Jak wybrać czytnik kart pamięci? Jaki najlepszy? Rodzaje kart.

| 0 Komentarzy
Analizujemy ofertę czytników kart pamięci i wskazujemy ich najważniejsze parametry użytkowe.

Na rynku jest wiele urządzeń elektronicznych, które zapisują dane na niewielkich kartach pamięci. Są to m.in. aparaty fotograficzne, kamery, telefony czy tablety. Kartę z plikami możemy następnie podłączyć do większości laptopów, by odczytać zapisane dane. Nieco gorzej wygląda sprawą z komputerami stacjonarnymi, które nie zawsze dysponują odpowiednim czytnikiem.

W takiej sytuacji możemy podłączyć wspomniane urządzenia przy pomocy odpowiedniego kabla albo zdecydować się na kupno czytnika karta pamięci. Drugie rozwiązanie wydaje się wygodniejsze, zwłaszcza ze względu na fakt, iż oferta rynkowa tego typu urządzeń jest bardzo szeroka.

Polecane czytniki kart pamięci

Wbudowany czytniki kart pamięci – rodzaje kart

Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest zakup sprzętu, który dysponuje własnym, wbudowanym czytnikiem kart pamięci. Oprócz wspomnianych laptopów i komputerów stacjonarnych, takie rozwiązania znaleźć możemy między innymi w takich urządzenia jak:

  • Drukarki – daje możliwość bezpośredniego wydrukowania zdjęć bez konieczności uruchamiania komputera.
  • Telefon i tablet – pozwala na zapisywanie, przechowywanie i odczyt różnego rodzaju plików multimedialnych jak zdjęcia, filmy, muzyka oraz instalację aplikacji mobilnych.
  • Aparat i kamera – umożliwia zapis zdjęć i filmów, a także późniejsze oglądanie plików na ekranie LCD urządzenia.

W każdym przypadku podłączenie wyżej wymienionego urządzenia do komputera poprzez kabel, pozwoli na odczyt zapisanych danych na karcie danych. Sprzęt z wbudowanym czytnikiem kart gwarantuje nam wiele swobody, jednak musimy pamiętać o tym, że na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kart pamięci, dlatego powinniśmy sprawdzić, które z nich są obsługiwane przez nas sprzęt.

Poszczególne typy różnią się przede wszystkim rozmiarem, kształtem, standardem, a także poszczególnymi parametrami technicznymi. Obecnie najczęściej wykorzystywane są karty pamięci:

To oczywiście zaledwie kilka przykładów, rodzajów kart pamięci jest bowiem znacznie więcej. Na szczęście, wykorzystywane czytniki w większości przypadków obsługują więcej niż jeden z przedstawionych typów.

Jaki czytnik kart pamięci – wewnętrzny czy zewnętrzny?

Jak już wspomnieliśmy, nie wszystkie urządzenia dysponują własnym czytnikiem. W takim przypadku musimy zakupić specjalne urządzenie.

  • Czytnik wewnętrzny. Jak sama nazwa wskazuje, jest on montowany wewnątrz urządzenia, dlatego należy sprawdzić, z jakim dokładnie sprzętem jest kompatybilny. Ciekawym rozwiązaniem są czytniki kart pamięci montowane w kieszeni 3.5 cala. Są to rozbudowane urządzenia o wysokiej prędkości transmisji danych, obsługujące wiele rodzajów kart.
  • Czytnik zewnętrzny. Chcąc odczytać dane z rozładowanego telefonu lub aparatu, można skorzystać z bardziej uniwersalnego rozwiązania: czytnika zewnętrznego podpinanego przez port USB (ale nie tylko). Można spotkać dwa rodzaje sprzętu: czytniki all-in-one oraz modele dedykowane. Pierwsze z nich obsługują do kilkudziesięciu rodzajów kart pamięci. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które posiadają wiele urządzeń różnych producentów.

Jeżeli chodzi natomiast o czytniki dedykowane, obsługują określony typ karty pamięci. Jest to tańsze rozwiązanie, ale jednocześnie ograniczone. Na taki rodzaj czytnika powinny decydować się osoby, które korzystają tylko z określonego nośnika danych i nie planują w najbliższym czasie wprowadzać w tym zakresie żadnych zmian.

Czytniki kart pamięci – najważniejsze parametry

Skoro wiemy już, na jakie rodzaje urządzeń możemy się zdecydować, przyszła pora na przeanalizowanie ich danych technicznych. Pozwoli to dobrać model najlepiej spełniający nasze wymagania i potrzeby.

  • Prędkość odczytu. Zależy od dwóch czynników: rodzaju karty pamięci, a także rodzaju złącza – w tym przypadku można zdecydować się między innymi na port USB 2.0 osiągający w praktyce transfer30-40 MB/s, port USB 3.0 (osiągający prędkość do 300 MB/s) czy chociażby porty FireWire 400 i 800 (prędkość na poziomie kolejno 50 oraz 100 MB/s). Nietypowym rozwiązaniem są czytniki wyposażone w więcej niż jeden port USB. Dzięki takiemu zabiegowi, możliwe jest podłączenie czytnika do dwóch różnych urządzeń jednocześnie jak np. komputer oraz drukarka. 
  • Interfejs. Poza wspomnianymi już portami USB i FireWire, czytniki kart pamięci podłączane są do urządzenia także za pomocą złącza płyty głównej, portu micro USB, USB typu C czy też Lightning. Zdecydować można się również na modele obsługujące łączność Wi-Fi.
  • Obsługiwane karty pamięci. Jak wspomnieliśmy, możemy zdecydować się na model dedykowany konkretnym kartom, a także na urządzenia uniwersalne.
  • Cena. Jest ona uzależniona od typu sprzętu, a także wspomnianych parametrów. Najtańsze czytniki kosztują zaledwie kilka złotych, podczas gdy ceny tych droższych wynieść mogą od 15 do kilkuset złotych.

Choć parametrów, na które należy zwrócić uwagę nie jest dużo, dobór czytnika kart pamięci powinien przebiegać w sposób przemyślany, tak aby zakupić urządzenie rzeczywiście przydatne i wydajne.

Udostępnij
4,9
7 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 16:54
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.