Jak wybrać kartę dźwiękową? Na co zwrócić uwagę?

| 0 Komentarzy
Oferta kart dźwiękowych jest bardzo szeroka. Jaką kartę muzyczną wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Co to jest karta dźwiękowa?

Karta dźwiękowa to jeden z istotniejszych podzespołów w komputerze. Jej wybór jest tym ważniejszy, im bardziej profesjonalna jest styczność użytkownika komputera z muzyką. Zadaniem karty dźwiękowej jest zapisywanie, przetwarzanie i odtwarzanie dźwięków. Karty dźwiękowe mogą być wbudowane w płytę główną lub stanowić osobne urządzenie.

Polecane karty dźwiękowe

Jaką kartę dźwiękową do komputera wybrać? Zintegrowaną czy odrębną?

Wiele komputerów wykorzystuje zintegrowane karty dźwiękowe. Jeśli nie są to urządzenia użytkowane do słuchania muzyki na dobrej klasy głośnikach lub słuchawkach albo do grania w gry komputerowe i oglądania filmów, to nie zawsze warto dopłacać do odrębnej karty dźwiękowej. By podjąć dobrą decyzję w tym zakresie, warto porównać kartę dźwiękową odrębną z rozwiązaniem zintegrowanym.

Zintegrowana vs. odrębna karta dźwiękowa

Zintegrowana karta dźwiękowa

  • Dostępna w cenie płyty głównej. Dobre rozwiązanie budżetowe.
  • Jej parametry są zależne od konkretnego rozwiązania, ale wybór jest ograniczony faktem, że jest ona zintegrowana z płytą główną, przez co liczba dostępnych rozwiązań jest ograniczona.
  • Wystarczająca do podstawowych zastosowań.

Odrębna karta dźwiękowa

  • To dodatkowy wydatek.
  • Znacznie większy wybór możliwych modeli karty dźwiękowej, która nie jest zintegrowana z innymi podzespołami.
  • Sugerowana do słuchania muzyki, do gier i filmów.

Wybór pomiędzy kartą dźwiękową odrębną i zintegrowaną sprowadza się do zastanowienia się nad indywidualnymi preferencjami i określenia, do czego najczęściej jest wykorzystywany komputer, a także do zastanowienia się nad kosztami zakupu.

  • Karta zintegrowana polecana jest do komputerów biurowych i domowych, ale przy założeniu, że komputer nie jest wykorzystywany do gier i multimediów, a raczej do pracy i nauki.
  • Karta oddzielna jest polecana do słuchania muzyki, użytkowania multimediów, a także do pracy nad plikami muzycznymi.

Jaka karta dźwiękowa do komputera? Na co zwrócić uwagę?

W wyborze odpowiedniej karty dźwiękowej należy kierować się kilkoma parametrami:

  1. Stosunek sygnału do szumu - SNR

Dzięki temu parametrowi możliwe jest określenie tego, jaka jest moc sygnału użytecznego w stosunku do szumu występującego na danym paśmie częstotliwości. Parametr ten wyrażony jest w decybelach. W dobrych karatach dźwiękowych parametr SNR powinien wynosić minimum 95 dB.

  1. Pasmo przenoszenia - Frequency Response

Pasmem przenoszenia nazywamy zakres częstotliwości sygnałów generowanych przez kartę dźwiękową. Karta dźwiękowa do komputera powinna mieć pasmo przenoszenia rzędu 20 Hz – 20 kHz, które jest jednocześnie zakresem słyszalności człowieka. Przebieg pasma przenoszenie powinien być w miarę możliwości płaski. W praktyce oznacza to, że na każdym kanale różnice między sygnałem referencyjnym i generowanym powinny wynosić 0 dB.

Takie parametry działania zapewniają głównie odrębne karty dźwiękowe. Zintegrowane układy audio mają ograniczone pasmo przenoszenia i gwarantują tak szerokiego spektrum dźwiękowego.

  1. Poziom szumów – Noise Level

Szum podawany jest w dBA (decybelach A-ważonych). W momencie, kiedy sygnał audio nie jest generowany, szumy powinny być niesłyszalne dla człowieka, a ich wartość powinna wynosić -90 dBA lub mniej.

  1. Całkowite zniekształcenia harmoniczne – THD

Karta muzyczna do PC powinna posiadać parametr THD możliwe zbliżony do zera.

  1. Głębia bitowa i częstotliwość próbkowania

Częstotliwością próbkowania nazywamy ilość próbek na sekundę, która pojawia się podczas zmiany sygnału analogowego na sygnał cyfrowy. Parametr ten wyrażany jest w Hz. Głębia bitowa określa natomiast, ile bitów opisuje każdą z próbek. Im większa głębia bitowa, tym mniej szumów generuje karta dźwiękowa muzyczna. Jeżeli potrzebujemy zaawansowanej i dobrej jakościowo karty muzycznej, to jej głębia bitowa powinna wynosić minimum 24. Im mniejsze te parametry, tym karta dźwiękowa słabsza. Do najprostszych zastosowań wystarczy próbkowanie na poziomie 48 kHz, kiedy potrzebujemy średniej jakości, możemy wybrać 96 kHz. Karta dźwiękowa do gier lub muzyki powinna mieć natomiast 192 kHz.

  1. Zniekształcenia intermodulacyjne – IMD

Dobra karta dźwiękowa do nagrywania oraz multimediów powinna posiadać zakres zniekształceń intermodulacyjnych na poziomie zbliżonym do 0. Jeżeli te zniekształcenia będą większe, to w przypadku generowania dwóch sygnałów na różnych częstotliwościach, może się zdarzyć tak, że sygnał o wyższej częstotliwości będzie modulowany sygnałem o niższej częstotliwości.

  1. Przesłuch między kanałami

Przesłuch między kanałami powinien być jak najniższy. Pożądana wartość to -90 dB. Jeżeli będzie większa, to na jednym kanale będziemy słyszeć sygnały z innego kanału. Im niższy przesłuch, tym lepiej dla odbiorcy, więc warto szukać takiej karty, która ma go na jak najmniejszym poziomie.

  1. Zakres dynamiczny karty dźwiękowej

Dynamiką dźwięku określamy różnicę pomiędzy dźwiękiem najcichszych i najgłośniejszym. W tym przypadku ten parametr powinien być jak najwyższy, a taka minimalna wartość to 90 dB.

  1. Wejścia audio karty dźwiękowej

Sprawdzenie złącz karty dźwiękowej powinno być pierwszą z rzeczy, jaką zrobimy przed zakupem konkretnego modelu. Jeżeli złącza nie będą pasowały do naszej płyty głównej, to karta nie zadziała. Przede wszystkim karta muzyczna PC powinna mieć możliwość korzystania ze złącz, które znajdują się w komputerze.

  • Karta dźwiękowa USB potrzebuje wejścia USB, ale nie zawadzi też, jeżeli będzie miała także złącze HDMI, lub też wejścia, które umożliwiają dekodowanie dźwięku. 
  • Karta dźwiękowa PCI będzie potrzebowała do działania slotu PCI na płycie głównej i dedykowana jest starszym modelom komputerów. W nowszych natomiast będzie się znajdował slot PCI-Express x1 i zanim kupimy kartę, musimy to sprawdzić. Technologia PCI-Express x1 oferuje większą przepustowość danych, ale takiej karty nie zastosujemy, jeżeli w naszej płycie głównej nie ma odpowiedniego wejścia.
  1. System dźwięku

Wybierając kartę dźwiękową trzeba zwrócić uwagę na to, do jakiego systemu dźwięku jest przystosowana i ile kanałów obsługuje. Do wyboru są karty w systemach: 5.1, 7.1, 2.0 i 2.1.

Pierwsza liczba w numeracji karty oznacza, ile kanałów obsługuje karta, czyli ile głośników możemy do niej podpiąć (bez subwoofera). Wybór rodzaju karty powinien być podyktowany ilością głośników, jakie posiadamy. Karta dźwiękowa 5.1 z pewnością nie sprawdzi się w przypadku, kiedy posiadamy tylko dwa głośniki, bo nie wykorzystamy w pełni jej możliwości. Karta dźwiękowa 7.1 będzie natomiast idealna wtedy, kiedy podłączamy sprzęt do dużej ilości głośników lub jeżeli mamy zamiar rozbudować w przyszłości nasze urządzenia audio. Taka karta przyda się przede wszystkim do kina domowego.

Co lepsze? Karta dźwiękowa zewnętrzna czy wewnętrzna?

W przeważającej liczbie przypadków do komputerów stacjonarnych dedykowana jest karta dźwiękowa wewnętrzna, natomiast do laptopów i małych notebooków karta dźwiękowa zewnętrzna. W tym drugim przypadku jest mowa o kartach podpinanych do komputera na USB. Jeżeli potrzebujemy karty do obudowy w deskopie, to warto rozważyć wariant low profile, który cechuje się mniejszą wysokością.

Karta muzyczna do komputera to element, bez którego można się obejść, jeśli płyta główna oferuje zintegrowany układ audio na przyzwoitym poziomie. Jednak chęć użytkowania muzyki i multimediów to czynniki, które sprawiają, że zdecydowanie lepszym wyjściem będzie zakup odrębnej karty dźwiękowej dobrej jakości.

4,9
7 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 10:11
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.