Jak wybrać gramofon? Który warto kupić? Jaki najlepszy?

| 0 Komentarzy
Jaki gramofon wybrać, by słuchanie muzyki przynosiło największą przyjemność? Doradzamy w wyborze gramofonu.

Płyty winylowe oraz gramofony w ciągu kilku ostatnich lat znów stały się szalenie popularne. Jaki sprzęt warto wybrać? Słuchanie muzyki z winyli to wyjątkowe przeżycie. Cała procedura umieszczania płyty w gramofonie jest czymś w rodzaju rytuału, któremu chętnie oddają się miłośnicy muzycy. Nie tylko ci, którzy pamiętają jeszcze czasy, gdy gramofony były na topie.

Polecane gramofony

Wiele osób docenia bowiem specyficzną, wysoką jakość dźwięku, jaką zapewniają duże, czarne krążki. Muzyka z gramofonu gwarantuje wspaniałe przeżycia, którym warto się oddać. Oczywiście najpierw warto wybrać sprzęt odpowiedniej jakości, który w żaden sposób nie zakłóci tego doświadczenia. Poniżej wyjaśniamy wszystkie najważniejsze kwestie, jakie mogą pomóc Wam w zakupie gramofonu dopasowanego do Waszych potrzeb, wymagań, a także możliwości finansowych.

Jaki gramofon wybrać? Z głośnikami czy samodzielny?

Oferta urządzeń z wbudowanymi głośnikami jest bardzo szeroka, dlatego nikt nie powinien mieć problemów, by znaleźć sprzęt kompleksowy. Jak już jednak wspomnieliśmy, muzyka z gramofonu tego typu nie zawsze brzmi tak dobrze, jak może nam się wydawać.

Osoby, które na pierwszym miejscu stawiają dobrą jakość dźwięku i odpowiednią głośność, powinny więc stworzyć zestaw składający się z gramofonu, wzmacniacza i głośników. Dwa ostatnie elementy muszą być ze sobą zgodne pod względem mocy oraz oporu. W ten sposób uzyskamy najlepszą kombinację, gwarantującą wysoki komfort słuchania.

Z czego zbudowany jest gramofon?

Gramofony istnieją od bardzo dawna i od tamtego czasu bardzo się zmieniły oraz zostały usprawnione. Dodatki i akcesoria znacznie potrafią ułatwić korzystanie z takiego odtwarzacza. Mimo to współczesne gramofony dalej opierają się na wynalazku Edisona z 1878 roku. W latach 80. pojawiły się płyty CD, które zaczęły wypierać klasyczne gramofony. Nie do podważenia jest fakt, że moda na gramofony wraca – płyty winylowe wracają do łask. Aktualnie taki sprzęt może być kojarzony z luksusem, a tak naprawdę może na niego pozwolić sobie niemal każdy.

Współcześnie gramofony i płyty winylowe przeżywają swoją drugą młodość. Słuchanie muzyki przy pomocy takiego urządzenia to zupełnie co innego, niż odtwarzanie utworów ze smartfona czy komputera. Samo umieszczanie płyty jest swojego rodzaju rytuałem. Jeśli chcesz, żeby słuchanie muzyki weszło na inny poziom, to zdecyduj się na dobry gramofon.

W tym urządzeniu każdy element ma znaczenie. Wiele więc części będzie odpowiedzialnych za to, czy wybrałeś dobry gramofon do domu. Najważniejsze komponenty gramofonu to m.in. plinta – jest to podstawa dla pozostałym części odtwarzacza płyt winylowych, oraz odpowiada za obracanie płytą. Na podstawie tej części składowej montowane są takie fragmenty jak ramię, talerz, a czasami nawet i sam silnik, który napędza talerz najczęściej za pomocą paska, który porusza się po jego obwodzie.

Kolejną znaczącą częścią gramofonu jest ramię. Zadaniem tego elementu jest utrzymanie igły, żeby mogła sczytywać sygnał z płyty, a także przekazywanie sygnału do wkładki. Istotne jest to, by igła miała możliwość odczytać rowki płyty. Najważniejsze jest dobre ustawienie – taki sposób, by była możliwość regulacji wkładki. Najlepiej, gdyby ten komponent był sztywny i lekki – to zoptymalizuje jego działanie. Ta część jest tak istotna, ponieważ w środku ma okablowanie, które przesyła sygnał z wkładki do wzmacniacza. Wkładka jest przetwornikiem zmieniającym ruch igły na sygnał audio.

Elementem bardzo ważnym jest przedwzmacniacz. Nie do końca jest on gramofonem, lecz bez niego czasami nie będzie możliwe odsłuchanie Twoich ulubionych utworów. Jest tak dlatego, bo wkładka może mieć za słaby sygnał i potrzebuje takiej części wspomagającej. Tak więc gramofon z przedwzmacniaczem czy bez? Jeśli chcesz użyć głośników zewnętrznych, które zazwyczaj mają lepszą jakość niż te wbudowane w gramofon, powinieneś wybrać odtwarzacz z przedwzmacniaczem. Alternatywą będzie gramofon Bluetooth, którym możesz się połączyć z głośnikiem bezprzewodowym.

Czym kierować się przy wyborze gramofonu?

Gramofony to piękne urządzenia, które mają ponadczasowy design oraz tworzą wokół siebie atmosferę, której nie da się opisać. Kolekcja płyt winylowych najprawdopodobniej zrobi wrażenie na Twoich znajomych, a razem z gramofonem stworzą w Twoim domu nastrój, który pokochasz. Słuchanie muzyki z takiego urządzenia to zupełnie co innego niż odtwarzanie muzyki z Twojego smartfona czy komputera. Możesz się przenieść do dawnych czasów i napawać swoimi ulubionymi piosenkami.

Odtwarzacz płyt winylowych, jaki wybrać? Bardzo ważną kwestią jest to, jak będziesz używać gramofonu. Możesz go wykorzystać raz na jakiś czas, ale może jesteś didżejem i potrzebujesz go do pracy lub po prostu jesteś pasjonatem muzyki i chciałbyś mieć najlepszy sprzęt. Weź pod uwagę specyfikację – czy będzie to gramofon automatyczny, półautomatyczny, czy manualny. Dla dużej grupy osób kluczowym aspektem jest to, by był to dobry gramofon w dobrej cenie. Jakiej firmy gramofon kupić?

Jaki gramofon na początek? Najlepszą opcją będzie gramofon automatyczny. Ramię opuszcza się poprzez wciśnięcie przycisku. Jednak jeżeli chcesz się cofnąć do przeszłości, lepiej nada się manualny odtwarzacz. Niestety jest on dużo trudniejszy w obsłudze. Ustawienie ramienia może być problematyczne, za to masz wtedy możliwość sterowania talerzem za pomocą dłoni. Zależy Ci jednak na możliwości manipulowania talerzem, ale chciałbyś mieć nieco uproszczeń w swoim urządzeniu? Półautomatyczny gramofon będzie idealny.

Jeśli dalej chciałbyś powrócić do klimatu dawnych czasów, możesz postawić na urządzenie stylizowane na gramofony retro lub takie, które są zrobione dokładnie tak, jak urządzenia z tamtego okresu. Możesz być wtedy pewny, że będzie to sprzęt manualny, ale wtedy zapomnij o uproszczeniach. Bardzo ładny wygląd to nie wszystko, co oferuje gramofon – wspomnienia i nietuzinkowy design to wielkie zalety gramofonu retro.

Podczas wybierania urządzenia połóż nacisk na produkt cenionego producenta. Często wybierane są gramofony Dual, gramofony Lenco, gramofony Audio Technica. Dobrą propozycją może okazać się gramofon Pro-ject, gramofon Pioneer, czy gramofon Teac. Jeżeli więc rozważasz zakup takiego sprzętu, dobrze zakupić urządzenie z logo tych firm. Jeśli już zdecydujesz się, jakiego producenta wybierasz, należy rozważyć jeszcze jeden aspekt.

Dobrze jest zapoznać się uważnie z paramterami, chodzi o wszelkie porty i dodatki. Zwróć uwagę na to, czy dany gramofon ma wejście AUX lub USB, który pozwoli wpiąć dodatkowe audio. Jeśli nie mieszkasz sam, przydatną funkcją może okazać się wejście na słuchawki. Innym sposobem na podłączenie audio jest Bluetooth. Bezprzewodowy sposób oszczędzi Ci problemów z kablami. Dodatkowe źródła dźwięku są bardzo ważne przy zakupie Twojego gramofonu, ponieważ głośnik zewnętrzny nie zawsze będzie wystarczał.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze wielu winyli i dopiero zacząłeś budować swoją kolekcję, warto pomyśleć nad gramofonem z odtwarzaczem CD. Przyda się w momentach, kiedy będziesz chciał posłuchać piosenki, której nie udało Ci się jeszcze zakupić w formie płyty winylowej. Alternatywą lub dodatkiem do tego rozwiązania może okazać się możliwość łączenia się z radiem – dzięki temu być może zapoznasz się z nowymi hitami.

Opłaca się zwrócić uwagę na to, czy masz możliwość kontrolowania różnych parametrów. Jednym z ważniejszych jest regulacja głośności, ponieważ wbrew pozorom nie każdy gramofon takowy ma. Trzeba mieć również na uwadze regulację prędkości, co pomoże Ci odsłuchać wolną piosenkę w nieco szybszym tempie. Ponadto za sprawą wyświetlacza LCD dostosujesz wszystkie parametry do osobistych preferencji.

Używany gramofon — czy to ma sens?

Decyzja o swoim pierwszym gramofonie nie będzie prosta, ale warto zainwestować w nieużywany sprzęt – unikniesz tym sposobem wielu różnych problemów. Zastanów się podczas wybierania sprzętu, czy chcesz manualnie obsługiwać swój gramofon, czy wolisz robić to automatycznie. Poza tym zwróć uwagę na markę oraz wszelkie parametry techniczne. Dodatki będą również pełniły bardzo ważną funkcję – np. akcesoria służące do czyszczenia Twojego sprzętu ułatwią korzystanie z odtwarzacza.

Pewnie myśląc o swoim pierwszym gramofonie, masz w głowie plan zakupu coś przystępnego cenowo. Często pojawia się pomysł kupienia używanego sprzętu. Ale czy to na pewno dobry pomysł? Najczęściej gramofon z drugiej ręki to starszy model. Trzeba pamiętać, że taki sprzęt często się psuje, a jego części są drogie.

Niestety przy naprawie gramofonu może pojawić się problem ze znalezieniem części zamiennych, co podniesie koszty naprawy takiego sprzętu. Zamienniki niekoniecznie będą tak dobrze współgrać ze sobą jak oryginalne części. Tym sposobem nie dość, że jakość takiego gramofonu może być niezadowalająca, to żywotność nie będzie długa, a jego koszt okaże się wyższy niż kupno nowego modelu z niższej półki. Lepiej zainwestować parędziesiąt złotych więcej i nabyć nowy i sprawny sprzęt, który będzie Ci służył przez długie lata.

Dodatkowe akcesoria do gramofonu

Często dla osób, które decydują się na gramofon i na kolekcje winyli, ważny jest design płyt oraz odtwarzacza. Niezwykle ważne będzie dbanie o sprzęt – powinno się dosyć często czyścić winyle oraz gramofon. Dzięki temu będą lepiej wyglądać, a ponadto zapewni im to dłuższą żywotność oraz lepsze działanie. Właśnie dlatego warto zainwestować w środki do czyszczenia płyt oraz gramofonu. Również bardzo przyda się zakup szczoteczki do pielęgnacji odtwarzacza. Twoja zadbana i czysta kolekcja zrobi większe wrażenie – z przyjemnością będziesz używał gramofonu.

Dla Twojej wygody oraz dla świetnie wyglądającego efektu opłaci się zainwestować w podnośnik do ramienia. Widok podnoszącego się ramienia po zakończeniu ostatniego utworu na danej płycie jest bezcenny. Oprócz tego nie musisz wstawać, żeby wyłączyć gramofon, muzyka po prostu przestanie grać. Inną zaletą takiego rozwiązania jest ochrona sprzętu, ponieważ ramię jest zazwyczaj bardzo delikatne. W trakcie ręcznego podnoszenia niestety można łatwo go uszkodzić oraz narazić się na dodatkowe koszty.

Kolejnym akcesorium, które jest bardzo użyteczne, to docisk do płyt winylowych. Służy do tego, by płyta kręciła się równo, przez co wszystkie nieprzyjemne dźwięki powinny być niwelowane. Poza tym płyta, która kręci się bez dociążenia, kołysząc się na boki, o nic nie zahaczy. Ważne jest, żeby dociążenie miało odpowiednią wagę. Docisk wygląda elegancko i stanowi gwarancję, że płyta będzie kręcić się równo – to również wygląda estetyczniej niż kołyszący się winyl.

Następnym przydatnym dodatkiem jest waga do gramofonu. Służy ona do tego, by w gramofonach manualnych określić, jaka powinna być siła docisku igły. Jest to bardzo ważny aspekt, od którego zależy, czy Twoja muzyka będzie dobrej jakości, a także, czy w ogóle da się ją odtworzyć. Jeżeli już postawiłeś na sprzęt obsługiwany w 100 proc. ręcznie, rekomendujemy inwestycję w wagę gramofonową. Zapewni ona ochronę dla Twoich płyt winylowych oraz samego odtwarzacza, przez co nie narazisz się na koszty naprawy gramofonu lub płyt, które mogą okazać się białymi krukami.

Gramofony to piękne urządzenia, które mają cudowny design oraz tworzą wokół siebie wyjątkowy klimat. Słuchanie muzyki z takiego urządzenia to zupełnie co innego niż odtwarzanie muzyki z Twojego smartfona czy komputera. Możesz się przenieść do starych czasów oraz napawać swoimi ulubionymi piosenkami.

4,8
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 12:29
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.