Jak wybrać lampę owadobójczą? Którą kupić? Czy warto?
Z racji tego, że asortyment dostępnych na rynku lamp jest dość szeroki, wybór odpowiedniej może nastręczać trudności. Dlatego też postanowiliśmy stworzyć krótki, ale jednocześnie treściwy poradnik, który stanie się pomocą w wyborze odpowiedniej lampy.
Wszędzie tam, gdzie owady mogą nastręczać problemów, potrzebna jest dobra lampa owadobójcza. Gastronomia jest tylko jednym z przykładów wykorzystania takiej lampy. W praktyce natomiast stosuje się ją również do stajni, na werandach, balkonach, czy też w kuchniach. Wybór odpowiedniej lampy powinien być rozpoczęty od decyzji dotyczącej jej rodzaju.
Rodzaje lamp owadobójczych i ich działanie
1. Lampy owadobójcze rażące – w takich lampach wykorzystana jest specjalna siatka, która wykazuje działanie rażące. Takie owadobójcze lampy LED stosuje się w pomieszczeniach gospodarczych i hodowlanych, a także w tych, w których nie ma bezpośredniego kontaktu z żywnością. Lampy rażące posiadają moc wyrażoną w woltach. Do użytku domowego sprawdzi się lampa o mocy 2 do 4 W, natomiast do chlewni, stajni lub w innych, większych pomieszczeniach ta moc powinna być analogicznie wyższa.
2. Lampy klejowe – posiadają bardzo szerokie zastosowanie. Stosuje się je w sklepach, restauracjach i kuchniach, a przede wszystkim w takich miejscach, w których istnieje zagrożenie wybuchem. Wadą tych lamp jest fakt, że co jakiś czas należy dokupować i wymieniać w nich klej, a lampę serwisować raz do roku.
3. Lampy uniwersalne – taka lampa LED może być zastosowana zarówno z wkładem klejowym, jak i z siatką rażącą i jest najczęściej wybieranym wariantem.
4. Lampy wiatrakowe – zastosowanym w tego typu lampach mechanizmem jest wiatrak, który wciąga owady do specjalnego pojemnika zamontowanego w lampie. Lamp takich można używać w domu, w pomieszczeniach sklepowych i punktach gastronomicznych.
Jeżeli kupujemy lampę do zakładu gastronomicznego lub sklepu, konieczne jest zwrócenie uwagi na to, czy posiada ona atesty i spełnia wymogi HACCP, ISO 9001, lub czy posiada certyfikat CE.
Wygląd lampy
W sprzedaży są zarówno tradycyjne modele, jak i takie, które schowane są za kloszem kinkietu lub specjalną, dekoracyjną osłoną. Tego typu lampa owadobójcza do gniazdka spisuje się najlepiej tam, gdzie wymagana jest duża estetyka np. w restauracji lub barze.
Wybór odpowiedniej lampy powinien być podyktowany przede wszystkim jej zastosowaniem. W gastronomii i sklepach konieczne jest stosowanie lamp o lepszych parametrach, z tzw. wyższej półki, natomiast do użytku domowego spokojnie wystarczy lampa za 30 czy 40 zł.
Sprawdź naszą ofertę.
Lampy stacjonarne i przenośne
Co ciekawe, nie musimy kupować specjalnego, dużego urządzenia, bo czasami wystarczy zwyczajna lampa owadobójcza na baterie. Działa ona na takiej samej zasadzie, jak jej wielkogabarytowy odpowiednik, ale zasilana jest bateriami. Dzięki temu można ją ze sobą zabrać w dowolne miejsce, np. na balkon, do innego pomieszczenia, a efekt jej działania będzie bardzo podobny. Lampa owadobójcza do kontaktu wymaga zastosowania w pomieszczeniach lub w miejscach, gdzie mamy dostęp do energii z sieci, ta na baterie może natomiast pełnić funkcję turystycznej i przyda się nawet pod namiotem. Siła jej działania będzie analogicznie mniejsza, ale z owadami w bliskim zasięgu poradzi sobie doskonale.
W sprzedaży są też małe, wręcz kieszonkowe wersje lamp, które podłącza się bezpośrednio do kontaktu. Taka lampka posiada zazwyczaj dwie LED-owe rurki i estetyczną, plastikową obudowę. Niestety jej siła jest znikoma, a do optymalnego działania potrzeba większego urządzenia, które dodatkowe będzie zamontowane w odpowiednim miejscu. Lampa najlepiej działa tam, gdzie jest cieplej, czyli blisko sufitu w środkowej części pomieszczenia.
Komentarze (0)