Jak wybrać mikroskop USB?
Spis treści:
Mikroskopy są przydatne nie tylko w szpitalach i laboratoriach naukowych, ale także w pracy w wielu branżach oraz w domowym zaciszu. Szczególnie popularne w zastosowaniu hobbystycznym i amatorskim są niedrogie mikroskopy cyfrowe, a wśród nich mikroskopy USB. Jak wybrać urządzenie tego typu? Czym się kierować?
Polecane mikroskopy USB
Jak działa mikroskop cyfrowy USB?
Mikroskop tradycyjny (optyczny) generuje obraz w dużym powiększeniu dzięki wykorzystaniu światła oraz zaawansowanego układu optycznego. Alternatywą dla mikroskopów optycznych są urządzenia cyfrowe, które nie posiadają kolekcji soczewek, a za rejestrowanie powiększonego obrazu odpowiedzialna jest kamera cyfrowa.
Szczególnym rodzajem mikroskopu cyfrowego jest miniaturowy mikroskop USB. Jest to sprzęt, który posiada wbudowaną kamerę oraz własne oświetlenie. Mikroskop USB jest zasilany z portu USB i podłącza się go do komputera ponieważ urządzenie to nie jest wyposażone w wizjer, a obraz jest wyświetlany na monitorze komputera.
Mikroskopy USB są naprawdę nieduże, niedrogie i dobrze sprawdzają się w użytkowaniu amatorskim i hobbystycznym, a także w zastosowaniu profesjonalnym, o ile dobierzemy odpowiedni model urządzenia.
Jak wybrać mikroskop USB?
Oferta mikroskopów USB nie jest ekstremalnie szeroka, ale i tak możemy wybierać spośród wielu modeli tych urządzeń. By być zadowolonym z zakupionego mikroskopu USB, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii:
- Rozdzielczość kamery – im lepszej klasy kamerę zastosowano w urządzeniu, tym dokładniejszy obraz uzyskamy. Warto zwrócić uwagę na rozdzielczość obrazu i porównać ten parametr w kilku urządzeniach zanim zdecydujemy się na zakup.
- Jakość nagrań – odpowiada za nią nie tylko rozdzielczość obrazu, ale też liczba klatek na sekundę. Im więcej klatek na sekundę, tym płynniejszy podgląd uzyskamy.
- Możliwość wykonywania zdjęć – dedykowane oprogramowanie może mieć różne opcje. Przydatną funkcją jest możliwość zrobienia zdjęć oraz zapisania filmów.
- Ostrość – warto zwrócić uwagę na to, jak blisko obserwowanego obiektu może znaleźć się obiektyw, by rejestrować czytelny i ostry obraz.
- Oświetlenie i jego regulacja – każdy mikroskop cyfrowy USB posiada własne oświetlenie LED. Warto zwrócić uwagę na liczbę zastosowanych diod oraz na to, czy oświetlenie jest regulowane.
- Współczynnik powiększenia – im szerszy zakres powiększania, tym lepiej można dopasować to ustawienie do własnych preferencji oraz do konkretnych zastosowań. Wbrew pozorom liczy się nie tylko maksymalne powiększenie, ale też minimalne oraz sposób regulacji, bo nie każdy obiekt i nie każde działanie wymaga ekstremalnego powiększenia obrazu.
- Interfejs – mikroskopy USB posługują się, oczywiście, interfejsem USB, ale warto zwrócić uwagę na to, czy jest to USB 1.1, 2.0 czy może nawet 3.0.
- Kompatybilność z systemem operacyjnym – przed zakupem mikroskopu do komputera należy koniecznie sprawdzić, czy wybrane urządzenie może współpracować z systemem operacyjnym, który jest użytkowany przez kupującego.
- Statyw i regulacja mikroskopu – mikroskopy USB są wyposażone w niewielkie, regulowane statywy. Warto zwrócić uwagę na szerokość i stabilność podstawy i sposób regulacji, a także przejrzeć opinie innych użytkowników w poszukiwaniu informacji na temat tego, czy faktycznie wybrane urządzenie jest stabilne i bezproblemowe w obsłudze.
- Zawartość zestawu – w pakiecie z mikroskopem USB powinien znaleźć się także statyw, instrukcja obsługi i oprogramowanie. Możliwe, że do kompletu dołączone będą także inne akcesoria, jak miarka.
- Cena – mikroskopy USB można kupić już za kilkadziesiąt złotych, ale są też modele za kilkaset złotych. Warto porównać je pod względem parametrów, gdyż cena często jest odzwierciedleniem oferowanej jakości i funkcjonalności.
Czy warto kupić cyfrowy mikroskop do komputera?
Mikroskopy USB znajdują szerokie zastosowanie profesjonalne: w kontroli elektroniki, w montażu, badaniach biologicznych. Urządzenia te są przydatne również w rękach majsterkowiczów i wśród osób pasjonujących się modelarstwem lub numizmatyką. Mikroskopy USB sprawdzają się także podczas nauki i przy przeprowadzaniu eksperymentów szkolnych. Tak szerokie zastosowanie tych urządzeń oraz ich atrakcyjne ceny to kwestie, które powodują, że zdecydowanie warto zainteresować się ich zakupem.
Komentarze (0)