Zdążysz przed pierwszą gwiazdką!

Gwarancja dostawy przed Świętami!

Więcej informacji

Jak wybrać filtr do okapu kuchennego? Jaki najlepszy?

| 0 Komentarzy
Prawidłowe działanie okapu kuchennego gwarantuje czysty filtr. Sprawdź, jak często należy go wymieniać.

Okap kuchenny swoją sprawność zawdzięcza między innymi odpowiednim filtrom oraz ich regularnej wymianie. W sklepach można znaleźć różne filtry do okapów. Podpowiemy, jak wybrać właściwy i czym kierować się podczas zakupu.

Jaki filtr do okapu wybrać?

Filtr do okapu kuchennego to produkt, który spełnia kluczową rolę w każdym domu. Dzięki niemu szybko znika nieprzyjemny zapach, nadmiar pary wodnej czy cząsteczki tłuszczu ze smażony lub gotowanych potraw. Sposób ich konserwacji zależy od tego, w jakim trybie działa urządzenie:

  • wyciągu – podłączony do wentylacji, tworzy obieg otwarty. Nagromadzone wilgotne powietrze, intensywne zapachy, para wodna, a także inne zanieczyszczenia usuwane są poza kuchnię;
  • pochłaniacza – nie ma odprowadzenia do kanału wentylacyjnego. Powietrze po oczyszczeniu przez filtr wraca w cyklu zamkniętym do pomieszczenia, w którym gotujesz lub pieczesz. Pamiętaj, że w tym przypadku, oprócz standardowych modeli przeciwtłuszczowych, niezbędne są również węglowe.

Rodzaje filtrów do okapu

  • Filtr przeciwtłuszczowy eliminuje drobiny tłuszczu powstające podczas przygotowywania ciepłych posiłków. Najczęściej spotykane modele to:
    • włókiennicze – skutecznie zatrzymują tłuszcz oraz zabrudzenia. Należy je wymieniać średnio co 2–3 miesiące. Do tzw. filtrów jednorazowych należą także produkty wykonane ze specjalnego papieru oraz akrylu. Te drugie zostały stworzone z włókien syntetycznych i charakteryzuje je wysoka chłonność;
    • metalowe – zrobione ze stali nierdzewnej chromo-niklowej lub aluminium. Do ich budowy wykorzystuje się ciasno plecioną, wielowarstwową siatkę. Stosując odpowiednie metody konserwacji, możesz ich używać przez dłuższy czas.
  • Aktywne filtry węglowe nie stanowią podstawowego wyposażenia okapu. Jeżeli chcesz zadbać o czyste powietrze w Twojej kuchni, warto dokupić go jako dodatek. Oprócz funkcji oczyszczającej spełnia także rolę pochłaniacza zapachów. Z uwagi na jego chemiczne właściwości w podstawowych modelach nie można zastosować tradycyjnego czyszczenia. Okres, po jakim należy go wymienić, w głównej mierze zależy od tego, z jaką intensywnością eksploatujesz urządzenie.
  • Filtr plazmowy to nowoczesne rozwiązanie. Wyglądem przypomina tubę o średnicy 20 cm i wysokości 40 cm. Instaluje się go na górze silnika, w miejscu rury wentylacyjnej. Nie trzeba go uruchamiać żadnym przyciskiem – jeżeli czujnik przepływu powietrza wykryje powiew, sprzęt rozpoczyna swoją pracę. Jest bardzo skuteczny w swoim działaniu i wyłapuje opary, nawet jeśli Ty nie dostrzegasz potrzeby oczyszczenia powietrza. Działanie filtra plazmowego opiera się na mikrowyładowaniach elektrostatycznych, które można porównać do mikro piorunów. Rozbijają one cząsteczki zanieczyszczonego powietrza i oczyszczają je ze sterylnością do 99,9%. Co więcej, usuwają również bakterie, wirusy, a także wilgoć. Modele plazmowe na zewnątrz otoczone są tkaniną nasączoną węglem aktywnych neutralizującą zapachy powstałe w czasie wyładowań.

Polecane filtry do okapów

Co warto wiedzieć o filtrach węglowych do okapu?

Filtr węglowy do okapu stworzony jest z niewielkich drobin węgla aktywnego o średnicy 1–2 mm, który ma właściwości absorpcyjne, czyli pochłaniające. Dzięki niemu nieprzyjemne zapachy są neutralizowane, a na ścianach i kuchennej zabudowie nie gromadzi się osad. Zwróć uwagę, że w czasie pracy przyjmuje on znaczną ilość wilgoci. Aby go wysuszyć, pozostaw włączone urządzenie jeszcze przez kilkanaście minut po zakończeniu gotowania.

Wymiana filtra węglowego

Zastanawiasz się, jak często wymieniać filtr węglowy w okapie? Niestety z czasem traci on swoje właściwości absorpcyjne i aby ponownie zapewnić wysoką skuteczność działania, należy go regularnie wymieniać. Częstotliwość zależy głównie od jego jakości oraz tego, jak intensywnie korzystasz z urządzenia. Zgodnie z zaleceniami producenta powinno się zakupić nowy filtr średnio co 3–6 miesięcy. Nie jest to wysoki koszt – w zależności od marki może on wynosić od 20 do 100 zł. Jeżeli żyjesz w duchu zero waste, postaw na modele wielokrotnego użytku o żywotności 2–3 lat. Po każdym umyciu suszy się je w temperaturze pokojowej lub wypala w piekarniku. Istnieje również hybryda filtra węglowego z aluminiowym. Wówczas na zewnątrz jest siatka metalowa, a w środku aktywna warstwa. Ten produkt możesz myć w zmywarce oraz suszyć w temperaturze pokojowej.

Wady i zalety filtra węglowego

Zastanawiasz się, czy okap z filtrem węglowym jest dla Ciebie? To urządzenie z pewnością znajdzie zastosowanie w Twojej kuchni, jeżeli nie jesteś w stanie podłączyć go do komina lub marzysz o minimalistycznym wnętrzu i z przyczyn estetycznych nie chcesz tego robić. Dodatkowo warto rozważyć wybór tego produktu, w przypadku gdy posiadasz niewielką kuchnię lub nowoczesną wyspę kuchenną z piekarnikiem wolnostojącym. Do ich największych zalet zaliczysz:

  • łatwy montaż – możesz wykonać go samodzielne, bez specjalistycznych narzędzi i zajmie Ci to jedynie kilka minut;
  • przystępna cena – znasz już modele dostępne na rynku. Ich cena różni się w zależności od tego czy są jedno, czy wielorazowego użytku;
  • optymalna skuteczność – aby ją zapewnić, korzystaj z dołączonej instrukcji obsługi i stosuj się do zalecanych metod konserwacji.

Minusem aktywnych filtrów węglowych w klasycznych modelach jest konieczność ich wymiany. W przeciwnym razie przestaną spełniać swoją podstawową funkcję.

Jak dbać o okap z filtrem metalowym?

W jaki sposób czyścić filtr metalowy? Zaleca się, abyś mył go regularnie w zmywarce lub ręcznie przynajmniej raz na miesiąc. W celu tradycyjnego czyszczenia zaopatrz się z gąbkę oraz płyn do mycia naczyń i postępuj zgodnie z poniższą instrukcją:

  1. Do miski wlej ciepłą wodę i wymieszaj ją z niewielką ilością detergentu.
  2. Przy użyciu gąbki dokładnie umyj filtr metalowy.
  3. Spłucz mydliny bieżącą wodą.
  4. Filtr pozostaw do wyschnięcia na powietrzu.
  5. W przypadku silnego zabrudzenia pozostaw filtr z ciepłej wodzie z płynem na około godzinę przed myciem właściwym. Namoczony brud szybciej odklei się od czyszczonej powierzchni.

Jeżeli chcesz skorzystać ze zmywarki, wybieraj krótki program z temperaturą 50° C.

Konserwacja obudowy okapu

W związku z tym, że wnętrze okapu jest dość uciążliwe do czyszczenia, najlepiej, żebyś każdorazowo po zakończonym gotowaniu umył zabrudzone części. Dzięki temu unikniesz czasochłonnego odrywania zeschniętego brudu z trudnodostępnego miejsca. Na szczęście konserwacja zewnętrznej obudowy urządzenia przebiega szybko i sprawnie. Pamiętaj jednak, że została ona wykonana z materiału, który można łatwo porysować. Dlatego nie stosuj detergentów ściernych, na bazie silnych kwasów, mleczek i proszków z mikrogranulkami ani druciaków.

Do czyszczenia okapu używaj miękkich gąbek oraz szmatek. Doskonale nadają się też delikatne detergenty takie jak płyn uniwersalny czy do mycia naczyń. Sprawdź poniższą instrukcję:

  1. Przed rozpoczęciem procesu konserwacji odłącz urządzenie do zasilania.
  2. Przygotuj miskę z ciepłą wodą i rozpuść w niej dedykowany preparat.
  3. Namocz gąbkę i przetrzyj dokładnie wszystkie elementy obudowy.
  4. Nie zapomnij o elementach oświetlenia. Plastikowe osłonki chroniące żarówki umyj za pomocą gąbki. Przed wykręceniem żarówek sprawdź, czy są one zimne.
  5. Wytrzyj okap suchą ściereczką z mikrofibry. Posiada ona właściwości elektrostatyczne, dzięki którym skutecznie przyciąga kurz.
  6. Wypoleruj obudowę flanelową ściereczką.

Działanie dedykowanych preparatów nie ogranicza się jedynie do odpowiedniego usuwania brudu, odcisków palców i kurzu. Pozostawiają one także cienką warstwę ochronną, która zapobiega gromadzeniu zabrudzeń. Jeżeli nie posiadasz owego środka, a chcesz uzyskać ten sam efekt, polej niewielką ilością oleju jadalnego lub oliwy szmatkę do polerowania. Tłuszcz wcieraj do momentu uzyskania oczekiwanego rezultatu.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 02:09
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.