Jak wybrać Miniwieżę? Jaka najlepsza? - Polecane modele.
Miniwieża czy jak to woli mikrowieża, stanowi świetną alternatywę dla dużych zestawów audio. Sprawdzi się zarówno w małych mieszkaniach jak i u osób z ograniczonym budżetem. Do tego producenci mają na tyle szeroką ofertę, że każdy znajdzie sprzęt dla siebie, pasujący nie tylko pod względem funkcjonalności, ale także wyglądem (designem) do mieszkania. Jednak jaka miniwieża jest najlepsza? Jakie funkcje mają najlepsze modele?
Co to jest miniwieża?
Zobacz również artykuły:
Miniwieża od tradycyjnej wieży stereo różni się przede wszystkim bardziej kompaktowymi rozmiarami, dzięki czemu nie wymaga dużej ilości miejsca. Niesie to za sobą konieczność integracji pewnych elementów, dlatego też w jednej obudowie umieszczanych jest większość urządzeń jak wzmacniacz, magnetofon czy odtwarzacz płyt CD/DVD podłączonych do jednej sekcji zasilającej. Zdarzają się również zestawy (choć już bardzo rzadko), które dodatkowo są zintegrowane z kolumnami. Należy pamiętać, że tego typu miniwieże charakteryzują się gorszym dźwiękiem, ale jednocześnie niską ceną.
Rodzaje
Podobnie jak w przypadku tradycyjnych wież czy kina domowego, miniwieże mogą charakteryzować się budową:
- komponentową – umożliwiającą dobór urządzeń według własnego upodobania. Oddzielnie dokupuje się wzmacniacz czy kolumny.
- zintegrowaną – wszystkie niezbędne elementy zamknięte są w jedną integralną całość, na którą składają się: wzmacniacz, kolumny, odtwarzacz oraz radio. Są tańsze i nie wymagają od posiadacza zaawansowanej wiedzy z zakresu dźwięku i doboru odpowiedniego sprzętu muzycznego.
Na co zwracać uwagę?
Decydując się na miniwieżę należy wziąć pod uwagę nie tylko parametry dotyczące dźwięku, ale warto również sprawdzić funkcje dotyczące odtwarzania filmów czy obecność dysku twardego.
Moc
Jest to podstawowy parametr opisujący różnego rodzaju urządzenia audio. Im większa moc miniwieży, tym głośniejszy dźwięk można uzyskać. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że głośniki znajdujące się w zestawie w większości przypadków nie będą tak potężne jak w tradycyjnycyh wieżach.
Dysk twardy
Obecnie większość miniwież jest wyposażonych w dysk twardy, który umożliwia przechowywanie utworów. Im większy, tym więcej piosenek zmieści. Dla osób o dużej kolekcji producenci oferują dyski nawet do 160 GB.
Obsługa formatów audio oraz video
By miniwieża była urządzeniem funkcjonalnym, powinna obsługiwać jak największą liczbę formatów muzycznych. Najpopularniejsze to:
- MP3
- WMA
Warto również zaopatrzyć się w sprzęt, który po podłączeniu do telewizora, pozwoli na włączenie filmów. W tym celu miniwieża powinna obsługiwać co najmniej:
- avi
- DivX
Sposób wkładania płyt
Jest to dość istotna kwestia, która wpływa nie tylko na komfort użytkowania, ale również na dłuższą żywotność czytnika. Najpraktyczniejsze są miniwieże z wysuwanym do przodu talerzem. Nie rysują powiechni płyty, a kurz nie osadza się na ściankch. Można jednak spotkać także inne rozwiązania:
- wysuwanie szuflady do boku
- otwieranie pokrywy na szczycie urządzeniach
- wkładanie płyt w pozycji pionowej z przodu urządzenia.
Napęd
Ze względu na dużą pojemność oraz ogromną popularność, warto decydować się na miniwieże z DVD. Dzięki temu odtworzą one nie tylko płyty CD-R, ale również DVD.
Złącza i obsługiwane moduły
Miniwieża powinna być wyposażona w co najmniej kilka złączy:
- USB – jest to już podstawowe złącze pojawiające się niemal w każdym urządzeniu elektronicznym. W tym przypadku umożliwi podłączenie np. pendrive'a.
- HDMI – obecność konieczna, jeśli miniwieża będzie podłączana do telewizora. Dzięki złączu HDMI, jakość dźwięku i/lub obrazu będzie tak dobra jak w oryginale.
- czytnik kart SD – w dobie smartfonów oraz tabletów, możliwość odczytu kart SD wydaje się niezbędna, gdyż to właśnie na nich zapisywane są pliki muzyczne na urządzeniach mobilnych.
Nie powinno również zabraknąć:
- Bluetooth – moduł pozwoli na bezprzewodowe słuchanie muzyki przez inne urządzenia. Miniwieżę z Bluetooth można sparować np. ze smartfonem lub tabletem.
- WiFi – pozwoli na odtwarzanie radia internetowego.
- stacji dokującej – zamiast odczytywać utwory z karty SD wyjętej ze smartfona, można bezpośrednio podłączyć urządzenie do miniwieży. W sprzedaży można znaleźć stacje dokujące zarówno do telefonów firmy Apple jak i wyposażonych w Androida.
Sprawdź naszą ofertę.
Miejsce
Większość miniwież, jak i niemal każdy sprzęt grający, ustawiony jest czy to na specjalnej szafce, czy to na półce. Są jednak urządzenia, które pozwalają na ograniczenie zużywanego miejsca. W sprzedaży można spotkać miniwieże na ścianę, które nie tylko pozwalają zaoszczędzić miejsce, ale również wyglądają bardzo stylowo i nowocześnie.
Dodatkowe funkcje
Niemal każda wieża oferuje wiele dodatkowych funkcji związanych z obsługą dźwięku. Są to m.in.:
- budzik – miniwieża wykorzystuje do budzenia ustawioną wcześniej piosenkę
- zmieniarka płyt – jeśli tylko budowa urządzenia na to pozwala, powinien być to obowiązkowy element wyposażenia.
- zapamiętanie stacji radiowych – w zależności od modelu pozwalają na zapisanie ok. 40 stacji w pamięci miniwieży.
Komentarze (0)