak wybrać antenę TV? Do DVB-T i satelitarnej?
Spis treści:
Czym jest antena DVB-T?
Dzięki cyfrowej telewizji naziemnej DVB-T w każdym domu za darmo można odbierać 29 polskojęzycznych kanałów telewizyjnych, które są nadawane w cyfrowej jakości. Aby ta jakość zagościła na stałe na Twoim ekranie, niezbędna jest między innymi antena DVB-T, przeznaczona do odbioru częstotliwości UHF. Jeżeli więc stoisz przed wyborem konkretnego modelu, czytaj dalej i przekonaj się, na co trzeba zwrócić uwagę przed zakupem.
Różnego rodzaju kanały telewizji naziemnej transmitowane są w pakietach korzystających z tej samej częstotliwości, czyli w tak zwanych multipleksach. W Polsce są dostępne trzy multipleksy (MUX 1, MUX 2, MUX 3) korzystające z częstotliwości UHF, zaś czwarty z nich (MUX 8) transmitowany jest na częstotliwości VHF. Na tym etapie powinieneś znaleźć aktualną listę kanałów nadawanych na poszczególnych multipleksach, tak by zdecydować, na których z nich Ci zależy. Jeżeli zadowalają Cię pierwsze trzy, możesz spokojnie kupić najpopularniejszy typ anteny TV, czyli odbierającą tylko pasmo UHF.
Jednak w przypadku, kiedy chcesz skorzystać z pełnej oferty naziemnej telewizji cyfrowej, musisz wdrożyć inne rozwiązanie. Dostępne są anteny typu combo, czyli odbierające zarówno pasmo UHF, jak i VHF. Jeżeli zdecydujesz się na taki model, zwróć uwagę, czy zawiera on opcję ustawienia polaryzacji pionowej lub poziomej. Możesz także wybrać dwie anteny – jedną na pasmo UHF, a drugą na VHF – i połączyć pochodzący z nich sygnał za pomocą zwrotnicy sygnału.
Jak ustawić antenę DVB-T?
Do dobrego odbierania sygnału telewizji naziemnej potrzebna jest nie tylko dobra antena. Niezwykle ważną rolę ma także wysokość zamontowania urządzenia. Im wyżej uda Ci się je umieścić, tym lepiej będzie zbierała sygnał. Szczególnie przy gęstej zabudowie zaleca się montaż anteny telewizyjnej na dachu. Zwróć uwagę, że nieefektywne będzie ustawienie sprzętu na strychu, lecz pod dachem, ponieważ wtedy będzie on ograniczony przez blachę.
Polecane anteny RTV
Aby zweryfikować, w jakim kierunku powinna być ustawiona antena, najlepiej sprawdzić, jak zrobili to nasi najbliżsi sąsiedzi. Możesz także wykorzystać specjalnie przygotowaną do tego aplikację na smartfona, na przykład DVB-T Finder, dzięki której wyszukasz wszystkie okoliczne nadajniki razem z ich parametrami nadawania (mocą emisji, odległością czy nadawanymi stacjami). Aplikacja wskaże Ci także odpowiedni kierunek ustawienia urządzenia. Dzięki temu szybko stwierdzisz, który sygnał będzie najlepszy dla Twojej instalacji.
Gdy już masz odpowiednie ustawienie anteny DVB-T, przejdź do programowania swojego telewizora. Najlepiej wybrać strojenie ręczne, które będzie bardziej precyzyjne i pozwoli Ci dostosować jakość odbioru do okoliczności zewnętrznych. Znajdź w aplikacji częstotliwości, na jakich nadają interesujące Cię multipleksy, a następnie wybierz je na swoim telewizorze. Wtedy masz gwarancję odbierania wszystkich dostępnych na tym terenie kanałów – nawet te o słabej mocy nie będą pominięte przy programowaniu telewizora.
Jak odbierać naziemną telewizję cyfrową?
Cyfrowy sygnał darmowej telewizji naziemnej może być odbierany tylko za pomocą odpowiedniego sprzętu. Aby odtworzyć zakodowany obraz i oglądać ulubione programy bardzo dobrej jakości obrazu i dźwięku, należy posiadać antenę naziemną, telewizor z wbudowanym dekoderem DVB-T, bądź podłączyć go do odbiornika DVB-T tak zwanego set-top boxa.
Poprawny odbiór sygnału jest możliwy dzięki tunerowi DVB-T, który inaczej określany jest mianem dekodera STB. W nowych modelach telewizorów jest on zazwyczaj wbudowany. Jednak jeśli posiadasz model kineskopowy bądź odbiornik plazmowy lub LCD wyprodukowany przed 2011 rokiem, musisz zakupić do niego dodatkowy, zewnętrzny tuner. Dekoder STB jest obsługiwany przy użyciu dodatkowego pilota, a z telewizorem można połączyć go za pomocą kabla HDMI bądź SCART. Jeżeli telewizor nie ma tej opcji wbudowanej, zakup osobnego dekodera jest możliwością najtańszą i najprostszą.
Oprócz dekodera, by odbierać sygnał telewizji naziemnej, potrzebujesz również anteny. Sprawdzi się nawet ta, z której korzystałeś do sygnału analogowego. Gdyby wystąpiły zakłócenia, w pierwszej kolejności powinieneś sprawdzić, czy urządzenie nie zostało uszkodzone, a następnie czy jest ustawione w odpowiednim kierunku. Najlepszemu odbiorowi sygnału sprzyja także wysoka moc nadajnika, częstotliwość nadawania oraz odpowiednie ukształtowanie okolicznych terenów. Jeżeli dotychczas posiadany sprzęt mimo wszystko nie podoła zadaniu, nowa antena telewizyjna naziemna to zakup, który powinieneś rozważyć.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze anteny DVB-T?
Wśród dostępnych na rynku modeli anten można znaleźć urządzenia różnych rozmiarów, stylów i funkcjonalności. Podstawowe rozróżnienie dotyczy ich konstrukcji. Jednym z najpopularniejszych typów jest antena pokojowa, która zazwyczaj ma formę panelową i jest wyposażona w wzmacniacz sygnału. Bardzo podobne w konstrukcji są anteny panelowe zewnętrzne, z tym że nadają się do pracy na zewnątrz. W większości do ich wyposażenia także należy wzmacniacz antenowy. Jeżeli mieszkasz w miejscu oddalonym od nadajnika więcej niż 40 km z pewnością sprawdzi się u Ciebie antena dookólna, odbierająca sygnał z odbicia, na całej swojej średnicy. Kolejną formą są anteny kierunkowe które – jak wynika z nazwy – powinny być skierowane w stronę nadajnika. Ich niewątpliwą zaletą jest odbieranie sygnałów bez wzmacniacza z odległości nawet do 60 km przy sprzyjającym ukształtowaniu terenu. Ostatni typ to anteny szerokokątne, niewymagające dokładnego ustawiania. Jeżeli połączysz je z przedwzmacniaczem, odbiorą sygnał z nadajnika oddalonego nawet o 100 km.
Jak widzisz, poszczególne rodzaje anten różnią się od siebie możliwościami odbioru sygnału, dlatego też podstawowym kryterium decydujących o wyborze konkretnego modelu powinna być odległość Twojego miejsca zamieszkania od stacji nadawczej. Jeżeli wynosi ona nie więcej niż 15 km, wybierz antenę panelową lub pokojową. Jeśli oddalenie nadajnika nie przekracza 50 km, zdecyduj się na antenę kierunkową pasywną, zaś gdy odległość jest większa – na antenę szerokokątną lub kierunkową aktywną.
Kolejną rzeczą, którą musisz zbadać, zanim wybierzesz antenę naziemną, jest "widoczność" stacji nadawczej. Zastanów się, czy po ustawieniu anteny sygnał może być zakłócany przez jakieś przeszkody, na przykład wysokie drzewa lub blisko ustawione budynki. Jeżeli jest takie ryzyko, najlepszym wyjściem będzie zakup anteny szerokokątnej lub dookólnej, która wyłapie sygnał z odbicia.
Ostatnim rozważanym przez Ciebie kryterium powinien być stopień złożoności instalacji urządzenia. W przypadku instalacji zbiorczej, kiedy sygnał jest rozdzielany na kilka bądź kilkanaście odbiorników, wybierz antenę aktywną, czyli taką, która będzie posiadała wzmacniacz sygnału.
Zalety anteny TV naziemnej
Emisja cyfrowa zwiększyła możliwości transmisji większej liczby programów telewizyjnych w ramach jednego kanału, co więcej mają one zdecydowanie lepszą jakość obrazu i dźwięku, co zdecydowanie wpływa na komfort oglądania. Zjawiska takie jak odbicia czy śnieżenie przeszły już do historii. Cyfrowa telewizja naziemna zapewnia także dodatkowe udogodnienia dla odbiorców, takie jak elektroniczny przewodnik po kanałach czy funkcja nagrywania programów. Bez wątpienia antena DVB-T zapewni Ci jeszcze lepsze doznania filmowe. Sprawdź, która będzie pasowała do Twojego domu i ciesz się dobrym obrazem oraz dźwiękiem już dziś.
Znajdziesz w Morele
Tunery TV DVB-T2 - Tunery TV DVB-C - Tunery TV Wi-Fi - Odtwarzacze multimedialne - Smart Box
Komentarze (2)