Jak wybrać inteligentny system alarmowy do domu?

| 0 Komentarzy
Nowoczesne systemy ochrony domu korzystają z rozwiązań inteligentnych. Na które z nich warto się zdecydować?

Wszystko z przedrostkiem smart jest obecnie niezwykle popularne. I nie dotyczy to wyłącznie urządzeń elektronicznych, takich jak smartfony, smartbandy czy smartwatche, ale również całych systemów. Doskonałym na to przykładem jest smartdom, który składa się z mechanizmów automatyki, pozwalających na znaczne zwiększenie komfortu życia i poprawę bezpieczeństwa.

Jedną ze składowych inteligentnego domu jest system alarmowy, wykorzystujący zdalnie sterowane urządzenia, które mogą współpracować z pozostałymi instalacjami domowymi. Wszystko to zdecydowanie rozszerza nasze możliwości, a także poprawia poziom bezpieczeństwa.

Polecane systemy alarmowe

Inteligentny system alarmowy – z czego się składa?

O rozwiązaniach typu smart możemy mówić dopiero wówczas, gdy pozwalają one nie tylko połączyć kilka mechanizmów w jeden system, ale również, gdy jesteśmy w stanie swobodnie dostosowywać ich pracę. W przypadku systemu alarmowego związane jest to między innymi ze zdalnym sterowaniem pracą alarmu i czujek, a także możliwością wprowadzania wybranych schematów działania, obejmujących wybrane scenariusze, pory dnia czy też dłuższą nieobecność w domu.

Do tego dochodzi jeszcze automatyzacja, za sprawą której system reaguje na zmieniające się warunki. Alarm uruchamia się w momencie, gdy ktoś znajdzie się w środku, czujniki ruchu włączają oświetlenie, a kamery reagują na pogodę. Żeby jednak wszystko to stało się możliwe, konieczny jest dobór odpowiednich elementów. Jakich dokładnie?

  • To dzięki nim system jest w stanie zareagować, dlatego powinny zostać zamontowane w kluczowych miejscach – przede wszystkim przy oknach i drzwiach wejściowych. Warto nadmienić, że czujniki występują w różnych odmianach. Najbardziej standardowe są czujniki magnetyczne – składają się z magnesu i kontaktora. Jeśli oba elementy stracą ze sobą kontakt (np. w przypadku wyważenia okna), uruchamiany jest alarm. Zupełnie osobną kategorię tworzą czujniki akustyczne, reagujące na dźwięk. W ich przypadku problemem może być limit natężenia dźwięku, od którego są uruchamiane. Jeśli będzie zbyt duży, włamywacz może przejść niezauważony, natomiast zbyt niski próg sprawi, że alarm będzie załączany bez powodu.

Wysokim stopniem skuteczności wyróżniają czujniki podczerwieni. Występują one w kilku odmianach – często stosowane są czujniki generujące wiązkę podczerwoną. Jeśli zostanie ona przerwana, uruchamiany jest alarm. Tego typu czujniki reagują również na zmiany temperatury. Ciepło wydzielane przez ciało włamywacza spowoduje uruchomienie systemu.

  • Są to elementy montowane na zewnątrz – wszystko po to, aby wykryć złodzieja jeszcze zanim spróbuje dostać się do środka. Bariery działają na podobnej zasadzie do czujników podczerwieni. Składają się z nadajnika i odbiornika, między którymi generowane są wiązki podczerwone. System jest uruchomiany w momencie, gdy zostaną przerwane. Co ważne, bariery są narażone na fałszywe alarmy, powodowane chociażby przez zwierzęta. Wszystko to sprawia, że należy montować je w sposób przemyślany.
  • Mowa tu przede wszystkim o odmianach mikrofalowych, które stosowane są najczęściej na zewnątrz. Generowane są fale elektromagnetyczne, które następnie odbijają się od wszelkich obiektów. Jeśli natrafią na obiekt w ruchu, do systemu przesyłana jest stosowna informacja. Podczas zakupu takich detektorów, należy sprawdzić, jaki mają zasięg. Kluczowy wydaje się również ich montaż – musimy bowiem uważać, by generowane fale nie wychodziły poza granicę naszej posesji.
  • Element najważniejszy, który posłuży nam do sterowania całym systemem. Centrala odbiera wszystkie sygnały pochodzące od czujników, a następnie uruchamiana alarm. Przy jej użyciu, możemy nie tylko włączać i wyłączać system, ale również wprowadzać harmonogramy pracy czy też zarządzać procesami automatycznymi.

W systemach inteligentnych, z centralą możemy połączyć się bezprzewodowo, na przykład przy użyciu urządzeń mobilnych, na których została zainstalowana specjalna, dedykowana aplikacja. Zapewnia ona dostęp nie tylko do opcji konfiguracyjnych, ale również funkcji dodatkowych, związanych na przykład z dostępem do podglądu z kamer.

Są to oczywiście jedynie wybrane elementy, które wchodzą w skład systemu alarmowego. Niezwykle istotne okażą się również kamery, które możemy zamontować na przykład przed głównym wejściem lub przy bramie.

System alarmowy w inteligentnym domu

Smartdom pozwala na zdecydowanie rozszerzenie funkcjonalności infrastruktury alarmowej – to dzięki tym rozwiązaniom zyskuje ona miano inteligentnej. W ramach jednego systemu możemy bowiem połączyć działanie kilku rozwiązań.

Doskonałym na to przykładem integracja alarmu z oświetleniem. Polega ona między innymi na uruchamianiu lamp w momencie wykrycia ruchu przez wspomniane wcześniej czujki, a także na symulowaniu obecności. Alarm doskonale współpracuje także z domofonami i wideodomofonami – do centrali może być wysyłana informacja za każdym razem, gdy ktoś użyje dzwonka. Do tego dojść mogą również zdjęcia osób korzystających z domofonów, a także podgląd na obraz rejestrowany przez kamerę wideodomofonu.

System alarmowy jest wykorzystywany nie tylko do ochrony przed włamaniami. Często jest on łączony także z czujnikami wykrywającymi zbyt wysoki poziom dwutlenku węgla w powietrzu, dym czy też ogień. W ten sposób uzyskujemy kompleksowy system zabezpieczający. Czujniki alarmy mogą zostać wykorzystane także do automatycznego uruchamiania systemu nagłaśniającego, ogrzewania, wentylacji, klimatyzacji, rolet czy też klimatyzacji. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób wszystkie urządzenia zostaną połączone w ramach jednej infrastruktury.

Inteligentny system alarmowy – czy warto?

O korzyściach płynących z zabezpieczania domu przed próbami włamań, a także niebezpiecznych zdarzeń nie trzeba nikogo przekonywać. Czy jednak opłacalne jest zintegrowanie alarmu z systemem inteligentnego domu? Jak najbardziej – dzięki temu czujniki mogą zostać wykorzystane nie tylko do ochrony, ale również zwiększenia komfortu codziennego funkcjonowania. Automatyzacja oświetlenia, rolet, klimatyzacji, wentylacji, ogrzewania, nawadniania, działania urządzeń elektronicznych – wszystko to przekłada się na naszą wygodę.

Oczywiście przygotowanie całego systemu jest czasochłonne i kosztowne, jednak w zamian otrzymujemy prawdziwie inteligentne gospodarstwo, w którym wiele działań odbywa się bez naszego udziału.

5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 20:13
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.