Jak wybrać ładowarkę? Jaka najlepsza? Polecane modele.
Spis treści:
Kiedyś wybór ładowarki dla telefonu, ograniczał się do znalezienia dedykowanego urządzenia. producenci stosowali różne gniazda, przez co trudniej było znaleźć ładowarkę uniwersalną. Dziś, dzięki wprowadzeniu standardów, nowe smartfony korzystają z portu microUSB, co pozwala na kupno ładowarki pasującej niemal do każdego telefonu. Nie oznacza to jednak, że wszystkie modele są identyczne. Wbrew pozorom można zakupić wiele interesujących ładowarek, które są dalekie od tradycyjnych rozwiązań.
Ładowarka samochodowa
Oprócz tradycyjnej ładowarki podłączanej do gniazdka w domu, bardzo często poszukiwanym modelem jest ładowarka samochodowa. W zależności od ilości urządzeń, jakie chce się ładować w czasie podróży można wybrać ładowarki z jednym lub dwoma gniazdami USB. Jeśli w samochodzie przewozi się różne urządzenia (zarówno telefony jak i tablety), warto poszukać ładowarek, które mają odpinany kabel i są wyposażone w pełnowymiarowy port USB.
Cechą charakterystyczną większości ładowarek samochodowych jest spiralny kabel.
Ładowarka solarna
Ładowarka solarna to idealne wyposażenie każdego podróżnika. Zamiast zastanawiać się nad znalezieniem gniazdka, źródłem staje się energia słoneczna. Wystarczy podłączyć do takiej ładowarki telefon, by móc go naładować. Im większa powierzchnia „paneli” słonecznych, tym efektywniejsze jest ładowanie baterii w telefonie. Jednak ładowarki słoneczne mają także wady. Są niestety zależne od warunków zewnętrznych, czyli natężenia światła. Czasem może być ono na tyle niskie, by telefon nie naładował się do końca. Dlatego też ładowarka solarna sprawdzi się bardziej na wakacyjnych wojażach niż w codziennym użytkowaniu.
Ładowarka na ogniwo paliwowe
Będąc przy ładowarkach korzystających z niecodziennych źródeł energii, warto również wspomnieć o eksperymentalnym modelu, czyli ładowarce na ogniwo paliwowe. Jako paliwo można wykorzystać m.in. alkohol czy gaz, który można uzupełnić po jego wyczerpaniu. Jednak na tą chwilę są to dość drogie rozwiązania, które ze względu na wysoką cenę nie sprawdzą się przy codziennym ładowaniu smartfona.
Ładowarka na korbkę (mechaniczna)
Bardzo tradycyjnym rozwiązaniem jest ładowarka na korbkę, która ładuje telefon, dzięki energii wytworzonej siłą ludzkich mięśni. Kręcenie korbą przez około 3,5 minuty pozwoli na prowadzenie rozmowy przez 8 minut. Nie jest to sposób na codzienne ładowanie baterii w telefonie, jednak świetnie sprawdzi się w sytuacjach awaryjnych.
Ładowarka przenośna(powerbank)
Jeśli istotna jest pewność ładowania, a jednocześnie potrzebna jest mobilność i brak uzależnienia od gniazdka, bardzo dobrym rozwiązaniem są ładowarki akumulatorowe. Wystarczy podpiąć kablem telefon, by móc naładować baterię. Jedyną wadą takiego rozwiązania jest konieczność pamiętania o naładowaniu akumulatorów w ładowarce przed wyjściem z domu. Przy wyborze tego typu ładowarki warto zwrócić uwagę na jej pojemność (by wystarczyła na co najmniej jedno naładowanie smartfona), a także ilość wyjść, do których można podłączyć urządzenia.
Ładowarka bezprzewodowa(indukcyjna)
Decydując się na ładowarkę bezprzewodową należy liczyć się z tym, że nie zmniejszy się liczba używanych kabli. Ładowarka jest złożona z kabla podpinanego do gniazdka oraz płytki ładującej. Aby naładować telefon wystarczy go położyć na płytce. Nie trzeba natomiast podpinać urządzenia do ładowarki. Jest to rozwiązanie wygodne, choć nie przyda się w sytuacjach, gdy znajdujemy się z dala od źródła energii.
A jak dokładnie działa ładowarka indukcyjna?
Telefon musi być wyposażony w specjalny moduł w którym znajduje się jedna cewka. Druga umieszczona jest w płytce ładującej. Prąd przepływając przez cewkę w ładowarce wytwarza pole magnetyczne, a to z kolei indukuje napięcie w cewce drugiej, ładując w ten sposób telefon.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze ładowarki?
Liczba wejść ładowania
Jeśli do ładowarki przenośnej będzie podłączanych więcej urządzeń, warto rozejrzeć się za modelami, które mogą być wyposażone od 2 do 5 gniazd. Warto jednak pamiętać o maksymalnej pojemności akumulatorów znajdujących się w ładowarce i czy jest ona wystarczająca do naładowania wszystkich podłączonych urządzeń.
Prąd ładowania
W ładowarkach przenośnych można spotkać się z różnymi wartościami natężenia prądu. Najniższa spotykana wartość wynosi 500 mA, czyli tyle, ile w przypadku portu USB. W ładowarkach wtykowych standardowa wartość to 1000 mA i jest ona wystarczająca do dość szybkiego naładowania większości modeli smartfonów.
Komentarze (1)