Jak wybrać komputer dla księgowej? Polecane zestawy

| 0 Komentarzy
Praca księgowa wymaga sprawnego komputera o wysokiej kulturze pracy. Na co zwracać uwagę podczas jego zakupu?

Nie ma nic gorszego niż wiecznie zawieszający się służbowy komputer, który uniemożliwia realizację wszystkich najpotrzebniejszych zadań. Jego niemoc odbija się nie tylko na komforcie samego pracownika, ale również na pracy całej firmy. Jeśli więc nie chcemy zmagać się z przestojami, powinniśmy zainwestować w sprzęt, który stanie na wysokości zadania.

Polecane komputery

Komputer dla księgowej – co powinien zapewniać?

Oczywiście nie oznacza to, że powinniśmy celować wyłącznie w zestawu z najwyższej półki. Nie oszukujmy się, w księgowości wykorzystywane są programy, które nie obciążają zbytnio komputera.

Chodzić nam będzie o sprzęt niezawodny, o wysokiej kulturze pracy, a także gwarantują płynną obsługę systemu operacyjnego, bez wspomnianych wcześniej przestojów ani jakichkolwiek problemów, które mogą realnie wpłynąć na skuteczność pracownika.

Jakie podzespoły w komputerze dla księgowej

Zaczniemy do podstaw, a więc najważniejszych elementów, które decydują o osiągach uzyskiwanych przez naszą nową maszynę. Odpowiednią realizację wszystkich wymienionych wyżej zadań zagwarantują nam przede wszystkim komputery o przyzwoitych procesorach.

To właśnie układ CPU w największej mierze wpływa na to, jak sprawnie obsługiwany jest system operacyjny i poszczególne programy. Jeśli korzystamy z oprogramowania Microsoft Windows 10, powinniśmy celować w procesory co najmniej dwurdzeniowe. Ich taktowanie powinno natomiast oscylować wokół granicy 2,5 GHz. W przypadku księgowości, spokojnie możemy postawić na układ niskonapięciowy, charakteryzujący się niewielkim poborem energii (niski parametr TDP). Takie procesory w swojej ofercie posiada zarówno Intel, jak i AMD.

W katalogu „niebieskich” warto zwrócić uwagę przede wszystkim na układy z serii Intel Core i3 oraz Intel Core i5. Korzystniej prezentują się najnowsze generacje – siódma (Kaby Lake) oraz ósma (Coffee Lake). Na co jeszcze należy zwrócić uwagę poza procesorem?

  • Pamięć RAM. Kolejny istotny element, który decyduje o sprawności działania wszystkich programów. Jeżeli za wszelką cenę szukamy oszczędności, możemy zdecydować się na kość 4 GB DDR3, o taktowaniu 1600 MHz. W naszym przypadku jest to absolutne minimum, które jednak nie zawsze okaże się wystarczające. Mowa o komputerach, na których instalujemy wiele programów, a także o sytuacji, kiedy to w trakcie pracy wykonujemy wiele czynności w tym samym momencie. Żeby więc wszystko to funkcjonowało w sposób płynny, pamięci powinno być 8 GB lub więcej. Polecane są również kości DDR4 o częstotliwości taktowanie co najmniej 2133 MHz.
  • Dysk twardy. Wiele osób traktuje go wyłącznie jako urządzenie do magazynowania plików. W rzeczywistości pełni on znacznie ważniejszą rolę, decydując często o sprawności działania komputera. Widoczne jest to przede wszystkim podczas obsługi systemu operacyjnego. Komputery oparte na standardowych dyskach talerzowych (HDD) potrzebują czasu, aby się uruchomić i załączyć wszystkie programy. Jeśli więc zależy nam na znacznym skróceniu tego czasu, powinniśmy celować w dyski SSD, które działają znacznie szybciej. Dzięki temu system będzie uruchamiał się w kilka-kilkanaście sekund, a wszelkie programy będą obsługiwane w sposób bardzo sprawny i stabilny. Pamiętać należy jednak o tym, że dyski SSD są dość drogie. Dobrym pomysłem okaże się więc zakupu zestawu wykorzystującego oba dyski. Dysk HDD będzie służył do magazynowania plików, a SSD o mniejszej pojemności do instalacji systemu operacyjnego i najważniejszych programów.
  • Karta graficzna. W pracy księgowej nie ma ona praktycznie żadnego znaczenia. Wykorzystywane programy nie obciążają jej bowiem na tyle, by konieczny okazał się zakup jednostki z wysokiej półki. Spokojnie możemy ograniczyć się do tanich kart dedykowanych lub modeli zintegrowanych.
  • Budowa. Mowa tu zarówno o konstrukcji obudowy (warto zwrócić uwagę na jej wymiary), jak i całym wyposażeniu. Dobry komputer do pracy powinien posiadać napęd DVD, kilka portów USB, złącze HDMI lub VGA, gniazda audio, czytnik kart pamięci, a także zainstalowany system operacyjny. Przed zakupem konkretnego komputera, warto sprawdzić również, ile monitorów będzie on w stanie obsłużyć.

Urządzenia dodatkowe

Oczywiście sam komputer to nie wszystko. Powinniśmy pamiętać również o monitorze. Warto decydować się na modele o odpowiednich rozmiarach, które zagwarantują odpowiednią przestrzeń roboczą. Monitory 21-calowe wydają się być wystarczające. Nie musza wyróżniać się specjalnie wysoką jakością pracy, gdyż nie posłużą nam do obsługi programów graficznych.

Poza monitorem, dobrze jest wybrać wygodną myszkę biurową i klawiaturę, najlepiej z odpowiednio wykonaną podpórką na nadgarstki.

Komputery All-In-One

W niektórych przypadkach dobrym wyborem może okazać się zakup urządzeń typu All-In-One, a więc  komputerów „zamkniętych” w monitorze. Dzięki temu nie będziemy musieli kupować dwóch urządzeń.

Oczywiście nie oznacza to, że każdy model okaże się prawdziwym strzałem w dziesiątkę. Musimy bowiem zwrócić uwagę na wszystkie elementy, które zostały wymienione powyżej, a więc na procesor, pamięć RAM, dysk twardy i wszelakie wyposażenie. Warto podkreślić, w niektórych zestawach dołączone zostają również urządzenia peryferyjne, a więc klawiatura i myszka.

Komputery All-In-One bardzo często dysponują dotykowymi ekranami, co również może mieć znaczenie w pracy.

Komputer dla księgowej – cena

Ostateczny koszt zależy oczywiście od wybranego przez nas zestawu. Jeżeli chcemy spełnić wszystkie wspomniane wymagania, a także zagwarantować sobie maszynę, która okażę się solidna, musimy przygotować się na wydatek około 2000 złotych. Do tego dochodzi oczywiście monitor za kilkaset złotych i urządzenia peryferyjne. Końcowy koszt nie powinien jednak przekroczyć 3 tysięcy złotych.

Nieco inaczej należy podejść do cen komputerów All-In-One. Najtańsze konfiguracje kosztują około 1500 złotych, natomiast te, które zapewnią nam płynną pracę około 2 razy więcej. Zwrócenie uwagi na wszystkie kwestie poruszone powyżej pozwoli nam zakupić sprzęt, który zdecydowanie usprawni pracę naszej firmy. Warto więc podejść do tego wszystkiego z głową.

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 17:38
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.