Jak wybrać elektroniczną nianię? Jaka najlepsza?

| 7 Komentarzy
Wybieramy dobrą elektroniczną nianię

Dzięki elektronicznej niani, nie ma potrzeby przebywania z niemowlakiem czy małym dzieckiem w jednym pokoju. To niepozorne, niewielkie urządzenie umożliwia szybkie wykrycie płaczu dziecka lub momentu, gdy się ono przebudzi. Jednak czym kierować się przy wyborze elektronicznej niańki? Które nianie elektroniczne są najlepsze?

Rodzaje elektronicznych niań

Niezależnie od typu urządzenia, zasada działania niani wygląda bardzo podobnie w każdym przypadku. Zestaw składa się z dwóch elementów: nadajnika, umieszczanego w pokoju dziecka oraz odbiornika, który zabiera ze sobą rodzic. Gdy dziecko zapłacze, zacznie gaworzyć lub mówić, nadajnik wychwyci dźwięk i przekaże go do odbiornika. To, co jest najważniejsze, zestaw komunikuje się bezprzewodowo. Jednak, w zależności od rodzaju, w inny sposób realizowany jest przekaz pomiędzy urządzeniami. Z tego względu wyróżnia się nianie elektroniczne:

  • analogowe - nadajnik transmituje sygnał naturalny, przez co podatny na zniekształcenia i zakłócenia pochodzące z innych źródeł np. CB radia. Obecnie producenci rozwiązali problem wykorzystując kilka kanałów odbioru sygnału. Jednak zaletą niani analogowej jest niższa cena, silniejszy sygnał, a przez to także duży zasięg (do 2 km, choć są urządzenia, które na otwartej przestrzeni mogą komunikować się na odległości nawet do 5km).
  • cyfrowe - w tym przypadku sygnał nadawany jest w formie kodowanej, dzięki czemu nie może być zakłócony przez inne urządzenia. W nianiach cyfrowych dźwięk jest czysty, bez zniekształceń, jednak sam zasięg jest niewielki, bo wynoszący do 600 m (na otwartej przestrzeni).

Ranking najpopularniejszych elektronicznych niań

 

Na co zwracać uwagę?

Zasięg

Jest to parametr, który pozwala określić, w jakiej odległości od siebie mogą znajdować się odbiornik oraz nadajnik. Podawana wartość dotyczy najczęściej otwartej przestrzeni lub przy zachowaniu optymalnych warunków (bez zakłóceń i przeszkód). By dowiedzieć się przy maksymalnie jakiej odległości pracuje niania w zwykłych warunkach np. w domu, należy przyjąć 1/5 podanego przez producenta zasięgu.

Kanały

Wybierając nianię, warto zdecydować się na taką, która oferuje co najmniej kilkanaście kanałów do transmisji. Dzięki temu zawsze można znaleźć kanał o najmniejszym zakłóceniu, który nie odbierze dźwięków np. z innej niani. Ciekawym i przydatnym rozwiązaniem jest automatyczne skanowanie kanałów do transmisji i wybór tego, który charakteryzuje się najmniejszymi zakłóceniami.

Częstotliwość sygnału

Najlepiej sprawują się nianie, które komunikują się na częstotliwościach 1,88 lub 2,4 GHz. Wtedy też sygnał może być przesyłany bez zakłóceń. Najgorzej wypadają urządzenia korzystające z częstotliwości 446 MHz.

Kamera

Wielu rodziców wybiera prosty zestaw niani, umożliwiający jedynie odbiór dźwięku. Jednak producenci oferują również urządzenia z kamerą, dzięki której rodzice mogą także obserwować dziecko. Wielokrotnie zdarzają się sytuacje, gdy dziecko płacze tylko przez chwilę czy zacznie mamrotać przez sen, po czym samo się uspokaja. By niepotrzebnie nie wchodzić do pokoju dziecka i zakłócać jego odpoczynek można obejrzeć jego zachowanie na ekranie np. telewizora. W zależności od modelu, można spotkać się z następującymi udogodnieniami:

  • tryb nocny – pozwala na obserwację dziecka także w nocy, gdy w pokoju są zgaszone światła. Jest to możliwe, dzięki wykorzystaniu podczerwieni.
  • monitor – niektóre nianie, zamiast zwykłego wyświetlacza zamontowanego w stacji rodzica, są wyposażone w oddzielny monitor.

Regulacja czułości

Wiele modeli umożliwia ustawienie czułości mikrofonu, by urządzenie nie reagowało i nie wychwytywało nieistotnych dźwięków.

Dodatkowe funkcje

Przydatne rozwiązania w nianiach elektronicznych to:

  • transmisja aktywowana głosem – niania włącza się dopiero po wykryciu dźwięku. Do tego czasu znajduje się w trybie czuwania, co pozwala zaoszczędzić energię (jeśli urządzenie działa na baterie i nie jest podpinane do gniazdka).
  • dzwonienie na zaprogramowany numer – niektóre urządzenia umożliwiają na wprowadzenie wybranego numeru telefonu. Gdy dziecko zacznie płakać, odbiornik zadzwoni na zaprogramowany numer.
  • nagranie obrazu – niania wyposażona jest w kamerę, która umożliwia rejestrację obrazu z pokoju dziecka, a następnie zapisanie go na karcie SD.
  • termometr – mierzy temperaturę w pokoju dziecka. Dzięki niemu rodzic może kontrolować temperaturę powietrza – czy w pomieszczeniu nie jest za ciepło lub za gorąco.
  • kanał zwrotny (komunikacja dwukierunkowa) – w większości zestawów niania pozwala tylko na odbiór dźwięków dochodzących z pokoju dziecka. Jednak na rynku są również urządzenia, które pozwalają na komunikację w drugą stronę tzn: rodzic może zacząć mówić do odbiornika, by dziecko uspokoiło się i ponownie zasnęło.
  • kołysanki – uspokajają dziecko i pozwalają mu zasnąć. Producenci zamieszczają różną ilość kołysanek – od kilku do kilkunastu.
  • czujnik ruchu – wychwytuje także inny ruch z otoczenia jak np. przechodzącego zwierzaka domowego.

Akcesoria

W niektórych zestawach można znaleźć ciekawe dodatki takie jak:

    • pager – umożliwia zlokalizowanie stacji rodzica, gdy ta zaginie.
    • druga stacja odbiorcza – przydatna, jeśli rodzice często przebywają w różnych pomieszczeniach.
    • monitor oddechu – niezwykle przydatny czujnik umieszczany pod materacem w łóżeczku dziecka. Jego zadaniem jest monitorowanie oddechu pociechy. Alarm włącza się, gdy czujnik nie wykryje oddechu przez 15 sekund.

Zasilanie

Jak wiele innych urządzeń elektronicznych, nianie mogą być zasilane na kilka sposobów:

  • bateryjne
  • sieciowe
  • akumulatorowe
  • mieszane

Najlepiej wybierać te urządzenia, które umożliwiają zarówno zasilanie bateryjne/akumulatorowe (jeśli rodzice z dzieckiem będą przebywać w nietypowym miejscu lub np. zabraknie prądu w domu) jak i sieciowe, dzięki czemu urządzenie zawsze może być w każdej chwili naładowane lub podpięte do gniazdka, gdy wyczerpią się baterie.

Udostępnij
5,0
1 ocena
7 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (4)

Pomocny artykuł. My zdecydowaliśmy się na Xblitza ISee IP. Łatwy montaż, sterowanie za pomocą aplikacji w telefonie, obraz dobrej jakości, dwustronna komunikacja głosowa. Żona zadowolona, może chwilę odpocząć jak mała śpi.
Słaby artykuł, raczej by ściągnąć kliki z googla. Osobiście do sekcji "Na co zwrócić uwagę?" dodałbym czas pracy na baterii odbiornika. Tyle, że na stronach produktów nie ma tego podanego, więc i tak klient się tego nie dowie.
my mamy model Ready z Xblitz, moge ją spokojnie polecić . Mąż już mi zapowiedział że jak Mikołaj urośnie weźmie ją sobie do zabezpieczenia garażu
Jak mi zabraknie prądu w domu to nie zobaczę obrazu nawet gdy kamera bedzie miała baterie lub powerbank! Bo nie będzie działał router wifi i wtedy można sobie pooglądać czarny obraz.
Ja z kolei mam u siebie nianię Xblitz Baby Sound i taka najprostsza jest dla mnie najlepsza. Zasięg fajny, cena niska a jakość w porządku.
Mi moja kochana morelka pokazała nanię truelifa wiec wzięłam nie żałuję ani grosika jakusiu jakie to fajne i wygodne. Nawet ja śpię lepiej.
My kupiliśmy model v24 i działa, nie ma z tym najmniejszego problem a TrueLife nie znałam. Pozdrawiam
Specjalista Morele | 12:30
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.