Jak wybrać lampę studyjną? Którą kupić? - Polecane modele.

| 0 Komentarzy
Pomagamy w wyborze dobrej lampy do studia fotograficznego.

Lampa studyjna to obowiązkowy element nawet najbardziej podstawowego wyposażenia studia fotograficznego. Wybór sprzętu jest duży, ceny niewysokie, ale różnorodność w tym przypadku może sprawiać problemy, bo nie da się stworzyć uniwersalnego poradnika, którzy przewidziałby każde zastosowanie lampy studyjnej.

Skąd się bierze błysk?

Klasyczne lampy studyjne nie różnią się wiele od lamp błyskowych montowanych na korpusie aparatu. Składają się one z dwóch podstawowych elementów: kondensatorów i palnika. Pierwsze mają za zadanie zgromadzić odpowiedni ładunek elektryczny, a w palniku powstaje krótkotrwałe, ale bardzo jasne wyładowanie elektryczne.

Dziś coraz częściej stosowane są lampy studyjne LED, w których źródłem światła nie są wyładowania elektrostatyczne, tylko krótkotrwałe błyski diod LED wyzwalane przez sterownik na sygnał przekazany przez aparat lub inny włącznik.

Zestaw amatorski czy profesjonalny?

Jeśli chodzi o lampy studyjne, tak naprawdę nie doradza się nigdy poszukiwania zestawu dla amatora. Jedyna różnica, na którą zwracają uwagę profesjonaliści, to możliwość dołączenia dodatkowych akcesoriów, natomiast amatorom taka dodatkowa opcja w niczym nie przeszkadza, a skorzystać z niej nie trzeba.

Sprawdź naszą ofertę.

 

Na co zwrócić uwagę?

  • Moc i zakres regulacji (teoretycznie większa moc jest lepsza, ale bez możliwości regulacji intensywności światła w dół lampa nie na wiele się przyda). Sugerowana moc maksymalna to 200-300 Ws.
  • Statyw – musi być solidny i stabilny, najlepiej, żeby dało się go wynieść również w plener.
  • Akumulator – lampa studyjna z akumulatorem pozwoli wygodnie robić zdjęcia w plenerze.
  • Czas ładowania – im krótszy, tym lepszy. Szczególnie do zdjęć plenerowych ważne jest, aby lampa ładowała się szybko, zanim zmienią się warunki. W studiu fotograf kontroluje warunki, więc czas ładowania może być nieco dłuższy.
  • Wentylator – nie jest obowiązkowym elementem każdej lampy, ale jeśli oświetlenie ma być używane intensywnie, warto rozważyć zakup lampy z lepszym chłodzeniem.
  • Wskaźnik naładowania – nie jest instalowany w każdej lampie. Wiele zależy od tego, gdzie będzie znajdowała się lampa i ile będzie ich w całym zestawie, bo jeśli dodatkowo każda z lamp wyda dźwięk po naładowaniu, niewiele to pomoże w zorientowaniu się w sytuacji.
  • Części zamienne: lampy studyjne upadają rzadko, ale kiedy upadną, zwykle ulegają uszkodzeniu. Często zabierając lampę w plener, warto rozważyć zakup takiej, którą da się naprawić i użyć części zamiennych.

Lampa a typ zdjęć

Wybierając lampę, trzeba już wiedzieć przynajmniej, do jakich zdjęć będzie wykorzystywana najczęściej. Jeśli ma to być lampa do portretów typowo studyjnych, to może mieć mniejszą moc i dłuższy czas ładowania, ale już do dużych pomieszczeń, zdjęć grupowych czy plenerów warto zainwestować w mocniejszą lampę, która załaduje się szybciej.

W tym przypadku bardzo pomocna będzie możliwość regulacji mocy: dzięki temu jedna lampa może znaleźć zastosowanie zarówno w studiu, jak i w plenerze, w małych i dużych pomieszczeniach.

4,5
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 08:44
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.