Jak wybrać białego laptopa? Czy warto go kupić?
Spis treści:
Podczas zakupu urządzeń elektronicznych coraz większą wagę przywiązuje się już nie tylko do funkcjonalności i wydajności, ale także do ich nienagannej estetyki. Białe laptopy cieszą się ogromną popularnością i bez problemu można znaleźć je w ofercie wielu renomowanych producentów.
Czy biały laptop jest praktyczny?
Pierwszą kwestią, nad którą warto zastanowić się przy wyborze laptopa w bieli to strona praktyczna. Czy taki laptop będzie łatwy do utrzymania w czystości? Czy obudowa nie zżółknie lub nie poszarzeje po czasie? Wiele zależy od jakości materiału, z którego wykonano obudowę, a także od tego, w jaki sposób urządzenie będzie czyszczone oraz użytkowane. By rozwiać swoje wątpliwości, co do tego, czy kupić białego laptopa, warto zerknąć na praktyczne atuty i mankamenty tego rozwiązania.
Biały laptop – kwestie praktyczne
ZALETY
- Ładna, nowoczesna estetyka.
- Mniej widoczne pyłki i kurz niż na czarnej powierzchni.
- Łatwo widoczne inne zabrudzenia, co skłania do regularnego czyszczenia urządzenia, a to poprawia higienę pracy oraz może nawet przedłużyć trwałość urządzenia.
WADY
- Jeśli obudowa jest wykonana z kiepskiego materiału, może zmieniać kolor pod wpływem czasu (szarzeć, żółknąć), ale jest to raczej sporadyczne i można temu przeciwdziałać.
- Mniejszy wybór urządzeń w tym kolorze.
Jak widać, białe notebooki mają swoje atuty i wielu zwolenników. Jeśli estetyka ma dla użytkownika duże znaczenie, a białe urządzenia mu się podobają, to zdecydowanie warto rozejrzeć się za laptopem w tym kolorze.
Czy biały laptop żółknie?
To jedna z najczęstszych wątpliwości wśród osób, które chciałyby zakupi białego laptopa. Nie trzeba martwić się na zapas, bo żółknięcie i szarzenie białych urządzeń dotyczy najczęściej tanich produktów nieznanych marek. Trudno wyobrazić sobie, by biały laptop Apple lub Asus diametralnie zmienił kolor podczas prawidłowego użytkowania.
Niemniej jednak, wybierając laptop budżetowy mało znanej marki należy liczyć się z takim zagrożeniem. Warto pamiętać, że na ewentualne szarzenie lub żółknięcie białych powierzchni wpływ ma światło słoneczne oraz zanieczyszczenia różnego typu. By ograniczyć ryzyko przebarwiania się obudowy, warto chować laptopa, gdy nie jest używany. Można wyposażyć się w ochronny pokrowiec lub wkładać urządzenie do szafki lub szuflady. To ograniczy ekspozycję na światło, kurz i inne zanieczyszczenia.
Należy podkreślić również, że zmiana koloru białego na żółty lub szary postępuje stopniowo i najczęściej dotyczy plastikowych elementów – wiele laptopów posiada jednak wysokiej jakości obudowy aluminiowe, aluminiowo-magnezowe, a także z tworzyw wysokiej klasy, które są pokrywane warstwą ochronną i dobrze zabezpieczane przed jakimikolwiek odbarwieniami.
Jak czyścić białego laptopa?
Wielu kupujących zastanawia się nie tylko nad tym, czy biały laptop się brudzi, co jest raczej oczywiste, ale też nad tym, czy białe laptopy żółkną i jak je czyścić. Czyszczenie białego laptopa zasadniczo nie różni się od dbania o sprzęt w dowolnym kolorze, ale należy uważać przy stosowaniu środków czyszczących o mocnym działaniu, a szczególnie jeśli nie są to specyfiki dedykowane do czyszczenia komputera. Jak wyczyścić białego laptopa? Najlepiej przy pomocy specjalnej pianki, płynu lub chusteczek do czyszczenia komputerów, które nie odbarwią urządzenia, a skutecznie usuną wszelkie zanieczyszczenia.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze białego laptopa?
Istotną kwestią jest nie tylko kolor urządzenia, ale także jakość jego wykonania i parametry techniczne. Przy zakupie białego laptopa warto zwrócić uwagę na kilka elementów:
- Typ urządzenia – wśród sprzętów w kolorze białym znajdziemy głównie klasyczne laptopy oraz ultrabooki. Są to urządzenia multimedialne, domowe oraz ultramobilne i biznesowe. Trudno za to o biały laptop gamingowy.
- Procesor – kluczowy parametr, jeśli chodzi o wydajność urządzenia. Ponieważ białych laptopów jest zdecydowanie mniej niż czarnych oraz srebrnych, wybór także jest mniejszy, ale można liczyć zarówno na procesor Intel Core i5, jak również i7. Są to głównie jednostki niskonapięciowe nowszych generacji, które zapewniają niskie zużycie energii i wydajność odpowiednią do większości codziennych zastosowań.
- Karta graficzna – może być dedykowana lub zintegrowana. Wybór zależy od przeznaczenia urządzenia. Jeśli będzie użytkowane głównie do podstawowych działań, nie ma sensu przepłacać za dedykowaną kartę graficzną, a jeśli zaś na laptopie będą uruchamiane gry lub obrabiane zdjęcia, warto sięgnąć po model z wyższej półki z dedykowaną kartą graficzną.
- Pamięć RAM – obecny standard to 8 GB i warto się tego trzymać albo nawet sięgnąć po model z większą pojemnością pamięci RAM.
- Dysk – należy zwrócić uwagę zarówno na jego pojemność, jak i rodzaj. Dysk HHD, choć pojemny i niedrogi, będzie wolniejszy oraz cięższy. Bez problemu znajdziemy białe laptopy, które są wyposażone jedynie w dyski SSD, SSD M.2 lub SSD M.2 PCIe, które są zdecydowanie szybsze i mniej awaryjne.
- System operacyjny – warto upewnić się, czy w cenie urządzenia jest zawarty system operacyjny. Jeśli nie, trzeba będzie zadbać o niego oddzielnie.
- Ekran – należy zwrócić uwagę zarówno na jego wielkość (dominują urządzenia z ekranem 15.6 cali, ale przy odrobinie szczęścia znajdziemy również biały laptop 17 cali), jak i rozdzielczość. Warto wybrać urządzenie oferujące rozdzielczość Full HD i posiadające matową matrycę (błyszcząca bardziej męczy wzrok i mało który laptop jeszcze posiada tę opcję).
- Klawiatura – wiele białych laptopów posiada białą klawiaturę, ale są też modele z czarnymi klawiszami, które mocno kontrastują z białą obudową. Co wybrać? Jeśli pozostałe parametry urządzenia są zbliżone, można kierować się właśnie tą kwestią i stroną praktyczną – białe klawisze szybciej się brudzą, ale za to mniej na nich widać pyłki i kurz. Czarne klawisze łatwiej będzie wymienić, gdy któryś ulegnie awarii, gdyż urządzeń z czarnymi przyciskami jest o wiele więcej.
- Jakość wykonania obudowy – to może być tworzywo, ale powinno być dobrej jakości, by było odporne na zarysowania. Dobrym wyborem są obudowy z delikatną strukturą, która sprawia, że ewentualne rysy nie są widoczne.
- Cena – to dla wielu osób kluczowa kwestia przy wyborze urządzenia. Ponieważ białych laptopów jest zdecydowanie mniej niż czarnych, ich ceny bywają nieco wyższe w porównaniu do sprzętów o klasycznej kolorystyce o podobnych parametrach. Jednak popularność laptopów w białym kolorze sprawiła, że są produkowane przez wielu wiodących producentów, a to ma wpływ na coraz lepsze oferty cenowe.
- Marka – przy wyborze laptopa warto zwrócić uwagę na renomę producenta, gdyż często idzie ona w parze z jakością wykonania urządzenia, a także z jego parametrami. Ponieważ białe laptopy cieszą się sporą popularnością, bez problemu znajdziemy biały laptop Samsung, biały laptop Acer, biały laptop Asus, Apple, biały laptop Lenovo oraz wielu innych marek.
Białe laptopy – polecane modele
Oferta białych notebooków jest na tyle szeroka, że przed zakupem można jeszcze zerknąć na opinie użytkowników, testy i recenzje, rankingi, a także na listę polecanych urządzeń tego rodzaju:
- Laptop LG Gram (14Z990-V.AR53Y) – ultramobilny biały laptop LG. To urządzenie o przekątnej 14 cali, które wyposażono w procesor Intel Core i5-8265U o 4 rdzeniach i 8 wątkach, a także w 8 GB pamięci RAM i dysk SSD M.2 o pojemności 256 GB. Grafika to zintegrowany układ Intel UHD Graphics 620, a rozdzielczość ekranu to full HD.
- Laptop HP 15-da1586nw (5QZ36EA) – popularny i stosunkowo niedrogi biały laptop HP. Wyposażono go w procesor Intel Core i5-8265U o 4 rdzeniach i 8 wątkach, w 8 GB pamięci RAM, a także w dysk SSD M.2 PCIe o pojemności 256 GB. Urządzenie dysponuje zintegrowanym układem graficznym.
- Laptop Dell Inspiron 15 5570 (5570-7653) – to często wybierany biały laptop Dell, który posiada czarną, kontrastową klawiaturę. W urządzeniu znajduje się procesor Intel Core i7-7500U o 2 rdzeniach i 4 wątkach, 8 GB pamięci RAM, dysk SSD M.2 PCIe o pojemności 256 GB oraz dedykowana karta graficzna AMD Radeon 530.
Komentarze (0)