Jak wybrać energooszczędny telewizor? Jaki najlepszy?

| 0 Komentarzy
Czy warto sięgnąć po energooszczędny telewizor? Jak go wybrać i na co zwrócić uwagę?

Zakup nowego telewizora wiąże się z koniecznością podjęcia licznych decyzji odnośnie parametrów wybranego urządzenia. Nie tylko jakość obrazu i przekątna ekranu mają kluczowe znaczenie. Coraz częściej konsumenci zwracają uwagę na zużycie prądu przez urządzenia domowe. Podpowiemy, jak najlepiej wybrać energooszczędny telewizor i na co zwrócić uwagę.

Polecane telewizory

Jaki telewizor jest energooszczędny?

Zakup nowego telewizora to spory wydatek, ale warto również zwrócić uwagę na koszt dalszej eksploatacji wybranego urządzenia. Różnice te wydają się niewielkie, ale w skali roku lub kilku lat pozwalają zaoszczędzić zauważalne kwoty. Obecnie w sprzedaży można spotkać głównie telewizory LED, OLED i LCD. Który z wariantów będzie najtańszy w codziennej eksploatacji i najbardziej energooszczędny?

Nowoczesne urządzenia są bezsprzecznie o wiele mniej energochłonne od starszych telewizorów typu kineskopowego. Jednak poszczególne technologie różnią się pomiędzy sobą parametrami pracy, jakością wyświetlanego obrazu oraz całkowitym zużyciem energii.

  • Telewizory LCD – zużywają zauważalnie mniej energii od telewizorów kineskopowych (CRT), a także od telewizorów plazmowych. Ogólne zużycie prądu w telewizorach LCD jest uzależnione, przede wszystkim, od wielkości ekranu, jego jasności, zastosowanego kontrastu oraz wykorzystywanych funkcji wyświetlania. Niektóre modele posiadają tryby oszczędzania energii. Nie bez znaczenia dla rachunków za prąd będzie także utrzymywanie telewizora w trybie czuwania. Telewizory LCD posiadają stałe podświetlanie ekranu, zużywają stałą ilość energii podczas pracy. Szacunkowe wartości poboru prądu znajdują się na opakowaniach i etykietach konkretnych modeli. Należy pamiętać, że są to wartości obliczane w warunkach laboratoryjnych, mogą się nieznacznie różnić od tych, które podają sami użytkownicy.
  • Telewizory LED – to również telewizory LCD, ale posiadające podświetlenie LED. To oszczędniejszy wariant telewizorów LCD. Zużycie prądu jest zauważalnie niższe niż w klasycznych modelach LCD, a w trybach oszczędzania energii ta różnica staje się jeszcze większa.
  • Telewizory OLED – stosunkowa nowość na rynku. Zaletą technologii OLED jest jeszcze niższe zużycie energii oraz lepsze parametry wyświetlanego obrazu.

Za najbardziej energooszczędne telewizory, a raczej typ telewizorów, można uznać telewizory LED lub OLED, które zużywają mniej energii niż urządzenia LCD. Jednak nie tylko typ telewizora jest wyznacznikiem zużycia energii, ale klasa energetyczna urządzeń.

Jakie są klasy energetyczne telewizorów?

Klasy energetyczne dotyczą większości urządzeń elektronicznych, jakie możemy kupić. Informacje o klasie energetycznej znajdziemy zarówno na pralce, jak i kuchence, a także na telewizorze. Informacja ta pozwala zorientować się w przybliżonym zużyciu energii przez konkretny model urządzenia oraz ułatwia dokonywanie porównań kosztów eksploatacji dla podobnych do siebie urządzeń. Co warto wiedzieć o klasach energetycznych?

  • Oznaczenia klas energetycznych są literowe – im litera bliżej początku alfabetu, tym wyższa klasa energetyczna.
  • Ponieważ z czasem technologie się zmieniają, spotykamy już nie tylko klasy energetyczne A, B czy C, ale też A+, A++ i tym podobne. Każdy kolejny plus przy literze A oznacza jeszcze wyższą energooszczędność.

Klasy energetyczne TV są więc tożsame z klasami energetycznymi dla innego typu urządzeń. Aktualnie dominują telewizory klasy A, ale znajdziemy także telewizory klasy A+ oraz A++, a także klasy B.

Od czego jeszcze zależy zużycie energii przez telewizor?

Pobór prądu przez TV zależy od zastosowanych technologii wyświetlania obrazu, ale nie jest to jedyny parametr, który decyduje o całkowitym zużyciu energii. Od czego jeszcze zależy pobór prądu w TV? Oto kwestie, które mają wpływ na zużycie energii:

  • Jasność ekranu – im większa, tym większe zużycie energii. Odpowiednia regulacja jasności i kontrastu pozwala zredukować koszty eksploatacji urządzenia.
  • Jakość urządzenia – produkty z niższej półki zazwyczaj nie mogą pochwalić się najlepszymi parametrami pracy. Oferują gorszy obraz, który wymaga rozjaśniania i podciągania kontrastu, a tym samym zwiększenia poboru prądu.
  • Rozmiar ekranu – im większy ekran, tym większe zużycie. Telewizory 42 cale mogą zużywać nawet dwa razy więcej energii elektrycznej od telewizorów 32 cale.
  • Dostępne tryby działania – najbardziej energooszczędne telewizory będą posiadały tryby oszczędzania energii.
  • Korzystanie z opcji czuwania (stand-by) – to niemal standard. Niestety nawet niepozorna dioda oraz utrzymywanie telewizora w gotowości do działania generuje niewielkie zużycie energii. Jeśli telewizor jest użytkowany sporadycznie, lepiej będzie stosować standardowy wyłącznik i zrezygnować z wykorzystywania funkcji czuwania.
  • Funkcje dodatkowe – telewizory bez Wi-Fi, smart TV itp. mają szansę zużywać zauważalnie mniej energii.

Jak wybrać energooszczędny telewizor? Na co zwrócić uwagę?

By podjąć decyzję o tym, jaki telewizor energooszczędny kupić, należy zwrócić uwagę nie tylko na te parametry, które bierze się pod uwagę przy zakupie dowolnego telewizora (na przykład na rozdzielczość czy zastosowane złącza), ale przede wszystkim na te kwestie, które mają realny wpływ na zużywanie energii przez telewizor:

  • Typ telewizora – jak już zostało wspomniane, w sprzedaży dominują telewizory LED, OLED oraz LCD. Choć sama technologia LED oraz OLED jest bardziej energooszczędna, to można kupić energooszczędny telewizor LCD (warto zweryfikować klasę energetyczną), ale najlepszym wyborem będzie energooszczędny telewizor LED – diody LED zużywają zauważalnie mniej energii, a telewizory energooszczędne LED są zdecydowanie popularniejsze, nowocześniejsze i dostępne w wielu różnych modelach.
  • Przekątna ekranu – niektórzy użytkownicy kupują duże telewizory, które są później użytkowane w niewielkich wnętrzach, w których miejsce siedzące jest w bliskiej odległości od ekranu. To błąd. Znacznie lepszym wyborem będzie zakup mniejszego odbiornika, który w mniejszych pokojach sprawdzi się znacznie lepiej, a w dodatku zużyje mniej prądu i będzie tańszy w zakupie.
  • Funkcje dodatkowe telewizory Smart TV, z Wi-Fi, Ambilight i tym podobnymi rozwiązaniami mają potencjalnie wyższe zapotrzebowanie na energię, ale nie dajmy się zwieść pozorom i nie rezygnujmy z wygodnych i nowoczesnych rozwiązań. Wyznacznikiem energooszczędności są, tak naprawdę, dokładne parametry techniczne, klasa energetyczna i zastosowane funkcje pozwalające oszczędzać energię, a sporo nowoczesnych telewizorów oferuje tego typu rozwiązania.
  • Klasa energetyczna – to najważniejszy parametr, który pozwala zweryfikować zapotrzebowanie urządzenia na energię. Im wyższa klasa energetyczna, tym niższe zużycie energii.

Jak sprawić, by posiadany telewizor był bardziej energooszczędny?

Wybór dobrego telewizora energooszczędnego to początek sukcesu. Jednak nawet wówczas warto zadbać o monitorowanie zużycia prądu. Warto wiedzieć również, że można zredukować zużycie energii nawet w starszym odbiorniku, jeśli zastosuje się odpowiednie działania i odrobinę zmodyfikuje przyzwyczajenia. To od użytkownika telewizora zależy, jak duże zużycie energii będzie generowane. Sposobem na oszczędność prądu przy oglądaniu telewizji będzie:

  • Rezygnacja z wykorzystywania trybu uśpienia urządzenia. Znacznie lepiej będzie po prostu wyłączyć odbiornik przyciskiem lub odłączyć całą listwę zasilającą (jeśli jest użytkowana). Działanie to warto zastosować także do dodatkowych urządzeń, które są połączone z telewizorem. Mowa między innymi o: dekoderze, nagrywarce, odtwarzaczu DVD i głośnikach.
  • Stosowanie wyłącznika czasowego. Będzie przydatne dla osób, którym zdarza się zasypianie przy telewizorze. Wyłącznik zewnętrzny odetnie zasilanie o określonej porze i nie tylko wyłączy odbiornik, ale również nie dopuści do przejścia urządzenia w tryb uśpienia. Większość telewizorów posiada również własną funkcję czasowego wyłączenia się, ale zazwyczaj wiąże się ona z przejściem odbiornika w tryb czuwania.
  • Wybór urządzenia o odpowiedniej klasie energetycznej. Klasy energetyczne są oznaczane literami alfabetu. Najlepiej wybierać urządzenia w klasie A lub wyższej (A+, A++).
  • Wyłączanie telewizora, kiedy się go nie ogląda. Teoretycznie jest to oczywiste, a jednak w wielu domach telewizor pracuje niemal przez całą dobę i to nawet, jeśli nikt go aktualnie nie ogląda. To chyba najprostszy sposób na ograniczenie rachunków za prąd – włączać odbiornik i inne urządzenia tylko wtedy, gdy faktycznie mają być użytkowane.

Wybór energooszczędnego telewizora to decyzja na lata. Warto więc porównać wszystkie parametry urządzeń i postawić na telewizor o małym poborze prądu, który równocześnie zaoferuje bardzo dobre parametry wyświetlania obrazu. Warto też pamiętać o tym, że telewizor zużywa tyle energii, na ile pozwala sam użytkownik – nawet najbardziej energooszczędny telewizor nabije wyższy rachunek za prąd, gdy będzie działał nieustannie bez względu na to, czy się z niego korzysta.

5,0
6 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 19:09
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.