Jak wybrać kubek termiczny? Zwykły czy z grzałką?

| 0 Komentarzy
Przechowywanie ulubionego, gorącego napoju wiąże się z koniecznością posiadania właściwego kubka termicznego. Bez względu na to, czy kupujesz kubek dla siebie, czy dla kogoś na prezent, przy zakupie musisz zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów, które mogą przesądzić o satysfakcji z używania danego kubka.

Jak działa kubek termiczny?

Dobry kubek termiczny ma spełniać jedno założenie: jak najdłużej utrzymywać temperaturę wlanego do niego napoju. Przechowywany w kubku napój powinien być zabezpieczony przed utratą ciepła na tyle, żeby ciecz zachowała wysoką temperaturę przez jak najdłuższy czas. Jednakże ważne są też dodatkowe parametry, o których przeczytasz poniżej.

Najprostszy podział kubków uwzględnia te całkowicie szczelne oraz te szczelne częściowo.

Kubki szczelne

a) Z całkowicie otwieranym wieczkiem

Całkowicie szczelny kubek termiczny do kawy lub herbaty bardzo przypomina termos. Takie kubki są bezpieczne w użytkowaniu, dlatego że bez względu na ich położenie, zawartość nie ma prawa wypłynąć. Kubki takie posiadają grube ścianki, pomiędzy którymi występuj próżnia, a co za tym idzie mogą utrzymywać odpowiednią temperaturę przed długi czas. Ze względu na rozdzielenie ścianek próżnią, te zewnętrzne nie nagrzewają się, a co za tym idzie nie oddają ciepła do otoczenia. Wieczka takich kubków są zazwyczaj zakręcane i posiadają odpowietrzniki, które pomagają odkręcić kubek dzięki wyrównaniu ciśnienia. Cena takich kubków waha się w granicach 50-100 zł.

Niestety w przypadku kubka z otwieranym wieczkiem podczas picia tracimy ciepło. Wieczko trzeba odkręcić całkowicie, a co za tym idzie uzyskana jest duża powierzchnia parowania. Chłodne powietrze wpada do wnętrza kubka i zostaje ogrzane kosztem jego zawartości, która automatycznie stygnie.

b) Z ustnikiem

Niektóre ze szczelnych kubków posiadają półautomatyczne wieczko. Często wyposażone są w przycisk, którego uruchomienie powoduje otwarcie się szczeliny, przez którą można się napić. Taki kubek termiczny sprawdzi się doskonale podczas jazdy na rowerze lub podróży samochodem. Strata ciepła jest mniejsza, a zastosowany mechanizm powoduje, że kubek po zwolnieniu ustnika znowu staje się całkowicie szczelny. Kubek termiczny do torebki, który wyposażony jest w ustnik można przenosić w różnych pozycjach tak samo jak ten, który posiada odkręcane wieczko. Ten rodzaj kubków jest jednak droższy, kosztuje ok. 120-150 zł.

Kubki częściowo szczelne

W takich kubkach zazwyczaj stosuje się podwójne, metalowe ścianki, ale rzadko kiedy występuje między nimi próżnia. Zastosowane w tych kubkach pokrywki nie gwarantują całkowitej szczelności, a jedynie ograniczają parowanie. Zawartość kubka utrzymuje temperaturę przez około godzinę, ale taki kubek nie nadaje się na dłuższe wycieczki. Na krótki spacer jest odpowiedni, ale podczas dłuższego wyjazdu nie zdaje egzaminu. Częściowo szczelne kubki termiczne są odpowiednio tańsze (ok. 50-60 zł), ale za niską ceną idzie również gorsza jakość.

Ze względu na brak całkowitej szczelności taki kubek można przenosić tylko do góry wieczkiem, a co za tym idzie nie ma możliwości wrzucenia go w dowolny sposób do plecaka czy torby.

Sprawdź naszą ofertę kubków termicznych!

Jak długo kubek termiczny trzyma ciepło?

Czas trzymania ciepła uzależniony jest od rodzaju kubka. Z powyższych opisów jasno ukazuje się nam zasada, że najlepiej ciepło trzymają całkowicie szczelne kubki termiczne z próżnią i otwieranym ustnikiem. Do utrzymania temperatury ważne jest też to, z czego wykonany jest dany kubek. Kubek termiczny ceramiczny nie nagrzewa się na zewnątrz, a jednocześnie daje bardzo dobry efekt estetyczny. Niestety kubek termiczny szklany i ceramiczny nie utrzymują ciepła tak długo, jak kubki wykonane ze stali nierdzewnej. Najgorzej z utrzymywaniem temperatury radzą sobie kubki plastikowe.

Kubek do samochodu

Ze względu na przydatność możemy wyróżnić kolejne dwa rodzaje kubków: kubek turystyczny i kubek termiczny do samochodu. Ten drugi charakteryzuje się zwężającym się ku dołowi kształtem, który pozwala na umieszczenie go w specjalnie do tego przeznaczonym wgłębieniu w samochodzie.

Kubek z grzałką USB

Pewną nowością na naszym rynku jest kubek termiczny z grzałką. Kubek ten można podłączyć za pomocą kabla USB do komputera lub do gniazda zapalniczki samochodowej (wymagany adapter) i tym samym podtrzymać temperaturę płynu, jaki znajduje się w kubku. Kubek termiczny USB z grzałką polecany jest przede wszystkim osobom, które podróżują samochodem i chcą mieć przy sobie swój ulubiony napój. Ten kubek termiczny to 12 V napięcia i aż 400 ml pojemności, a zastosowanie ustnika pozwala na bezpieczne picie bez zagrożenia rozlaniem.

Należy jednak pamiętać o tym, jakie ograniczenia daje nam kubek termiczny. Termos utrzymuje temperaturę znacznie dłużej niż on i nie powinno się wymagać od kubka tak efektywnego działania. Jego możliwości utrzymywania temperatury są znacznie mniejsze (zazwyczaj do 2 do 6 godzin). Dobry kubek termiczny ma swoją cenę, dlatego też nie warto kupować go w supermarkecie, gdzie znaleźć możemy zazwyczaj marnej jakości produkty.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

  • Na wygląd kubka (przecież musi nam się podobać).
  • Jeśli kupujemy taki do samochodu, to musi on pasować do jego uchwytu.
  • Powinien mieć w miarę prostą budowę, żeby można go było łatwo myć.
  • Powinien umożliwiać dokupienie części zamiennych w razie uszkodzenia.
  • Warto także zwrócić uwagę na solidność wykonania - przykładowo kubki Inox są bardziej wytrzymałe od plastikowych.
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 15:56
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.